Edward Burns

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Burns
Ilustracja
Imię i nazwisko Edward J. Burns Jr.
Data i miejsce urodzenia 29 stycznia 1968
Woodside, hrabstwo Queens, stan Nowy Jork, USA

Edward Burns (ur. 29 stycznia 1968 w Woodside, hrabstwo Queens, stan Nowy Jork) - amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Urodził się w irlandzkiej rodzinie jako środkowe z trójki dzieci Edwarda J. Burnsa. Swoje dzieciństwo spędził w katolickich szkołach w Nowym Jorku, gdzie przez 25 lat jego ojciec pracował jako sierżant w policji. Po ukończeniu Chaminade High School i studiów na kierunku literatury angielskiej w Hunter College, zaczął pracować, między innymi przy realizacji programu Entertainment Tonight. W chwilach wolnych pisał scenariusz i przygotowywał się do debiutu jako reżyser, aktor i producent filmowy.

Dzięki pomocy rodziny za około 15 tysięcy dolarów zrealizował w swoim domu film Piwne rozmowy braci McMullen (1995). Opowieść o trzech braciach oraz ich życiu uczuciowym, w której można odnaleźć wiele wątków osobistych okazała się wielkim sukcesem. Kopia filmu trafiła na największy przegląd kina niezależnego – Sundance Film Festival. Burns odebrał na nim główną nagrodę – Grand Jury Prize. Później obraz został także wyróżniony Independent Spirit Award. Nagrody i pochlebne opinie krytyki zachęciły 20th Century Fox's Searchlight Pictures, dział znanej wytwórni 20th Century Fox zajmujący się promocją kina niezależnego, do szerszej dystrybucji filmu.

Dzięki pomocy Foksa zrealizował także swój kolejny obraz – komedię Ta jedyna (1996), gdzie pełnił funkcję reżysera, producenta, scenarzysty i aktora – zagrał zakochanego maklera giełdowego Francisa. Podobnie zresztą jak w następnych filmach: Nie patrz wstecz (No Looking Back, 1998) oraz Sidewalks of New York (2000).

W 1998 roku zagrał po raz pierwszy w hollywoodzkiej superprodukcji – Szeregowiec Ryan Stevena Spielberga, w której wcielił się w postać Richarda Reibena. Razem z bratem Brianem założył firmę produkcyjną "Irish Twins".

Spotykał się z Heather Graham (1998-99). Od 7 czerwca 2003 roku jest żonaty z modelką Christy Turlington. Mają córkę Grace (ur. 25 października 2003) i syna Finna (ur. 2006).

Wybrana filmografia (obsada aktorska)[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]