Dylematu 5

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dylematu 5
Gatunek komediowy
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
Główne role Jerzy Bończak
Jerzy Kryszak
Kazimierz Kaczor
Witold Pyrkosz
Liczba odcinków 3
Liczba serii 1
Produkcja
Produkcja Henryk Romanowski
Filmcontract
Reżyseria Grzegorz Warchoł
Scenariusz Jacek Wasilewski
Jacek Kondracki
Janusz Płoński
Muzyka Janusz Stokłosa
Zdjęcia Krzysztof Pakulski
Scenografia Barbara Ostapowicz
Czas trwania odcinka ok. 45 min.
Pierwsza emisja
Data premiery 1 maja 2007
Stacja telewizyjna TVP1
Pierwsza emisja 1 maja 2007
Lata emisji 2007
Status zakończony
Format obrazu 4:3
Chronologia
Poprzednik Alternatywy 4 (1983)

Dylematu 5 – polski miniserial komediowy w reżyserii Grzegorza Warchoła, liczący tylko 3 odcinki z planowanych 13, kontynuacja serialu Alternatywy 4 z 1983.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Początkowo reżyserem serialu był Wojciech Smarzowski, jednak ze względu na „różnice artystyczne” na dwa tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć zastąpił go Warchoł. Zdjęcia rozpoczęto 30 sierpnia 2006 w Warszawie[1]. Pojawiły się w nim nowe postacie. Zabrakło natomiast gospodarza domu Stanisława Anioła (nieżyjący Roman Wilhelmi), profesora Ryszarda Dąb-Rozwadowskiego (nieżyjący Mieczysław Voit) i jego gosposi Zosi (Ewa Ziętek), rodziny Majewskich (nieżyjąca Elżbieta Jagielska i Wiesław Gołas), państwa Kubiaków (śpiewaczki i jej męża – Halina Kowalska i Jerzy Turek), Dionizego Cichockiego (nieżyjący Bronisław Pawlik) i Jana Winnickiego (Janusz Gajos). Nowego gospodarza domu zagrał Tomasz Sapryk.

Serial wyprodukowało studio filmowe Filmcontract. Telewizja Polska zamówiła 3 odcinki (po ok. 50 minut każdy), których emisja odbyła się w Jedynce w trzy kolejne wieczory od 1 maja 2007. Przy okazji emisji TVP przeprowadziła SMS-ową sondę wśród widzów, aby poznać ich opinię, czy warto produkować kolejne odcinki. Według serwisu WirtualneMedia.pl, premierowe odcinki Dylematu 5 miały bardzo dobrą oglądalność, ale z uwagi na negatywne recenzje krytyków i widzów decyzja o kontynuowaniu produkcji miała być podjęta przez Zarząd TVP w terminie późniejszym. W sierpniu rzecznik prasowy TVP, Aneta Wrona, poinformowała, że produkcja serialu nie będzie kontynuowana[2].

Zdjęcia plenerowe: Warszawa Ursynów, ul. Marii Grzegorzewskiej 3 i ul. Kabacki Dukt 2.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Dalsze losy bohaterów serialu Alternatywy 4, z którego powraca większość bohaterów. Nauczycielka Bożena Lewicka nadal wzdycha do docenta Zenobiusza Furmana. Konstruktor Marek Manc wciąż pracuje nad wynalazkami. Dawna pani Aniołowa jest teraz prężną przedstawicielką dużego banku. Kłócących się panów Kotka i Kołka teraz dodatkowo różni dawna pani Kołkowa, a obecnie Kotkowa. Oprócz nich pojawiają się nowi bohaterowie, m.in. policjant Wojtaszek (marzący o awansie do CBŚ) z żoną i synem, pan Rychu najmujący mieszkanie, w którym zakłada agencję towarzyską i zatrudnia trzy Ukrainki. Nowym gospodarzem domu zostaje cwaniaczek Jan Pokorny.

Akcja rozpoczyna się w postsocjalistycznym bloku przy ul. Alternatywy 4, który z powodu wybuchu w piwnicy zostaje zniszczony. Mieszkańcy z konieczności koczują na zewnątrz, czekając na dalsze decyzje władz. Otrzymują propozycję zamieszkania w bloku pod nowym, tytułowym adresem. „Zagrał” go budynek przy ul. Kabacki Dukt 2 na warszawskim Ursynowie, w pobliżu Lasu Kabackiego. Lokatorzy są zachwyceni, ponieważ otrzymują eleganckie apartamenty. Dowiadują się jednak, że dom jest zadłużony na sumę ponad miliona złotych, a oni muszą wspólnie spłacić dług w ratach. Mieszkańcy obmyślają różne strategie zmierzające do pozbycia się zadłużenia. Pokorny proponuje im rozwiązanie: jeśli zgodzą się na sąsiedztwo hipermarketu „Megahit”, otrzymają w zamian gratyfikację pieniężną na pokrycie zadłużenia.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

  1. Eksplozja (premiera 1 maja 2007)
  2. Spóła (premiera 2 maja 2007)
  3. Biznes (premiera 3 maja 2007)

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Nr odcinka Oglądalność[3] Udziały w rynku[3]
1. 3,541 mln 25,4%
2. 3,142 mln 26,7%
3. 3,328 mln 26,8%
Średnia 3,337 mln 26,3%

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]