Familiada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Familiada
Family Feud
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Karol Strasburger
Data premiery 17 września 1994
Lata emisji od 1994
Liczba odcinków 2250[1]
Czas trwania odcinka ok. 25 min
Format nadawania 4:3 (17 września 1994 – 5 grudnia 2010)
16:9 (od 11 grudnia 2010)
Od lat dozwolone bez ograniczeń (według KRRiT)
Produkcja
Produkcja Astro
Stacja telewizyjna TVP2

Familiada – polski teleturniej, emitowany w TVP2 od 17 września 1994 w weekendy i święta o godz. 14.00, prowadzony przez Karola Strasburgera. Początkowo tę rolę miał pełnić Paweł Wawrzecki, który po protestach reżysera został odsunięty z programu. Producentem teleturnieju jest Ryszard Krajewski. Program jest oparty na amerykańskim formacie Family Feud, a jego lokalne edycje były emitowane lub są obecnie emitowane w 57 krajach świata (stan na marzec 2014)[2]. Od 27 października 2012 program można oglądać w jakości HD. Program nagrywany jest w studiu TV w Warszawie, przy ul. Inżynierskiej 4[3]. Od września 2015 r. teleturniej można też oglądać w serwisie VOD Telewizji Polskiej. [4]

Od 2012 roku w wakacje nie są emitowane premierowe odcinki programu.

Zasady programu[edytuj | edytuj kod]

W programie uczestniczą przedstawiciele dwóch drużyn, z których każda liczy 5 osób. Zespoły stanowią członkowie rodziny, od 2007 roku mogą to być również grupy znajomych lub osób o wspólnych zainteresowaniach. Każda z drużyn ma wyznaczonego kapitana – głowę drużyny (w przypadku rodzin – głowę rodziny). Gra polega na odgadywaniu odpowiedzi ankietowanych ludzi. Teleturniej dzieli się na etap pierwszy (dzielący się na dowolną ilość rund) i finał. Drużyna, która dostanie się do finału, bierze udział w następnym programie. Każdy zespół może uczestniczyć maksymalnie w 3 kolejnych odcinkach. Każda drużyna ma swój kolor – niebieski, bądź czerwony. Kolor czerwony ma drużyna która w poprzednim odcinku weszła do finału. W przypadku gdy zespół trzykrotnie uczestniczył w finale i tym samym stracił możliwość uczestniczenia w kolejnych odcinkach to o kolorze drużyny w kolejnym odcinku decyduje losowanie.

