Familiada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Familiada
Ilustracja
Logo teleturnieju (od 2012 roku)
Nazwa formatu Family Feud
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Prowadzący Karol Strasburger
Data premiery 17 września 1994
Lata emisji od 1994
Pora emisji sobota, niedziela i święta 14.00
Liczba odcinków (liczba sezonów) 2500[a] (25 serii)
Czas trwania odcinka ok. 25 minut
Format nadawania 4:3 (17 września 1994–5 grudnia 2010)
16:9 (od 11 grudnia 2010)
HDTV (od 27 października 2012)
Produkcja
Produkcja Astro od 1994
Fremantle International 1994–1998
Pearson Television 1998–2002
FremantleMedia Polska 2002-2018
Fremantle od 2018
Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej TVP S.A. od 2017
Reżyseria Grzegorz Warchoł
Stacja telewizyjna TVP2
Nagrody 2014 – Najzabawniejszy program rozrywkowy na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku[1].
Strona internetowa

Familiada – polski teleturniej, emitowany w TVP2 od 17 września 1994. Premierowe wydania teleturnieju ukazują się w weekendy i święta o godz. 14.00. Teleturniej od samego początku prowadzony jest przez Karola Strasburgera. Początkowo tę rolę miał pełnić Paweł Wawrzecki, jednak reżyser Grzegorz Warchoł, zdecydował się na Strasburgera[2]. Producentem teleturnieju jest Ryszard Krajewski. Program jest oparty na amerykańskim formacie Family Feud, a jego lokalne edycje były emitowane lub są obecnie emitowane w 57 krajach świata (stan na marzec 2014)[potrzebny przypis]. Od 27 października 2012 program można oglądać w jakości HD. Program nagrywany jest w studiu TV w Warszawie, przy ul. Inżynierskiej 4[3]. Od września 2015 teleturniej można też oglądać w serwisie VOD Telewizji Polskiej[4].

Od 2012 roku w wakacje nie są emitowane premierowe odcinki programu.

Zasady programu[edytuj | edytuj kod]

W programie uczestniczą przedstawiciele dwóch drużyn, z których każda liczy 5 osób[b]. Zespoły stanowią członkowie rodziny, od 2007 roku mogą to być również grupy znajomych lub osób o wspólnych zainteresowaniach. Każda z drużyn ma wyznaczonego kapitana – głowę drużyny (w przypadku rodzin – głowę rodziny). Gra polega na odgadywaniu odpowiedzi ankietowanych ludzi. Teleturniej dzieli się na etap pierwszy (dzielący się na dowolną liczbę rund) i finał. Drużyna, która dostanie się do finału, bierze udział w następnym programie. Każdy zespół może uczestniczyć maksymalnie w 3 kolejnych odcinkach. Każda drużyna ma swój kolor – niebieski, bądź czerwony. Kolor czerwony ma drużyna która w poprzednim odcinku weszła do finału. W przypadku gdy zespół trzykrotnie uczestniczył w finale i tym samym stracił możliwość uczestniczenia w kolejnych odcinkach to o kolorze drużyny w kolejnym odcinku decyduje losowanie.

