Agata Młynarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agata Młynarska
Ilustracja
Agata Młynarska (2017)
Data i miejsce urodzenia 23 marca 1965
Warszawa
Zawód aktorka, dziennikarka, konferansjerka, prezenterka telewizyjna, polonistka
Współmałżonek Przemysław Schmidt
Lata aktywności od 1978
Odznaczenia
Order Uśmiechu

Agata Maria Młynarska (ur. 23 marca 1965 w Warszawie) – polska dziennikarka, producentka, konferansjerka, prezenterka telewizyjna, aktorka i polonistka.

Kawaler Orderu Uśmiechu, honorowy ambasador Fundacji „Przyjaciółka” oraz Fundacji „Dziecięca Fantazja”, w której działa od 2004.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Jest córką piosenkarza i autora tekstów Wojciecha i aktorki Adrianny Godlewskiej. Ma dwoje rodzeństwa, siostrę Paulinę i brata Jana.

Poprzez stryjecznego dziadka swojego ojca, dyrygenta Emila Młynarskiego, jest spowinowacona z rodziną Rubinsteinów, wywodzącą się z małżeństwa pianisty Artura Rubinsteina z Anielą „Nelą” Młynarską. Jest kuzynką aktora Michaela Westona, syna Johna Rubinsteina.

Jest absolwentką XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie i wydziału filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Agata Młynarska na Summer Rhythm Festival w Płocku, lipiec 2007

W latach 1990–2006 związana z TVP2. Prowadziła tam dziennik Obserwator. Od 1991 wraz z Jerzym Owsiakiem prowadziła program Róbta, co chceta!, następnie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Współtworzyła akcję I Ty możesz zostać św. Mikołajem na rzecz pomocy dzieciom z domów dziecka, Festiwal Kultury Kresowej oraz wiele imprez i programów rozrywkowych. Do 2005 zapowiadała programy w TVP2 w zapowiedziach spikerskich. Do września 2006 była gospodynią porannego magazynu Pytanie na śniadanie.

Następnie w latach 2006–2013 pracowała w Polsacie, gdzie była prezenterką oraz szefową zespołu Nowych Projektów. Była gospodynią drugiej edycji teleturnieju Eureko, ja to wiem!, a następnie współprowadziła z Jerzym Kryszakiem program Dzień Kangura. W 2010 współprowadziła z Krzysztofem Ibiszem show On i ona. Prowadziła też festiwale i koncerty organizowane przez Polsat, między innymi Sopot TOPtrendy Festiwal (2006–2013) i Sylwestrową Moc Przebojów (2008–2012). Od grudnia 2011 do maja 2013 była gospodynią programu Jaka ona jest w Polsat Café.

W marcu 2011 założyła portal internetowy OnaOnaOna.com, za który otrzymała Różę Gali w kategorii „Debiut roku”. W ramach portalu prowadzony jest plebiscyt pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RPAnny Komorowskiej, 3 razy ona, w którym znane Polki (Henryka Krzywonos, Beata Jarosz, Beata Tyszkiewicz, Joanna Fabisiak, Kayah, Nina Terentiew, Magdalena Środa, Violetta Nowak, Henryka Bochniarz, Ilona Łepkowska i Agata Młynarska) wybierają trzy laureatki. Młynarska jest pomysłodawcą festiwalu Teraz one, którego pierwsza edycja odbyła się w ramach projektu Łódź Miastem Kobiet w czerwcu 2012 w Łodzi.

W latach 2011–2013 prowadziła wywiady w audycji Ona rozmawia w Radiu PiN. Od maja 2013 jest redaktorką naczelną miesięcznika „Skarb” wydawanego przez Ringier Axel Springer Polska dla sieci drogerii Rossmann w nakładzie 500 tysięcy egzemplarzy. Od września 2013 do czerwca 2016 była współautorką i prowadzącą programu Świat się kręci w TVP1.

Od września 2016 była dyrektorem rozwoju telewizji TLC Polska. W maju 2017 ukazała się jej książką pt. Moja wizja, będąca wywiadem-rzeką z dziennikarką przeprowadzonym przez Agnieszkę Litorowicz-Siegert. Publikacja opowiada m.in. o historii Telewizji Polskiej z perspektywy Młynarskiej[1].

Od września 2017 jest ambasadorką nowej polskiej marki odzieżowej Cacofonia Milano[2].

Od jesieni 2018 prowadzi program Eks-tra Zmiana na antenie TVN Style[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Trzykrotnie zamężna. Jej pierwsze małżeństwo z Leszkiem Kieniewiczem (doktorem historii) trwało dziesięć lat. Z tego związku ma dwóch synów, Tadeusza i Stanisława. Wychowała też dwie dziewczynki z domu dziecka, Sylwię i Alicję[4]. Ma jedną wnuczkę. Drugie małżeństwo z Jerzym Porębskim przetrwało tylko rok. Była również związana z dziennikarzem i prezenterem pogody Jarosławem Kretem. 23 marca 2014 wyszła za mąż za przedsiębiorcę Przemysława Schmidta.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agata Młynarska napisze książce o TVP
  2. Andrzej Głowacki, Strona Główna – CACOFONIA Milano, CACOFONIA Milano [dostęp 2017-10-05] (pol.).
  3. Młynarska, Rozenek, Drzewiecka, Fijał i Kalczyńska z nowymi programami jesienią w TVN Style, „Media2.pl” [dostęp 2018-08-09] (pol.).
  4. Młynarska opowiada o adoptowanej córce. 2010-08-05.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]