Herkules III d’Este

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ercole III d'Este)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ercole III
Maria Teresa Cybo Malaspina

Herkules Rejnold III d’Este (22 listopada 1727 - 14 października 1803) – książę Modeny i Reggio w latach 1780-1796.

Urodził się w Modenie jako syn księcia Franciszka III i Charlotty Aglae Orleańskiej, córki regenta Francji - Filipa II Burbona, księcia Orleanu. W 1741 poślubił Marię Teresę Cybo Malaspinę, dzięki której zagarnął dla rodu d’Este księstwa Massa i Carrara.

Był powszechnie lubiany przez swoich poddanych (czasami rozmawiał z nimi używając dialektu modeńskiego) i kontynuował reformy rozpoczęte przez swojego ojca. Wybudował dwa mosty w Rubierze i św. Ambrożego w Modenie na Via Aemilia. wybudował kilka nowych dróg łączących sąsiednie stany. W 1785 założył Akademię Sztuk Pięknych Atestina (wł. l’Accademia Atestina di Belle Arti). Podczas całych jego rządów sztuka i kultura przeżywały rozkwit. Wśród protegowanych artystów Franciszka byli: Lazzaro Spallanzani, Giambattista Venturi, Girolamo Tiraboschi, Lodovico Ricci i inni.

Inwazja wojsk francuskich zmusiła go do ucieczki do Wenecji 7 maja 1796, wraz ze swoim okazałym dobytkiem. Później kiedy Francuzi pojmali go w Wenecji, zrabowali z jego domu 200 000 cekinów. Po tym wydarzeniu Herkules przeniósł się do Treviso, gdzie zmarł w 1803 roku. Pokój w Campo Formio (1797) i potem pokój w Lunéville (1801) przyznały mu inne ziemie w zamian za utracone księstwo, jednak Franciszek nigdy nie objął nad nimi władzy.

Potomstwo[edytuj]

Z Marią Teresą Cybo Malaspiną miał dwoje dzieci:


Poprzednik
Franciszek III
Książę Modeny i Reggio Następca
Franciszek IV