Drzęczewo Drugie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Drzęczewo Drugie
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat gostyński
Gmina Piaski
Strefa numeracyjna (+48) 65
Kod pocztowy 63-820 (poczta Piaski
Tablice rejestracyjne PGS
SIMC 0374500
Położenie na mapie gminy Piaski
Mapa lokalizacyjna gminy Piaski
Drzęczewo Drugie
Drzęczewo Drugie
Położenie na mapie powiatu gostyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gostyńskiego
Drzęczewo Drugie
Drzęczewo Drugie
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Drzęczewo Drugie
Drzęczewo Drugie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Drzęczewo Drugie
Drzęczewo Drugie
Ziemia51°53′28″N 17°03′16″E/51,891111 17,054444

Drzęczewo Drugieosada w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, w gminie Piaski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś wymieniana w źródłach od 1181 r. Ok. 1230 r.znajdowała się w posiadaniu zakonu benedyktów z Lublina, później własność szlachecka. Już w XIV w. jako właściciele wymieniani są Drzęczewscy, w poł. XV w. Moreccy, a następnie Rąbińscy. Na początku XVI w. Drzęczewo znajdowało się w rękach Macieja Borka Gostyńskiego, kasztelana śremskiego. W 1677 r. Andrzej Gostyński sprzedał wieś Zofii z Opalińskich Konarzewskiej, która następnie zapisała wieś klasztorowi filipinów z Gostynia. Ostatecznie wieś przeszła w posiadanie kongregacji filipinów w 1751 roku, kiedy to Monika Mycielska po objęciu klucza gostyńskiego i chociszewskiego uregulowała kwestię zapisów na rzecz zakonu wsi Drzęczewo wraz z Głogówkiem, Błażejewa i części Bodzewka, które były jedynie wsiami danymi w zastaw, a nie na własność. W związku z tym, po kasacie zakonu rząd pruski nie mógł skonfiskować tych ziem z powodu roszczenia do nich pretensji przez rodzinę Mycielskich. Ostatecznie sprawę wygrali Mycielscy, ale w rzeczywistości dobra przez długi czas nie były im zwrócone.

W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) miejscowość wzmiankowana jako Drzęczewo należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Kröben (krobskim) w rejencji poznańskiej[1]. Drzęczewo należało do okręgu gostyńskiego tego powiatu i stanowiło część majątku Głogówko, którego właścicielem był wówczas (1846) Kaulfus[1]. Według spisu urzędowego z 1837 roku wieś liczyła 304 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 28 dymów (domostw)[1].

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa leszczyńskiego.

Zobacz też: Drzęczewo Pierwsze

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Leon Plater: Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Ksie̜ztwa Poznańskiego. Lipsk: Ksie̜garnia Zagraniczna (Librairie Étrangère), 1846, s. 232.