Etap pierwszy

 • Zawodnicy (na początku głowy rodzin lub drużyn) podchodzą do pulpitu, prowadzący czyta pytanie, następnie po jego wysłuchaniu gracze, którzy sądzą, że znają odpowiedź, naciskają, jak najszybciej, przycisk. Jako pierwszy odpowiada gracz, który zgłosił się wcześniej. Do gry w danej rundzie wchodzi rodzina lub drużyna, której przedstawiciel poda wyżej punktowaną odpowiedź. Jeżeli żaden z zawodników nie odpowie na zadane pytanie, prowadzący pyta naprzemiennie uczestników drużyn. Jako pierwszą pyta drużynę, do której należy uczestnik, który zgłosił się pierwszy.
 • Prowadzący kolejno pyta członków rodziny lub drużyn, często także rozmawiając z nimi na temat ich życia osobistego. Za dobrą odpowiedź na pytanie otrzymują tyle punktów, ile osób ankietowanych odpowiedziało wcześniej na to pytanie w ten sam sposób. Członkowie rodziny lub drużyn odpowiadają indywidualnie i nie mogą sobie nawzajem podpowiadać. Każda drużyna posiada trzy szanse – rodzina lub drużyna ma prawo dwukrotnie podać złą (niepunktowaną) odpowiedź, a po trzeciej złej odpowiedzi pytanie przechodzi na drużynę przeciwną, według zasad podanych poniżej.
 • Jeśli rodzina lub drużyna wypowie wszystkie punktowane odpowiedzi, wygrywa daną rundę i otrzymuje całość punktów z tablicy wyników.
 • Gdy rodzina lub drużyna poda dwa razy złą odpowiedź, drużyna przeciwna ma prawo się wspólnie naradzić.
 • Jeśli rodzina lub drużyna po raz trzeci poda złą odpowiedź, do gry wchodzą przeciwnicy. Jeśli w jednej odpowiedzi (wybieranej przez głowę rodziny lub drużyny po naradzie) uda im się podać punktowaną odpowiedź, to oni wygrywają daną rundę, przejmując wszystkie punkty zdobyte w niej przez przeciwników oraz (od 1999) dostają punkty za swoją odpowiedź. Jeśli odpowiedź jest błędna, to rundę wygrywają ich przeciwnicy.
 • Po wygraniu rundy o kolejność w następnej starają się kolejni członkowie rodzin lub drużyn. Trzy pierwsze rundy punktowane są normalnie, w czwartej liczbę punktów mnoży się przez 2 a od piątej mnoży się przez 3.
 • Do rundy finałowej dostaje się ta rodzina lub drużyna, która jako pierwsza zdobędzie przynajmniej 300 punktów.
 • Liczba punktowanych odpowiedzi ukrytych na tablicy jest zmienna. Przy pierwszych trzech pytaniach wynosi zawsze 5 bądź 6 (do 2007 roku było też 7 i 8), czwarte, gdzie punkty mnoży się przez dwa, zawiera 4 lub 5 odpowiedzi[c] (do 2007 roku rzadziej 3), a piąte i każde kolejne 3 bądź dużo rzadziej 4 odpowiedzi (rzadko 5). Piąte i każde kolejne pytanie ma punkty mnożone przez trzy.

Finał

 • W finale uczestniczą 2 osoby z wygranej grupy, wyznaczone przez głowę rodziny lub drużyny.
 • Pierwsza osoba odpowiada na pytania podczas gdy druga słucha muzyki, aby nie słyszeć pytań ani odpowiedzi. Zawodnik ma 15 sekund, aby odpowiedzieć na 5 pytań, czytanych szybko przez prowadzącego. Przy kłopotach z pytaniem zadanym przez prowadzącego zarówno pierwszy, jak i drugi finalista mówi „dalej”.
 • Po udzieleniu odpowiedzi, wszyscy oprócz drugiego finalisty dowiadują się, jak punktowane były te odpowiedzi.
 • Następnie wchodzi do gry drugi finalista, który nie widzi odpowiedzi, podanych przez poprzednika. Słyszy te same pytania i na odpowiedzi ma 20 sekund. Zwiększona ilość czasu wynika z tego, że jeśli poda taką samą odpowiedź jak poprzednik, wtedy usłyszy sygnał i musi wskazać inną.
 • Jeśli rodzina lub drużyna łącznie zdobędzie przynajmniej 200 punktów, wygrywa finał.
 • Kilkakrotnie zdarzało się, że pierwszy uczestnik finału sam zdobył 200 punktów bądź więcej, wtedy drugi zawodnik nie musiał już odpowiadać na pytania. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w odcinku wyemitowanym 8 listopada 2015.

Nagrody

 • Przegrana drużyna otrzymuje kwotę pieniężną równą liczbie zdobytych punktów pomnożonej przez 3 (do końca 1998 roku mnożnikiem było 2,5), symboliczne nagrody od sponsora, np. kuferki ze słodyczami oraz zdjęcie pamiątkowe.
 • Nagroda za wygranie części pierwszej, gdy drużyna nie wygrywa finału to kwota pieniężna równa sumie punktów zdobytych w części pierwszej i w finale pomnożonej przez 3 (w sumie od 900 zł do 2394 zł).
 • Nagroda za wygranie finału wynosi 15000 zł[d] (do początków 1995 roku główna nagroda wynosiła 100 milionów starych złotych, a od 1995 do 27 grudnia 1998 roku – 10000 zł) oraz kwota równa liczbie punktów zdobytych w części pierwszej pomnożonej przez 3 (w sumie od 15900 zł do 16797 zł).