Etap pierwszy

 • Zawodnicy (na początku głowy rodzin lub drużyn) podchodzą do pulpitu, prowadzący czyta pytanie, następnie po jego wysłuchaniu gracze, którzy sądzą, że znają odpowiedź, naciskają, jak najszybciej, przycisk. Jako pierwszy odpowiada gracz, który zgłosił się wcześniej. Do gry w danej rundzie wchodzi rodzina lub drużyna, której przedstawiciel poda wyżej punktowaną odpowiedź. Jeżeli żaden z zawodników nie odpowie na zadane pytanie, prowadzący pyta naprzemiennie uczestników drużyn. Jako pierwszą pyta drużynę, do której należy uczestnik, który zgłosił się pierwszy.
 • Prowadzący kolejno pyta członków rodziny lub drużyn, często także rozmawiając z nimi na temat ich życia osobistego. Za dobrą odpowiedź na pytanie otrzymują tyle punktów, ile osób ankietowanych odpowiedziało wcześniej na to pytanie w ten sam sposób. Członkowie rodziny lub drużyn odpowiadają indywidualnie i nie mogą sobie nawzajem podpowiadać. Każda drużyna posiada trzy szanse – rodzina lub drużyna ma prawo dwukrotnie podać złą (niepunktowaną) odpowiedź, a po trzeciej złej odpowiedzi pytanie przechodzi na drużynę przeciwną, według zasad podanych poniżej.
 • Jeśli rodzina lub drużyna wypowie wszystkie punktowane odpowiedzi, wygrywa daną rundę i otrzymuje całość punktów z tablicy wyników.
 • Gdy rodzina lub drużyna poda dwa razy złą odpowiedź, drużyna przeciwna ma prawo się wspólnie naradzić.
 • Jeśli rodzina lub drużyna po raz trzeci poda złą odpowiedź, do gry wchodzą przeciwnicy. Jeśli w jednej odpowiedzi (wybieranej przez głowę rodziny lub drużyny po naradzie) uda im się podać punktowaną odpowiedź, to oni wygrywają daną rundę, przejmując wszystkie punkty zdobyte w niej przez przeciwników oraz dostają punkty za swoją odpowiedź. Jeśli odpowiedź jest błędna, to rundę wygrywają ich przeciwnicy.
 • Po wygraniu rundy o kolejność w następnej starają się kolejni członkowie rodzin lub drużyn. Trzy pierwsze rundy punktowane są normalnie, w czwartej liczbę punktów mnoży się przez 2 a od piątej mnoży się przez 3.
 • Do rundy finałowej dostaje się ta rodzina lub drużyna, która jako pierwsza zdobędzie przynajmniej 300 punktów.
 • Liczba punktowanych odpowiedzi ukrytych na tablicy jest zmienna. Przy pierwszych trzech pytaniach wynosi zawsze 5 bądź 6 (do 2007r. było też 7 i 8), czwarte, gdzie punkty mnoży się przez dwa, zawiera 4 lub 5 odpowiedzi (do 2007r. rzadziej 3), a piąte i każde kolejne 3 bądź dużo rzadziej 4 odpowiedzi (rzadko 5).

Finał

 • W finale uczestniczą 2 osoby z wygranej grupy, wyznaczone przez głowę rodziny lub drużyny.
 • Pierwsza osoba odpowiada na pytania podczas gdy druga słucha muzyki, aby nie słyszeć pytań ani odpowiedzi. Zawodnik ma 15 sekund, aby odpowiedzieć na 5 pytań, czytanych szybko przez prowadzącego. Przy kłopotach z pytaniem zadanym przez prowadzącego zarówno pierwszy, jak i drugi finalista mówi „dalej”.
 • Po udzieleniu odpowiedzi, wszyscy oprócz drugiego finalisty dowiadują się, jak punktowane były te odpowiedzi.
 • Następnie wchodzi do gry drugi finalista, który nie widzi odpowiedzi, podanych przez poprzednika. Słyszy te same pytania i na odpowiedzi ma 20 sekund. Zwiększona ilość czasu wynika z tego, że jeśli poda taką samą odpowiedź jak poprzednik, wtedy usłyszy sygnał i musi wskazać inną.
 • Jeśli rodzina lub drużyna łącznie zdobędzie przynajmniej 200 punktów, wygrywa finał.
 • Kilkakrotnie zdarzało się, że pierwszy uczestnik finału sam zdobył 200 punktów bądź więcej, wtedy drugi zawodnik nie musiał już odpowiadać na pytania. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w odcinku wyemitowanym 8 listopada 2015r.

Nagrody

 • Przegrana drużyna otrzymuje kwotę pieniężną równą liczbie zdobytych punktów pomnożonej przez 3 (do 1997 roku mnożnikiem było 2,5), symboliczne nagrody od sponsora, np. kuferki ze słodyczami oraz zdjęcie pamiątkowe.
 • Nagroda za wygranie części pierwszej, gdy drużyna nie wygrywa finału to kwota pieniężna równa sumie punktów zdobytych w części pierwszej i w finale pomnożonej przez 3.
 • Nagroda za wygranie finału wynosi 15 000 zł (do 1997 roku – 10 000 zł) oraz kwota równa liczbie punktów zdobytych w części pierwszej pomnożonej przez 3. (w sumie od 15900zł do 16797zł)

Oprawa teleturnieju[edytuj | edytuj kod]

