Przejdź do zawartości

Eesti Raudtee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eesti Raudtee
ilustracja
Państwo

 Estonia

Siedziba

Tallinn

Data założenia

1992

Forma prawna

spółka akcyjna

Udziałowcy

estoński skarb państwa

brak współrzędnych
Strona internetowa

Eesti Raudtee AS, EVR (pol. „Koleje Estońskie”) – państwowe przedsiębiorstwo transportowe w Estonii. Od 2009 roku firma jest spółką dominującą w holdingu Eesti Raudtee.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma powstała w 1992 roku. Została wydzielona po uzyskaniu przez Estonię niepodległości z Kolei Nadbałtyckiej będącej dyrekcją okręgową Kolei Radzieckich na terenie krajów nadbałtyckich. W latach 1997-1998 EVR została zrestrukturyzowana. Wyodrębniono z niej kilka spółek kolejowych zajmujących się zarządem linii lokalnych oraz przewozami pasażerskimi. Poddano je następnie prywatyzacji.

W latach 2001–2006 EVR działała jako spółka prywatna. Jej większościowym udziałowcem była międzynarodowa firma Baltic Rail Services. Przedsiębiorstwo w tym czasie skupiło się przede wszystkim na prowadzeniu tranzytowych przewozów towarowych do portów bałtyckich oraz udostępnianiu infrastruktury kolejowej innym towarowym przewoźnikom kolejowym (głównie rosyjskim).

W 2007 roku nastąpiła renacjonalizacja przedsiębiorstwa, w ramach której estoński skarb państwa odkupił z rąk prywatnego konsorcjum wszystkie udziały i ponownie stał się wyłącznym właścicielem firmy. W 2009 roku EVR została ponownie poddana restrukturyzacji. Wydzielono z niej dwie spółki zależne: EVR Infra zajmującą się zarządem infrastruktury kolejowej i EVR Cargo, która prowadzi przewozy towarowe.

Udziały EVR w spółkach kolejowych[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]