Oprawa teleturnieju[edytuj | edytuj kod]

Motyw teleturnieju[edytuj | edytuj kod]

Symbolem „Familiady” jest rzepka z wiersza Juliana Tuwima o tym samym tytule. Motyw wyciągania jej przez rodzinę został wykorzystany w rozpoczęciu do przedstawienia rywalizacji drużyn w turnieju – w przeciwieństwie do wiersza, w czołówce teleturnieju rzepę ciągną dwie rodziny, nie jedna. Ta, ponadto, nie zostaje wyciągnięta, a rozpruta, po czym wylatują z niej pieniądze. Przed rundami, liczba rzep na ekranie, symbolizuje czynnik, przez jaki jest mnożona suma punktów w każdej rundzie.

Scenografia[edytuj | edytuj kod]

Lata Opis Autor scenografii
17 września 1994 - 4 września 2005 Po prawej i po lewej stronie studia stały dwa długie, faliste pulpity koloru srebrnego, na których było po 5 mikrofonów, a przy przedniej ścianie był mały pulpit z dwoma mikrofonami dla zawodników. Podłoga była szara z trzema stopniami. Ściana, na której jest tablica wyników, była koloru jasnego. Ściany, za zawodnikami, były podświetlone na kolory czerwony i niebieski – nad wymienionymi elementami studia znajdowały się też charakterystyczne przetłoczenia, które były podświetlane. W 1999 roku studio przeszło zmiany kosmetyczne – pulpity pomalowano na kolor żółty, podłoga na której stały na fioletowo, a podłoga na środku studia, została przemalowana na żółto; 2 lata później owe podłogi zostały obłożone szarą tapicerką. Czerwona i niebieska ściana miały plamy (przypominające listki) o różnych odcieniach. Wiesław Olko
od 10 września 2005 Studio o wiele bardziej kolorowe niż poprzednie. Podłoga częściowo koloru jasnoszarego, a częściowo (od 2010) czarna, na której zastosowano efekt lustra. Wcześniej niebieska. Pulpity kształtu owalnego, koloru szarego. Na pierwszym planie znajduje się podest, na którym z liter-klocków ułożony jest napis „Familiada”. Boczne ściany studia są również kształtu owalnego, w zewnętrznej części są szare. Każda z nich jest w środku niebieska albo czerwona – zależnie od drużyny. Tablica wbudowana jest w owalną konstrukcję, która z lewej strony jest oświetlona na czerwono, a z prawej na niebiesko. Od marca 2010 pod sufitem znajduje się szereg reflektorów. Tło pomiędzy poszczególnymi elementami scenografii stanowi kolor różowo-fioletowy. Studio przechodziło liftingi w 2009, 2010, 2012 i 2015 roku. Po zmianie w 2012, na pulpitach zawodników pojawiły się elektroniczne tablice z nazwiskami (bądź nazwami) grających, zastępując duże plakietki z literami. Michał Białousz

Oprawa graficzna[edytuj | edytuj kod]

Aktualna czołówka programu jest emitowana od 17 marca 2012, dawniej była również emitowana w latach 1994-2007.[e] Wykonana została przez Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, techniką kreskówkową. Nawiązuje ona do wiersza autorstwa Juliana Tuwima pt. Rzepka. Do rzepki podbiega dziadek i próbuje ją wyciągnąć, a gdy nie daje rady, przybiega do niego babcia i po kolei 3 kolejne postaci. Następnie pokazana jest sama nać ciągnięta raz na prawo, raz na lewo, przez dwie rodziny. Kadr rozszerza się, ukazując na środku ekranu rzepkę, ciągniętą w przeciwne strony przez dwie rodziny. Rzepka przepoławia się i wylatują z niej pieniądze, a wraz z nimi złoty napis „Familiada”. Po rozerwaniu rzepki pojawia się studio. Muzyka zaczyna grać od nowa, na tablicy również pojawia się tytułowy napis. Zdarzają się wyjątki w odcinkach specjalnych, wtedy muzyka w czołówce grana jest tylko raz, a zamiast grania jej od nowa najczęściej pojawia się występ artystyczny, czasami od razu wchodzi prowadzący. W odcinku specjalnym z 3 maja 2015 muzykę tytułową zagrała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej. Czołówka ta przechodziła lekki lifting graficzny trzykrotnie, w 2000, 2005 i 2012 roku, po przywróceniu jej do emisji.