Motyw teleturnieju[edytuj | edytuj kod]

Symbolem „Familiady” jest rzepka z wiersza Juliana Tuwima o tym samym tytule. Motyw wyciągania jej przez rodzinę został wykorzystany w rozpoczęciu do przedstawienia rywalizacji drużyn w turnieju – w przeciwieństwie do wiersza, w czołówce teleturnieju rzepę ciągną dwie rodziny, nie jedna. Ta, ponadto, nie zostaje wyciągnięta, a rozpruta, po czym wylatują z niej pieniądze. Przed rundami, ilość rzep na ekranie, symbolizuje czynnik, przez jaki jest mnożona suma punktów w każdej rundzie.

Scenografia[edytuj | edytuj kod]

Lata Opis Autor scenografii
1994 – 2005 Po prawej i po lewej stronie studia stały dwa długie pulpity koloru siwego, na których było po 5 mikrofonów, a przy przedniej ścianie był mały pulpit z dwoma mikrofonami dla zawodników. Podłoga była szara z trzema stopniami. Ściana, na której jest tablica wyników, była koloru jasnego. Ściany, za zawodnikami, były podświetlone na kolory czerwony i niebieski. W 1998 roku studio przeszło zmiany kosmetyczne – pulpity pomalowano na kolor żółty, podłoga na której stały na fioletowo, a podłoga na środku studia, została przemalowana na żółto. Czerwona i niebieska ściana miały plamy (przypominające listki) o różnych odcieniach. Wiesław Olko
2005 – Studio o wiele bardziej kolorowe niż poprzednie. Podłoga koloru niebieskiego. Pulpity kształtu owalnego, koloru szarego. Na końcu studia, tuż przed widownią znajduje się stopień, na którym jest logo „Familiady”. Boczne ściany studia są również kształtu owalnego, w zewnętrznej części są szare. Każda z nich jest w środku niebieska albo czerwona – zależnie od drużyny. Tablica otoczona jest kołem, w prawym górnym rogu jest ono niebieskie, a w lewym górnym czerwone. Pomiędzy ścianą z tablicą a tą z pulpitami jest różowe światło. Studio przechodziło lifting w 2009, 2010, 2012 i 2015 roku. Po zmianie w 2012, na pulpitach zawodników pojawiły się elektroniczne tablice z nazwiskami (bądź nazwami) grających, zastępując duże plakietki z literami. Od 10 października 2015 roku różowe światło zmniejszyło o połowe. Michał Białousz

Oprawa graficzna[edytuj | edytuj kod]

Aktualna czołówka programu jest emitowana od 17 marca 2012 roku, dawniej była również emitowana w latach 1994-2007. Wykonana została przez Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, techniką kreskówkową. Nawiązuje ona do wiersza autorstwa Juliana Tuwima pt. Rzepka. Do rzepki podbiega dziadek i próbuje ją wyciągnąć, a gdy nie daje rady, przybiega do niego babcia i po kolei 3 kolejne postaci. Następnie pokazana jest sama nać ciągnięta raz na prawo, raz na lewo, przez dwie rodziny. Kadr rozszerza się, ukazując na środku ekranu rzepkę, ciągniętą w przeciwne strony przez dwie rodziny. Rzepka przepoławia się i wylatują pieniądze, a wraz z nimi złoty napis „Familiada”. Po animacji pojawia się studio. Muzyka zaczyna grać od nowa, na tablicy również pojawia się tytułowy napis. Czołówka ta przechodziła lekki lifting graficzny dwukrotnie, w 2005 i 2012 roku, po przywróceniu jej do emisji.

W latach 2007-2012 emitowana była podobna czołówka, wykonana jednak w animacji komputerowej. Po 5 latach emisji została wycofana i powrócono do dawnej, kreskówkowej wersji.

