Przejdź do zawartości

Edward Burns

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edward Burns
Ilustracja
Imię i nazwisko

Edward Fitzgerald Burns

Data i miejsce urodzenia

29 stycznia 1968
Nowy Jork

Zawód

aktor, reżyser, scenarzysta, producent filmowy

Współmałżonek

Christy Turlington
(od 2003)

Lata aktywności

od 1995

Edward Fitzgerald Burns[1] (ur. 29 stycznia 1968 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy irlandzkiego pochodzenia[2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na Woodside, w Nowym Jorku w irlandzkiej rodzinie katolickiej jako środkowe z trójki dzieci Edwarda J. Burnsa. Swoje dzieciństwo spędził w Long Island[3] w nowojorskich katolickich szkołach, gdzie przez 25 lat jego ojciec pracował jako sierżant w policji. Uczęszczał do Chaminade High School i Hewlett High School[4]. Studiował w Hunter College na kierunku literatury angielskiej.

Kariera

[edytuj | edytuj kod]

Zaczął pracować między innymi przy realizacji programu Entertainment Tonight. W chwilach wolnych pisał scenariusz i przygotowywał się do debiutu jako reżyser, aktor i producent filmowy. Pierwszy jego film to kilkunastominutowy Hey, Sco! Upon. W 1995, m.in. dzięki pomocy rodziny, wyreżyserował Piwne rozmowy braci McMullen[5]. Opowieść o trzech braciach oraz ich życiu uczuciowym, w której można odnaleźć wiele wątków osobistych okazała się wielkim sukcesem. Kopia filmu trafiła na największy przegląd kina niezależnego – Sundance Film Festival. Burns odebrał na nim główną nagrodę – Grand Jury Prize. Później obraz został także wyróżniony Independent Spirit Award. Nagrody i pochlebne opinie krytyki zachęciły 20th Century Fox's Searchlight Pictures, dział znanej wytwórni 20th Century Fox zajmujący się promocją kina niezależnego, do szerszej dystrybucji filmu.

Dzięki pomocy Foksa zrealizował także swój kolejny obraz – komedię Ta jedyna (1996), gdzie pełnił funkcję reżysera, producenta, scenarzysty i aktora – zagrał zakochanego Taksówkarza Mickeya. Podobnie zresztą jak w następnych filmach: Nie patrz wstecz (No Looking Back, 1998) oraz Sidewalks of New York (2000).

W 1998 zagrał postać Richarda Reibena w hollywoodzkiej superprodukcji Stevena Spielberga Szeregowiec Ryan. Razem z bratem Brianem założył firmę produkcyjną Irish Twins.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Spotykał się z Heather Graham (1998-99). 7 czerwca 2003 ożenił się z modelką Christy Turlington. Ich ślub odbył się w jednym z kościołów katolickich na Manhattanie w Nowym Jorku. Z powodu śmierci ojca Turlington pannę młodą do ołtarza prowadził Bono. Mają córkę Grace (ur. 25 października 2003) i syna Finna (ur. 2006).

Wybrana filmografia (obsada aktorska)

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Edward Burns. Listal. [dostęp 2017-05-12]. (ang.).
  2. Edward Burns — What Nationality Ancestry Race. Ethnicity of Celebs. [dostęp 2017-05-12]. (ang.).
  3. Edward Burns. Rotten Tomatoes. [dostęp 2017-05-12]. (ang.).
  4. Edward Burns. MYmovies. [dostęp 2017-05-12]. (wł.).
  5. Jason Ankeny: Edward Burns Biography. AllMovie. [dostęp 2017-05-12]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]