W latach 2007-2012 emitowana była podobna czołówka, wykonana jednak w animacji komputerowej. Po 5 latach emisji została wycofana i powrócono do dawnej, kreskówkowej wersji.

4 października 2008 zmieniono rzepy skaczące na dole ekranu z animowanych na trójwymiarowe, odświeżono także zegar odliczający czas w finale (dodano lekki cień).

Powitanie[edytuj | edytuj kod]

W każdym odcinku (od 11 listopada 2017 także w specjalnych), po rozerwaniu rzepy pojawia się głos lektora witający telewidzów oraz przedstawiający zawodników i prowadzącego. Jego stałą kwestią, niezmiennie od pierwszego odcinka jest „Witamy państwa w teleturnieju Familiada. Dziś spotkamy się z rodziną/drużyną (tu podaje nazwisko/nazwę oraz imiona), ich przeciwnikami/przeciwnikiem będzie rodzina/drużyna (tu podaje nazwisko/nazwę oraz imiona). Gospodarzem programu jest Karol Strasburger.”.

Do 1998 roku w powitaniu nie były podawane imiona zawodników, a jedynie nazwiska rodzin.

Od 17 września 1994 do 6 sierpnia 1995 funkcję lektora pełnił Marek Gajewski, następnie od 12 sierpnia 1995 do 4 września 2005 Piotr Olędzki, a od 10 września 2005 Daniel Pachelski. W odcinkach z 27 i 28 lutego 2016 lektorem wyjątkowo była Anita Sajnóg.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Motyw muzyczny programu od początku jego nadawania jest taki sam. Utwór wykorzystany w czołówce nosi nazwę „Main Street U.S.A.” i jest autorstwa Johna Hobbsa. Utwór z tyłówki pt. „Lordy, Lordy!” został skomponowany przez Ala Cappsa. Oba utwory pochodzą z biblioteki muzycznej Killer Tracks. W październiku 2012 odświeżono nieznacznie oprawę muzyczną w związku ze zmianą odtwarzania dźwięku z jakości mono na stereo.

Tablica[edytuj | edytuj kod]

Bardzo charakterystycznym elementem programu jest tablica wyświetlająca odpowiedzi oraz punkty. Używana jest od samego początku emisji, składa się z 10500 drobnych pikseli, które obracając się na kolorową stronę tworzą w zależności od potrzeb – litery i cyfry. Aby tablica poprawnie działała, został do niej napisany specjalny program[5]. W odcinkach z 21, 27 i 28 października 2012 używano całkiem nowej tablicy działającej na zasadach ekranów LCD imitującą tablicę z lat 1994–2012, lecz po protestach widzów powrócono do starej tablicy. Dokładnie ten sam ekran używany był w latach 1991-1992 w szwedzkiej wersji „Family Feud”[6].

Godziny emisji[7][edytuj | edytuj kod]

Program od początku swojego istnienia jest emitowany zawsze w soboty i niedziele. Zmieniała się jedynie godzina emisji teleturnieju. Wyjątkiem od tej reguły są wakacje 1996, kiedy to premierowe odcinki emitowano także w piątki o godz. 16.30. Był to jedyny okres, kiedy pokazywano premierowe wydania teleturnieju 3 razy w tygodniu. W piątki wyemitowano jednak tylko 7 odcinków, a od września 1996 powrócono do emisji dwóch odcinków tygodniowo: w soboty i w niedziele.

Od Do Godzina
17 września 1994 3 września 1995 16.30
9 września 1995 29 sierpnia 1999 ok. 15.00
4 września 1999 2 września 2001 14.30
8 września 2001 obecnie 14.00

W latach 1994–1997 program był emitowany jedynie w weekendy. Wyjątkiem jest tu odcinek specjalny z 26 grudnia 1994 nadany w świąteczny poniedziałek i wyemitowany o godzinie 19.00. Od 1998 teleturniej zaczął być również nadawany w Nowy Rok i Święto Odzyskania Niepodległości, od 1999 także w Boże Ciało i Wszystkich Świętych, a od 2000 już we wszystkie dni wolne od pracy.

Konkurs dla telewidzów[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku wprowadzony został w „Familiadzie” konkurs SMS-owy, którego zasady wiele razy były zmieniane. Na samym początku prowadzący podawał pytanie i 3 odpowiedzi (wszystkie były poprawne), a zadanie polegało na odgadnięciu, która odpowiedź jest najwyżej punktowana. Do wygrania było 5000 złotych.