Powitanie[edytuj | edytuj kod]

W każdym odcinku, z wyjątkiem specjalnych, po rozerwaniu rzepy pojawia się głos lektora witający telewidzów oraz przedstawiający zawodników i prowadzącego. Jego stałą kwestią, niezmiennie od pierwszego odcinka jest "Witamy państwa w teleturnieju Familiada. Dziś spotkamy się z rodziną/drużyną (tu podaje nazwisko/nazwę oraz imiona), ich przeciwnikami będzie rodzina/drużyna (tu podaje nazwisko/nazwę oraz imiona). Gospodarzem programu jest Karol Strasburger.".

Do 1997 roku w powitaniu nie były podawane imiona zawodników, a jedynie nazwiska rodzin.

W latach 1994-1995 funkcję lektora pełnił Marek Gajewski, następnie w latach 1995-2005 Piotr Olędzki, a od 2005r. do dziś Daniel Pachelski.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Motyw muzyczny programu od początku jego nadawania jest taki sam. Utwór wykorzystany w czołówce nosi nazwę „Main Street U.S.A.” i jest autorstwa Johna Hobbsa. Utwór z tyłówki pt. „Lordy, Lordy!” został skomponowany przez Ala Cappsa. Oba utwory pochodzą z biblioteki muzycznej Killer Tracks. W październiku 2012 r. odświeżono nieznacznie oprawę muzyczną w związku ze zmianą odtwarzania dźwięku z jakości mono na stereo.

Tablica[edytuj | edytuj kod]

Bardzo charakterystycznym elementem programu jest tablica wyświetlająca odpowiedzi oraz punkty. Używana jest od samego początku emisji, składa się z 10500 drobnych pikseli, które obracając się na kolorową stronę tworzą w zależności od potrzeb – litery i cyfry. Aby tablica poprawnie działała, został do niej napisany specjalny program[5]. Z powodu awarii w odcinkach z 21, 27 i 28 października 2012 r. wykorzystywana była tablica zastępcza, czyli ekran LCD wyświetlający odpowiedzi. Po naprawie stara tablica wróciła na swoje miejsce. Dokładnie ten sam ekran używany był w latach 1991-1992 w szwedzkiej wersji "Family Feud". [6].

Godziny emisji[7][edytuj | edytuj kod]

Program od początku swojego istnienia był emitowany niezmiennie w soboty i niedziele. Zmieniała się jedynie godzina emisji teleturnieju.

Od Do Godzina
17 września 1994 3 września 1995 16:30
9 września 1995 29 sierpnia 1999 ok. 15:00
4 września 1999 2 września 2001 14:30
8 września 2001 obecnie 14:00

W latach 1994-1998 program był emitowany jedynie w weekendy. Wyjątkiem jest tu odcinek specjalny z 26 grudnia 1994 nadany w świąteczny poniedziałek. Od 1999 teleturniej zaczął być również nadawany w Boże Ciało i Wszystkich Świętych, a od 2000 już we wszystkie dni wolne od pracy.

Konkurs dla telewidzów[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku wprowadzony został w „Familiadzie” konkurs SMS-owy, którego zasady wiele razy były zmieniane. Na samym początku prowadzący podawał pytanie i 3 odpowiedzi (wszystkie były poprawne), a zadanie polegało na odgadnięciu, która odpowiedź jest najwyżej punktowana. Do wygrania było 5000 złotych.

W styczniu 2008 roku zasady zostały zmienione: na ekranie ukazywało się pytanie i odpowiedzi (tak jak w poprzedniej wersji), ale nie było odczytywane przez prowadzącego, ponieważ było to pytanie, które otrzymają finaliści. Po wysłaniu jednego SMS-a z odpowiedzią, telewidz dostawał drugie pytanie, a po nim trzecie (obydwa z finału). Osoba, która zdobyła największą liczbę punktów za wszystkie trzy pytania (podczas finału można było sprawdzić punkty), wygrywała nagrodę: 5000 zł. Osoba, która brała udział w konkursie we wszystkich odcinkach „Familiady” w miesiącu i zdobyła najwięcej punktów, wygrywała 10 000 zł.

