Edward Furlong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edward Furlong
Ilustracja
Edward Furlong w 2010 roku
Imię i nazwisko Edward Walter Furlong
Data i miejsce urodzenia 2 sierpnia 1977
Glendale, Kalifornia, USA

Edward Walter Furlong (ur. 2 sierpnia 1977 w Glendale w stanie Kalifornia) – amerykański aktor.

Życiorys[edytuj]

Syn Meksykanki Eleanor (z d. Tafoya) i nieznanego ojca. Nie miał aktorskich ambicji do momentu, w którym został zaproszony na casting do roli młodego Johna Connora z filmu Terminator 2: Dzień sądu (Terminator 2: Judgment Day, 1991). Za tę rolę zdobył nagrodę filmową MTV w kategorii najlepszy debiut oraz nagrodę Saturna w kategorii sci-fi dla najlepszego młodego aktora. Od tego momentu obrał niekonwencjonalną drogę przez Hollywood, dzięki której udało mu się pracować z wieloma najważniejszymi ludźmi z branży filmowej.

Zagrał jedną z ról w Serce Ameryki (American Heart, 1992, z Jeffem Bridgesem w roli głównej), za którą został nominowany do nagrody IFP Spirit w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Wystąpił także z Kathy Bates w A Home of Our Own (1993), w Mała Odessa (Little Odessa, 1994, z Timem Rothem), w horrorze Elektroniczna ruletka (Brainscan, 1994), w Harfa Traw (The Grass Harp, 1995 z Walterem Matthau) oraz w filmie Barbet Schroeder Wczoraj i Dziś (Before And After, 1996).

Wystąpił też w kontrowersyjnym dramacie Tony'ego Kaye'a Więzień nienawiści (American History X, 1998), gdzie partnerował mu Edward Norton, komedii Fotokłopoty (Pecker, 1998), a także w dramacie więziennym Gniazdo os (Animal Factory, 2000, reż Steve'a Buscemi) oraz thrillerze Trzy Ślepe Myszki (Three Blind Mice, 2003). W roku 2005 zagrał w filmie Lance Mungia Kruk 4 (The Crow IV Wicked Prayer).

W 1992 roku rozpoczął karierę muzyczną w Japonii, a swego czasu jego piosenka Hold On Tight na jednej z tamtejszych list przebojów wyprzedziła I Will Always Love You autorstwa Whitney Houston.

Linki zewnętrzne[edytuj]