Herkules III d’Este

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herkules III d’Este
ilustracja
książę Modeny
Okres panowania od 1780
do 1796
Poprzednik Franciszek III
Dane biograficzne
Dynastia D’Este
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1727
Modena
Data i miejsce śmierci 14 października 1803
Treviso
Ojciec Franciszek III d’Este
Matka Charlotta Aglaé Orleańska
Żona Maria Teresa Cybo Malaspina
Dzieci Maria Beatrycze Ryszarda,
Rejnold
Maria Teresa Cybo Malaspina

Herkules Rejnold III d’Este (ur. 22 listopada 1727, zm. 14 października 1803) – książę Modeny i Reggio w latach 1780-1796.

Urodził się w Modenie jako syn księcia Franciszka III i Charlotty Aglae Orleańskiej, córki regenta FrancjiFilipa II Burbona, księcia Orleanu. W 1741 poślubił Marię Teresę Cybo Malaspinę, dzięki której zagarnął dla rodu d’Este księstwa Massa i Carrara.

Był powszechnie lubiany przez swoich poddanych (czasami rozmawiał z nimi używając dialektu modeńskiego) i kontynuował reformy rozpoczęte przez swojego ojca. Wybudował dwa mosty w Rubierze i św. Ambrożego w Modenie na Via Aemilia. Wybudował kilka nowych dróg łączących sąsiednie stany. W 1785 założył Akademię Sztuk Pięknych Atestina (wł. l’Accademia Atestina di Belle Arti). Podczas całych jego rządów sztuka i kultura przeżywały rozkwit. Wśród protegowanych artystów Franciszka byli: Lazzaro Spallanzani, Giambattista Venturi, Girolamo Tiraboschi, Lodovico Ricci i inni.

Inwazja wojsk francuskich zmusiła go do ucieczki do Wenecji 7 maja 1796, wraz ze swoim okazałym dobytkiem. Później kiedy Francuzi pojmali go w Wenecji, zrabowali z jego domu 200 000 cekinów. Po tym wydarzeniu Herkules przeniósł się do Treviso, gdzie zmarł w 1803 roku. Pokój w Campo Formio (1797) i potem pokój w Lunéville (1801) przyznały mu inne ziemie w zamian za utracone księstwo, jednak Franciszek nigdy nie objął nad nimi władzy.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Z Marią Teresą Cybo Malaspiną miał dwoje dzieci:


Poprzednik
Franciszek III
Książę Modeny i Reggio Następca
Franciszek IV