Od października 2008 roku zmienione zostały tylko wysokości wygranych. W każdym odcinku można wygrać 3000 złotych (po 1000 zł za pytanie), natomiast nagroda miesiąca wynosi 6000 złotych. Informacja o wygranej dostarczana jest 15 minut po programie.

Od lipca 2009 zasady konkursu wróciły do tych z 2006 roku, z taką różnicą, że nagroda wynosiła 1000 zł. Od września 2012 zakończono konkursy SMS-owe. Obecnie widz może wygrać 1000 złotych, jednak musi zadzwonić do studia.

Obecnie prowadzone są również konkursy dla telewidzów, poprzez serwis internetowy Facebook, w którym za nagrody, Internauci wysyłają dowcipy oraz pytania.

Wydania specjalne[edytuj | edytuj kod]

Odcinki specjalne[edytuj | edytuj kod]

W ciągu roku z okazji różnych świąt (najczęściej z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy lub Nowego Roku) pojawiają się wydania specjalne „Familiady”. Udział biorą specjalnie zaproszone przez organizatorów osoby, przede wszystkim są to znane osoby życia publicznego. Zmienione są wtedy zasady programu:

 • Wygrana drużyna honorowo zaprasza do finału osobę z drużyny przeciwnej (wtedy nie obowiązuje zasada eliminacji drużyny, która po pierwszym etapie zdobyła mniej punktów od zwycięskiej drużyny)[a].
 • Wygrana przekazywana jest na cel charytatywny, po zakończeniu finału prowadzący wręcza czek osobom zajmującym się działalnością charytatywną bądź społeczną którzy pojawiają się w studiu po zakończeniu rozgrywki, po wręczeniu czeku osoby zaproszone do studia wygłaszają krótkie oświadczenie na jaki cel zostaje przekazana ta wygrana.
 • Od nowego sezonu (jesien 2015-wiosna 2016) jest teraz gwarantowana nagroda 5 000 zł, ale jeżeli wygrają 15 000 zł to ta kwota będzie większa.

Ostatni taki odcinek miał miejsce 1 stycznia 2016 roku z okazji Nowego Roku.

Odcinki jubileuszowe[edytuj | edytuj kod]

27 września 2009 roku wyemitowano specjalny odcinek z okazji 15. urodzin teleturnieju. Wzięły w nim udział drugie pokolenia rodzin, które wystąpiły w tym teleturnieju jako pierwsze. Na początku programu pokazano krótki fragment 1. odcinka „Familiady” (z 17 września 1994 r.), zawierający czołówkę i przedstawienie rodzin. W studio podczas przedstawiania rodzin obok 5 członków drugiego pokolenia stały jeszcze po dwie osoby z pierwszego pokolenia. Podczas gry tylko pierwsze pytanie było całkiem nowe. Kolejne pochodziły (wraz z tymi samymi odpowiedziami i liczbą punktów) z odcinków wyemitowanych w Boże Narodzenia 2002, 2007 i 2008. Do finału przeszli zawodnicy z obu drużyn, a uroczystość zakończył tort i odśpiewanie piosenki „Sto lat”.

Z okazji jubileuszowego odcinka zmodyfikowano scenografię w studio: w centralnym punkcie pojawiła się podłoga diodowa, na której widniał napis „15-lecie Familiady” oraz wyświetlane były wizualizacje w barwach: białej, czerwonej i niebieskiej.

Kolejny odcinek jubileuszowy został wyemitowany 5 października 2014 r. z okazji 20-lecia programu. Był to jednocześnie Finał VII edycji Turnieju Mistrzów. Specjalnymi gośćmi tego odcinka były osoby znajdujące się na widowni czyli 20-latkowie, którzy urodzili się we wrześniu 1994 roku, kiedy to Familiada zadebiutowała w Polsce. Wszystkie pytania w tym odcinku były związane z samą "Familiadą" lub z urodzinami. Z okazji jubileuszu programu życzenia prowadzącemu składali Tadeusz Sznuk gospodarz teleturnieju "Jeden z dziesięciu", Maciej Kurzajewski oraz Agata Młynarska prowadzący program "Świat się kręci", a także Marta Kielczyk, Hanna Lis oraz Tomasz Wolny z "Panoramy".

