Duke Nukem (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Duke Nukem – seria gier komputerowych z gatunku first-person shooter, w których w roli głównej występuje postać o tej samej nazwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza gra z tej serii powstała w 1991 roku i była to gra platformowa. Zawierała 3 epizody, z czego pierwszy był rozpowszechniany jako shareware. Głównym zadaniem było powstrzymać doktora Protona i jego armię.

Sequel został wydany w 1993 roku. Tym razem zostajemy porwani na statek kosmiczny, gdzie tajemnicza postać chce wykorzystać nas do zniszczenia świata.

Jednak postać Duke'a jest bardziej znana z gry FPSDuke Nukem 3D. Gra oparta była na bardzo dobrym w tamtych czasach silniku Build, którego niedługo potem wyparł Quake engine. W chwili jej wydania, wywołała wiele kontrowersji z powodu dużej ilości przemocy i niecenzuralnego języka. Opowiadała ona historię uzbrojonego po zęby faceta, którego celem była obrona Ziemi przed najazdem obcych.

Niedługo po tym zapowiedziana została kontynuacja gry – Duke Nukem Forever. Przez wiele lat jednak się nie ukazała, a czas jej premiery był określany jako: When it's done (Kiedy będzie zrobione). Duke Nukem Forever ulegało kilkukrotnym zmianom silnika.

W grudniu 2007 na stronie producenta pojawił się oficjalny zwiastun Duke Nukem Forever. Duke Nukem Forever jest symbolem vaporware oraz otrzymało Lifetime Achievement Award w konkursie Vaporware Awards serwisu internetowego Wired już w 2003 roku[1], po serii pięciu zwycięstw.

6 maja 2009 firma 3D Realms zbankrutowała. Studio potwierdziło, że nie ukończy pracy nad Duke Nukem Forever. Poprosili firmę Take-Two (firma ta miała podpisany kontrakt z 3D Realms) o pomoc finansową w wysokości 5 milionów dolarów. Ci odmówili, twierdząc że podpisali kontrakt tylko na wydanie gry, a nie na sponsoring[2].

Na konferencji PAX 2010 firma Gearbox Software zapowiedziała, iż kontynuuje prace nad Duke Nukem Forever. Gra miała się ukazać 3 maja 2011 w USA i 6 maja w Europie na PC, Xboxa360 i PlayStation 3. Termin przesunięty został jednak na 10 czerwca 2011 (premiera światowa) i 14 czerwca 2011 (premiera w USA).

Gry serii[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]