Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Filharmonia Szczecińska
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Ilustracja
gmach Filharmonii w nocy
Państwo  Polska
Miejscowość Szczecin
Adres ul. Małopolska 48
Typ budynku gmach
Styl architektoniczny nowoczesny
Architekt Fabricio Barozzi, Alberto Veiga
Rozpoczęcie budowy 2011
Ukończenie budowy 2014
Zniszczono 1962
Odbudowano 2014
Właściciel Urząd Miasta Szczecin
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
Filharmonia Szczecińska
Filharmonia Szczecińska
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Filharmonia Szczecińska
Filharmonia Szczecińska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Filharmonia Szczecińska
Filharmonia Szczecińska
53°26′15,7200″N 14°32′30,4800″E/53,437700 14,541800
Strona internetowa

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – wiodąca instytucja kultury w województwie zachodniopomorskim. Działalność Filharmonii zapoczątkowano w Szczecinie w 1948 roku.

Od września 2014 r. siedzibą jest nowoczesny budynek, zlokalizowany przy ul. Małopolskiej 48 w Szczecinie, zaprojektowany przez barcelońską pracownię Estudio Barozzi Veiga. Budynek jest laureatem wielu nagród architektonicznych[1].

Historia powstania siedziby przy ul. Małopolskiej 48[edytuj | edytuj kod]

Wejście do siedziby Filharmonii w budynku UM Szczecin

Od początku lat 50. XX wieku Filharmonia w Szczecinie mieściła się w lewym skrzydle gmachu Urzędu Miasta w Szczecinie. W 2004 r. zawiązał się Społeczny Komitet na rzecz Budowy Nowej Filharmonii w Szczecinie, który podjął skuteczne starania o wybudowanie jej w miejscu dawnego Konzerthausu[2], rozebranego w 1962 r. po zniszczeniach z czasu II wojny światowej.

Budowa nowego gmachu[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku został ogłoszony konkurs na projekt nowego budynku instytucji. Spośród 44 propozycji została wybrana praca autorstwa Estudio Barozzi Veiga (Fabricio Barozzi, Alberto Veiga). W kwietniu 2011 roku rozpoczęła się budowa nowego gmachu Filharmonii. Generalnym wykonawcą budynku Filharmonii, mającego przypominać wierzchołek góry lodowej[3], została firma Warbud, za system oświetlenia elewacji odpowiadała firma Osram, natomiast za projekt akustyki sal koncertowych odpowiadał prof. Higini Arau z firmy Arau Acustica. Prace zakończono wiosną 2014 roku. Nowy gmach filharmonii zbudowano w miejscu XIX-wiecznego Konzerthausu, który został zniszczony w 1944 roku przez naloty alianckie. Mimo późniejszych prób odbudowy w roku 1962 budynek rozebrano, a na jego miejscu przez ponad 50 lat mieścił się parking.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 100 mln zł, z czego 45 mln stanowił wkład Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Budynek Filharmonii posiada cztery kondygnacje naziemne oraz podziemny dwupoziomowy parking. Powierzchnia użytkowa wynosi 12 734 m², a kubatura – 98 200m2. W filharmonii znajdują się dwie sale koncertowe: symfoniczna oraz kameralna, kawiarnia, oraz galeria Poziom 4. na czwartym piętrze.

1
Nowy budynek przy pl. Solidarności
2
Hol główny
3
Sala główna (widok z balkonu)
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Nagrody dla budynku Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie[edytuj | edytuj kod]

Inauguracja działalności w nowym gmachu we wrześniu 2014 r.[edytuj | edytuj kod]

Inauguracja nowej siedziby Filharmonii odbyła się 5 września 2014 r. Z tej okazji odbył się ośmiodniowy cykl koncertów inauguracyjnych, zatytułowany ƒorte. ƒortissimo. ƒilharmonia.

Z okazji inauguracji działalności w nowej siedzibie zabrzmiała specjalnie z tej okazji skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego Fanfara dla Filharmonii w Szczecinie wykonana przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmiały: I i IV część Symfonii „In principio” szczecińskiego kompozytora Marka Jasińskiego (wraz z Chórem Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie oraz Chórem Collegium Maiorum ZUT w Szczecinie i Chórem Akademii Morskiej w Szczecinie, pod batutą Ewy Strusińskiej – pierwszej dyrygent i kierownika muzycznego Filharmonii w Szczecinie), a także dwa dzieła pod batutą Jacka Kaspszyka: poemat symfoniczny „Powracające fale”, patrona Filharmonii Mieczysława Karłowicza oraz IX Symfonię Ludwiga van Beethovena wraz z chórem State Choir Latvija. Partie solowe wykonali Aga Mikolaj (sopran), Katarina Bradić (alt), Thomas Mohr (tenor) oraz Stephan Klemm (bas)[11].

Na koncercie inauguracyjnym w nowej siedzibie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie gościł Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski[12], a także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek, a także przedstawiciele rządu Rzeczypospolitej Polskiej, senatorzy, posłowie, radni Rady Miasta, przedstawiciele władz regionu i województwa, wojska, policji, służb mundurowych, prokuratury, sądów i sejmiku województwa.