W styczniu 2008 zasady zostały zmienione: na ekranie ukazywało się pytanie i odpowiedzi (tak jak w poprzedniej wersji), ale nie było odczytywane przez prowadzącego, ponieważ było to pytanie, które otrzymają finaliści. Po wysłaniu jednego SMS-a z odpowiedzią, telewidz dostawał drugie pytanie, a po nim trzecie (obydwa z finału). Osoba, która zdobyła największą liczbę punktów za wszystkie trzy pytania (podczas finału można było sprawdzić punkty), wygrywała nagrodę: 5000 zł. Osoba, która brała udział w konkursie we wszystkich odcinkach „Familiady” w miesiącu i zdobyła najwięcej punktów, wygrywała 10000 zł.

Od października 2008 zmienione zostały tylko wysokości wygranych. W każdym odcinku można wygrać 3000 złotych (po 1000 zł za pytanie), natomiast nagroda miesiąca wynosi 6000 złotych. Informacja o wygranej dostarczana jest 15 minut po programie.

Od lipca 2009 zasady konkursu wróciły do tych z 2006 roku, z taką różnicą, że nagroda wynosiła 1000 zł. Od września 2012 zakończono konkursy SMS-owe. Obecnie widz może wygrać 1000 złotych, jednak musi wysłać SMS-a o treści A, B lub C. Wszystkie 3 odpowiedzi są poprawne na określone zadanie, należy wskazać najwyżej punktowaną odpowiedź.

Konkursy SMS-owe przywrócono w latach 2014-2016. Zasada była niezmienna, ale w sezonie 2014/15 było wygrać tylko za jeden odcinek 1000 zł, a nagrodą główną było 10000 zł. Zaś w sezonie 2015/16 można było wygrać 10000 zł bądź też jedną z 100 nagród rzeczowych.

Dawniej prowadzone były również konkursy dla telewidzów, poprzez serwis internetowy Facebook, w którym za nagrody, Internauci wysyłają dowcipy oraz pytania.

Wydania specjalne[edytuj | edytuj kod]

Odcinki specjalne[edytuj | edytuj kod]

W ciągu roku z okazji różnych świąt (najczęściej z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy lub Nowego Roku) pojawiają się wydania specjalne „Familiady”. Udział biorą specjalnie zaproszone przez organizatorów osoby, przede wszystkim są to znane osoby życia publicznego. Zmienione są wtedy zasady programu:

 • Wygrana drużyna honorowo zaprasza do finału osobę z drużyny przeciwnej (wtedy nie obowiązuje zasada eliminacji drużyny, która po pierwszym etapie zdobyła mniej punktów od zwycięskiej drużyny)[f].
 • Wygrana przekazywana jest na cel charytatywny, po zakończeniu finału prowadzący wręcza czek osobom zajmującym się działalnością charytatywną bądź społeczną którzy pojawiają się w studiu po zakończeniu rozgrywki, po wręczeniu czeku osoby zaproszone do studia wygłaszają krótkie oświadczenie na jaki cel zostaje przekazana ta wygrana
 • 13 kwietnia 2009 jedyny raz w historii programu zdarzyło się, że odcinek specjalny nie został wyemitowany w terminie. Był to Poniedziałek Wielkanocny, jednak z powodu żałoby narodowej emisję tego odcinka przesunięto na najbliższą niedzielę czyli na 19 kwietnia.

Odcinki jubileuszowe[edytuj | edytuj kod]