12 października 2003 roku wyemitowano 1000. odcinek programu, 24 marca 2008 r. odcinek 1500, a 23 grudnia 2012 r. 2000. odcinek programu.

Turnieje Mistrzów[edytuj | edytuj kod]

Co kilka lat w „Familiadzie” organizowany jest Turniej Mistrzów, w którym rywalizują rodziny i drużyny, którym udało się wygrać najwyższe sumy w latach poprzedzających dany Turniej Mistrzów. Do tej pory odbyło się 7. edycji konkursu, kolejno w latach: 1996, 1998, 2001, 2003, 2005, 2009, 2014. Każda edycja odbywa się metodą pucharową, czyli drużyna, która wejdzie do finału nadal gra w turnieju, nawet jeśli w finale nie wygra głównej nagrody.

W IV edycji Turnieju Mistrzów Familiady w 2003 r. (był to 1000. odcinek teleturnieju) zwyciężyły siostry Witkowskie, które wygrały mieszkanie z garażem i ogródkiem w Warszawie, zestawy komputerowe oraz sprzęt AGD.

Turniej Mistrzów 2009[edytuj | edytuj kod]

Turniej ten został zorganizowany z okazji 15-lecia Familiady. Odbywał się w dniach 3 października-15 listopada 2009 r. Brały w nim udział najlepsze rodziny i drużyny, które występowały w Familiadzie w latach 2005-2009. W eliminacjach (3–25 października 2009 r.) walczyło 16 rodzin, z czego najlepsza ósemka grała dalej w ćwierćfinałach (31 października – 8 listopada 2009 r.). 4 zwycięskie drużyny wystąpiły w półfinałach (11 i 14 listopada 2009 r.), a dwie najlepsze drużyny weszły do Finału, który się odbył 15 listopada 2009 roku. Mistrzami Familiady 2009 została drużyna Elektroników. Oprócz głównej nagrody wygrali oni w Finale pięć 32-calowych telewizorów LCD oraz nagrodzeni zostali złotymi medalami. Drugie miejsce zajęła rodzina państwa Fronczyków, a trzecie drużyna Służby Zdrowia. Obydwie te drużyny wygrały dodatkowo sprzęt RTV i AGD oraz dostały srebrne i brązowe medale.

Turniej Mistrzów 2014[edytuj | edytuj kod]

VII edycja Turnieju Mistrzów została rozegrana z okazji 20-lecia Familiady w dniach 14 września-5 października 2014 r. Turniej ten różnił się jedynie tym od poprzednich, że brało w nim udział nie 16, a 8 najlepszych drużyn występujących w teleturnieju w latach 2009-2014. W związku z tym zostały rozegrane od razu ćwierćfinały, w których brały udział następujące drużyny:

 • Pokerzyści oraz Filolodzy
 • Sułkowie oraz Osolanki
 • Absolwenci oraz Harcerki
 • Matusiakowie oraz Klan Marchewek

Do półfinałów awansowali zwycięzcy odcinków ćwierćfinałowych:

 • Filolodzy oraz Sułkowie
 • Klan Marchewek oraz Harcerki

Rozgrywka finałowa rozegrała się pomiędzy Klanem Marchewek a Filologami. Tytułem Mistrza Familiady 2014 została uhonorowana drużyna Klanu Marchewek, która wygrała we wszystkich odcinkach, w których brała udział w sumie 69 084zł. Oprócz tego zwycięzcy dostali sprzęt AGD oraz specjalny puchar.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

 1. Do roku 1996 ta zasada nie obowiązywała.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]