Agata Młynarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agata Młynarska
Ilustracja
Agata Młynarska (2017)
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1965
Warszawa, Polska
Zawód aktorka, dziennikarka, konferansjerka, prezenterka telewizyjna, polonistka
Współmałżonek Przemysław Schmidt
Lata aktywności od 1978
Odznaczenia
Order Uśmiechu

Agata Maria Młynarska (ur. 23 marca 1965 w Warszawie) – polska dziennikarka, producentka, konferansjerka, prezenterka telewizyjna, aktorka i polonistka.

Kawaler Orderu Uśmiechu, honorowy ambasador Fundacji „Przyjaciółka” oraz Fundacji „Dziecięca Fantazja”, w której działa od 2004.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Jest córką piosenkarza i autora tekstów Wojciecha i aktorki Adrianny Godlewskiej. Ma dwoje rodzeństwa, siostrę Paulinę i brata Jana.

Poprzez stryjecznego dziadka swojego ojca, dyrygenta Emila Młynarskiego, jest spowinowacona z rodziną Rubinsteinów, wywodzącą się z małżeństwa pianisty Artura Rubinsteina z Anielą „Nelą” Młynarską. Jest kuzynką aktora Michaela Westona, syna Johna Rubinsteina.

Jest absolwentką XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie i wydziału filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Agata Młynarska na Summer Rhythm Festival w Płocku, lipiec 2007

W latach 1990–2006 związana z TVP2. Prowadziła tam dziennik Obserwator. Od 1991 wraz z Jerzym Owsiakiem prowadziła program Róbta, co chceta!, następnie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Współtworzyła akcję I Ty możesz zostać św. Mikołajem na rzecz pomocy dzieciom z domów dziecka, Festiwal Kultury Kresowej oraz wiele imprez i programów rozrywkowych. Do 2005 zapowiadała programy w TVP2 w zapowiedziach spikerskich. Do września 2006 była gospodynią porannego magazynu Pytanie na śniadanie.

Następnie w latach 2006–2013 pracowała w Polsacie, gdzie była prezenterką oraz szefową zespołu Nowych Projektów. Była gospodynią drugiej edycji teleturnieju Eureko, ja to wiem!, a następnie współprowadziła z Jerzym Kryszakiem program Dzień Kangura. W 2010 współprowadziła z Krzysztofem Ibiszem show On i ona. Prowadziła też festiwale i koncerty organizowane przez Polsat, między innymi Sopot TOPtrendy Festiwal (2006–2013) i Sylwestrową Moc Przebojów (2008–2012). Od grudnia 2011 do maja 2013 była gospodynią programu Jaka ona jest w Polsat Café.

W marcu 2011 założyła portal internetowy OnaOnaOna.com, za który otrzymała Różę Gali w kategorii „Debiut roku”. W ramach portalu prowadzony jest plebiscyt pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RPAnny Komorowskiej, 3 razy ona, w którym znane Polki (Henryka Krzywonos, Beata Jarosz, Beata Tyszkiewicz, Joanna Fabisiak, Kayah, Nina Terentiew, Magdalena Środa, Violetta Nowak, Henryka Bochniarz, Ilona Łepkowska i Agata Młynarska) wybierają trzy laureatki. Młynarska jest pomysłodawcą festiwalu Teraz one, którego pierwsza edycja odbyła się w ramach projektu Łódź Miastem Kobiet w czerwcu 2012 w Łodzi.

W latach 2011–2013 prowadziła wywiady w audycji Ona rozmawia w Radiu PiN. Od maja 2013 jest redaktorką naczelną miesięcznika „Skarb” wydawanego przez Ringier Axel Springer Polska dla sieci drogerii Rossmann w nakładzie 500 tysięcy egzemplarzy. Od września 2013 do czerwca 2016 była współautorką i prowadzącą programu Świat się kręci w TVP1.

Od września 2016 była dyrektorem rozwoju telewizji TLC Polska. W maju 2017 ukazała się jej książką pt. Moja wizja, będąca wywiadem-rzeką z dziennikarką przeprowadzonym przez Agnieszkę Litorowicz-Siegert. Publikacja opowiada m.in. o historii Telewizji Polskiej z perspektywy Młynarskiej[1].

Od września 2017 jest ambasadorką nowej polskiej marki odzieżowej Cacofonia Milano[2].

Jesienią 2018 poprowadzi program Eks-tra Zmiana na antenie TVN Style[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Trzykrotnie zamężna. Jej pierwsze małżeństwo z Leszkiem Kieniewiczem (doktorem historii) trwało dziesięć lat. Z tego związku ma dwóch synów, Tadeusza i Stanisława. Wychowała też dwie dziewczynki z domu dziecka, Sylwię i Alicję[4]. Ma jedną wnuczkę. Drugie małżeństwo z Jerzym Porębskim przetrwało tylko rok. Była również związana z dziennikarzem i prezenterem pogody Jarosławem Kretem. 23 marca 2014 wyszła za mąż za przedsiębiorcę Przemysława Schmidta.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agata Młynarska napisze książce o TVP
  2. Andrzej Głowacki, Strona Główna – CACOFONIA Milano, CACOFONIA Milano [dostęp 2017-10-05] (pol.).
  3. Młynarska, Rozenek, Drzewiecka, Fijał i Kalczyńska z nowymi programami jesienią w TVN Style, „Media2.pl” [dostęp 2018-08-09] (pol.).
  4. Młynarska opowiada o adoptowanej córce. 2010-08-05.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]