 • 12 października 2003 r. wyemitowano 1000. odcinek "Familiady". Był on jednocześnie finałem 4. Turnieju Mistrzów. Z okazji jubileuszu życzenia dla Karola Strasburgera i "Familiady" złożyli prowadzący zagraniczne edycje programów opartych na "Family Feud", a także gospodarze niektórych programów nadawanych w Dwójce. Ponadto w studiu pojawiły się Agata Młynarska oraz Nina Terentiew - dyrektor TVP2, która wręczyła pamiątkowe rzepki gospodarzowi - Karolowi Strasburgerowi, producentowi Ryszardowi Krajewskiemu i reżyserowi Grzegorzowi Warchołowi. Gościem muzycznym odcinka był zespół Leszcze, a całość zwieńczył tort. Ciekawostką jest fakt, że odcinek ten był najdłuższym w historii, gdyż trwał 50 minut.
 • 27 września 2009 wyemitowano specjalny odcinek z okazji 15. urodzin teleturnieju. Wzięły w nim udział drugie pokolenia rodzin, które wystąpiły w tym teleturnieju jako pierwsze. Na początku programu pokazano krótki fragment 1. odcinka „Familiady” (z 17 września 1994), zawierający czołówkę i przedstawienie rodzin. W studio podczas przedstawiania rodzin obok 5 członków drugiego pokolenia stały jeszcze po dwie osoby z pierwszego pokolenia. Podczas gry tylko pierwsze pytanie było całkiem nowe. Kolejne pochodziły (wraz z tymi samymi odpowiedziami i liczbą punktów) z odcinków wyemitowanych w Boże Narodzenia 2002, 2007 i 2008. Do finału przeszli zawodnicy z obu drużyn, a uroczystość zakończył tort i odśpiewanie piosenki „Sto lat”. Z okazji jubileuszowego odcinka zmodyfikowano scenografię w studio: w centralnym punkcie pojawiła się podłoga diodowa, na której widniał napis „15-lecie Familiady” oraz wyświetlane były wizualizacje w barwach: białej, czerwonej i niebieskiej.
 • Kolejny odcinek jubileuszowy został wyemitowany 5 października 2014 z okazji 20-lecia programu. Był to jednocześnie Finał VII edycji Turnieju Mistrzów. Specjalnymi gośćmi tego odcinka były osoby znajdujące się na widowni czyli 20-latkowie, którzy urodzili się we wrześniu 1994, kiedy to Familiada zadebiutowała w Polsce. Wszystkie pytania w tym odcinku były związane z samą „Familiadą” lub z urodzinami. Z okazji jubileuszu programu życzenia prowadzącemu składali Tadeusz Sznuk gospodarz teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, Maciej Kurzajewski oraz Agata Młynarska prowadzący program „Świat się kręci”, a także Marta Kielczyk, Hanna Lis oraz Tomasz Wolny z „Panoramy”.

5 czerwca 1999 wyemitowano 500. odcinek "Familiady", 12 października 2003 1000. odcinek, 24 marca 2008 (Poniedziałek Wielkanocny) odcinek 1500, 23 grudnia 2012 2000. odcinek, a 9 grudnia 2018 2500. odcinek teleturnieju.

Turnieje Mistrzów[edytuj | edytuj kod]

Co kilka lat w „Familiadzie” organizowany jest Turniej Mistrzów, w którym rywalizują rodziny i drużyny, którym udało się wygrać najwyższe sumy w latach poprzedzających dany Turniej Mistrzów. Do tej pory odbyło się 8 edycji konkursu, kolejno w latach: 1996, 2000, 2001[g], 2003, 2005, 2009, 2014, 2016. Każda edycja odbywa się metodą pucharową, czyli drużyna, która wejdzie do finału nadal gra w turnieju, nawet jeśli w finale nie wygra głównej nagrody.

Turniej Mistrzów 2000[edytuj | edytuj kod]

Turniej ten rozgrywany był w dniach 10 września - 1 października 2000. Wzięło w nim udział 8 rodzin, a główną nagrodą był samochód. Zwycięzcami tej edycji została rodzina Kitów, która w rozgrywce finałowej pokonała rodzinę Strojnych.

Turniej Mistrzów 2003[edytuj | edytuj kod]

W IV edycji Turnieju Mistrzów Familiady w 2003 roku, która rozpoczęła się w czerwcu, wzięły udział 32 rodziny[8]. W Finale, który odbył się 12 października (był to jednocześnie 1000. odcinek teleturnieju) zwyciężyły siostry Witkowskie, które pokonały rodzinę Kozaków i wygrały w sumie 52 725 zł, mieszkanie z garażem i ogródkiem w Warszawie, zestawy komputerowe oraz sprzęt AGD.

Turniej Mistrzów 2009[edytuj | edytuj kod]

Turniej ten został zorganizowany z okazji 15-lecia Familiady. Odbywał się w dniach 3 października - 15 listopada 2009. Brały w nim udział najlepsze rodziny i drużyny, które występowały w Familiadzie w latach 2005-2009. W eliminacjach (3–25 października 2009) walczyło 16 rodzin, z czego najlepsza ósemka grała dalej w ćwierćfinałach (31 października – 8 listopada 2009). 4 zwycięskie drużyny wystąpiły w półfinałach (11 i 14 listopada 2009), a dwie najlepsze drużyny weszły do finału, który się odbył 15 listopada 2009. Mistrzami Familiady 2009 została drużyna Elektroników. Oprócz głównej nagrody wygrali oni w Finale pięć 32-calowych telewizorów LCD oraz nagrodzeni zostali złotymi medalami. Drugie miejsce zajęła rodzina państwa Fronczyków, a trzecie drużyna Służby Zdrowia. Obydwie te drużyny wygrały dodatkowo sprzęt RTV i AGD oraz dostały srebrne i brązowe medale.

Turniej Mistrzów 2014[edytuj | edytuj kod]

VII edycja Turnieju Mistrzów została rozegrana z okazji 20-lecia Familiady w dniach 14 września - 5 października 2014. Brało w nim udział 8 najlepszych drużyn występujących w teleturnieju w latach 2009-2014. W związku z tym zostały rozegrane od razu ćwierćfinały, w których brały udział następujące drużyny:

 • Pokerzyści oraz Filolodzy
 • Sułkowie oraz Osolanki
 • Absolwenci oraz Harcerki
 • Matusiakowie oraz Klan Marchewek

Do półfinałów awansowali zwycięzcy odcinków ćwierćfinałowych:

 • Filolodzy oraz Sułkowie
 • Klan Marchewek oraz Harcerki

Rozgrywka finałowa rozegrała się pomiędzy Klanem Marchewek a Filologami. Tytułem Mistrza Familiady 2014 została uhonorowana drużyna Klanu Marchewek, która wygrała we wszystkich odcinkach, w których brała udział w sumie 69 084zł. Oprócz tego zwycięzcy dostali sprzęt AGD oraz specjalny puchar.

Turniej Mistrzów 2016[edytuj | edytuj kod]

8. edycja Turnieju Mistrzów rozpoczęła się 5 marca 2016. Wzięło w niej udział 8 drużyn, które wygrały największe kwoty w programie w ciągu ostatnich 17 miesięcy. W rozgrywkach zmierzyli się:

 • Szczypiornistki kontra Klainowie (5 marca 2016)
 • Zakręceni kontra Pilarczykowie (6 marca 2016)
 • Anioły kontra Fabrykanci (12 marca 2016)
 • Dystrykt C kontra Bogdan (13 marca 2016)

W półfinałach zmierzyli się:

 • Szczypiornistki kontra Zakręceni (19 marca 2016)
 • Anioły kontra Bogdan (26 marca 2016)

W Wielkim Finale, który odbył się 2 kwietnia 2016 zmierzyły się drużyny Szczypiornistek oraz Aniołów. Zwyciężczyniami Turnieju Mistrzów 2016 została drużyna Szczypiornistek, która we wszystkich swoich występach w teleturnieju wygrała w sumie 67 611 zł. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali, dla każdej osoby z drużyny, zaproszenie na 5-dniowy pobyt wraz z osobą towarzyszącą do jednego z polskich hoteli. Drugie miejsce przypadło drużynie Aniołów, która w sumie wygrała 54 159 zł oraz 5 pralek automatycznych. Ostatnie miejsce na podium zajęła rodzina Bogdan (16 188 zł w samym Turnieju Mistrzów), a czwarte miejsce drużyna Zakręconych (2682 zł w samym Turnieju Mistrzów). Obie te drużyny dostały w nagrodę szwajcarskie zegarki, natomiast wszystkie 4 najlepsze drużyny otrzymały także specjalną statuetkę.

Ciekawostką jest to, że Szczypiornistki zagrały w Turnieju Mistrzów zaraz po swoich trzech wygranych finałach i były jednocześnie jedyną drużyną w Turnieju, której udało się trzykrotnie z rzędu wygrać finał. Szczypiornistki jako pierwsza drużyna w historii zwycięzców Turnieju Mistrzów nie zdobyła przynajmniej 200 punktów w finale (nie wygrała głównej nagrody).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Stan na 9 grudnia 2018, po zakończeniu odcinka.
 2. W niektórych odcinkach specjalnych w drużynie są 4 bądź 6 osób.
 3. W odcinku 2352 z 4.03.2017 to pytanie zawierało 6 odpowiedzi
 4. Począwszy od 1 stycznia 1999 roku.
 5. Po raz ostatni 18 listopada 2007.
 6. Do roku 1996 ta zasada nie obowiązywała.
 7. Finał Turnieju wyemitowano 1 stycznia 2002

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]