Nowa siedziba Filharmonii[edytuj | edytuj kod]

Sala Symfoniczna (1 piętro, balkon)[edytuj | edytuj kod]

Sala symfoniczna posiada 953 miejsca siedzące. Wykonane na zamówienie fotele zostały zaprojektowane tak, aby pochłaniać jak największą ilość dźwięku – ich projektowanie i testowanie zajęło około roku. Specjalnie zaprojektowane krzywizny na ścianach i suficie pozwalają na uzyskanie w sali jednorodnego dźwięku na bardzo wysokim poziomie. Odwołując się do opinii ekspertów, akustyka w sali symfonicznej Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie jest akustycznie zbliżona do sali koncertowej Vienna Philharmonic Orchestra. Autorem projektu akustycznego jest prof. Higini Arau. Sala nazywana jest Salą Słońce, gdyż jej ściany pokryte są cienkimi płatkami szlagmetalu, a numery na fotelach wyszyte zostały złotą nicią. Scena została zrobiona z wysokiej jakości drewna dębowego. Scena główna jest w stanie pomieścić 120-osobową orkiestrę oraz 110-osobowy chór. Sala symfoniczna została wyposażona w system nagłaśniający oraz oświetleniowy, a także kabiny realizatora dźwięku oraz oświetleniowca. Dodatkowo zostały zamontowane w niej wysuwane ekrany, skracające czas pogłosu w sali, wykorzystywany zależnie od rodzaju odbywających się w niej wydarzeń. W sali znajduje się także zapadnia dla fortepianów oraz wygłuszony backstage dla artystów. Istnieje możliwość demontażu pierwszych trzech rzędów oraz 81. miejsc na chórze, na potrzeby wydarzeń niestandardowych, np. zawierających elementy choreograficzne lub angażujących duże chóry. Sala jest przystosowana do przyjmowania osób niepełnosprawnych.

Sala Kameralna[edytuj | edytuj kod]

Sala stworzona została na potrzeby koncertów kameralnych oraz wydarzeń edukacyjnych. Została oceniona przez ekspertów jako „akustyczna perełka”, gdyż pogłos w niej wynosi zaledwie 1,5 s i jest idealnie zgodny z planowanymi zamierzeniami. Nazywana jest salą księżycową – od czarnego koloru ścian, srebrnych numerach na fotelach i możliwości osiągnięcia maksymalnego zaciemnienia. Posiada także dźwiękoszczelne, odseparowane akustycznie kulisy, zapadnię na fortepian, a także kabiny realizatorów dźwięku i światła.

Główny hol (parter)[edytuj | edytuj kod]

W głównym holu mieści się kawiarnia, szatnia, Salonik Wiolinowy, Centrum Informacji i Promocji, kasy i punkt informacyjny. Specjalnie wykonane panele akustyczne umieszczone między zewnętrzną a wewnętrzną elewacją powodują minimalizację pogłosu w holu. Wszystko to ma na celu możliwość organizacji wydarzeń muzycznych również w przestrzeni holu. Kafle podłogowe zostały zaprojektowane i wykonane na Majorce. Ważnym elementem holu są spiralne schody, które odwołują się do nowego logo Filharmonii.

Foyer (1 piętro)[edytuj | edytuj kod]

We foyer w przyszłości będzie działał sklepik z płytami i gadżetami Filharmonii. Jest to również przestrzeń, w której istnieje możliwość spotkań z artystami.

Poziom 4. (czwarte piętro)[edytuj | edytuj kod]

W galerii prezentowane są dzieła sztuki uznanych artystów. Przestrzeń ta jest również przystosowana do organizacji bankietów, konferencji i szkoleń. Umieszczonych jest w niej 8 modułów z oddzielnym oświetleniem. Na czwartym piętrze filharmonii znajduje się także poziom administracyjny, który posiada system monitoringu, w którym można śledzić odbywające się na terenie Filharmonii wydarzenia artystyczne.

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

W budynku Filharmonii mieści się także:

– pomieszczenie VIP, z którego widoczna jest sala symfoniczna; istnieje możliwość jego wynajęcia,

fonoteka – wyposażona w nagrania audio, video – jest to miejsce wykładów i spotkań z artystami,

– 2 sale prób akustycznie zbliżone do sal koncertowych,

– garderoby oraz bar dla artystów,

– system monitoringu dla inspicjentów podczas koncertów.

Zaplanowane są iluminacje budynku w zależności od odbywających się koncertów i okazji:

blada biel – podczas gdy nie odbywają się wydarzenia artystyczne,

intensywna biel – podczas wydarzeń artystycznych,

kolory biały i czerwony – podczas świąt patriotycznych,

kolory związane ze strategią miasta – Szczecin Floating Garden.

Godziny iluminacji budynku:

– 22.00-24.00 – porą wiosenno-letnią

– 20.00-24.00 – porą jesienno-zimową

Dyrektorzy Filharmonii[edytuj | edytuj kod]

Oferta kulturalna[edytuj | edytuj kod]

  • koncerty symfoniczne
  • koncerty kameralne
  • koncerty edukacyjne – warsztaty dla dzieci, koncerty rodzinne, koncerty szkolne
  • wystawy

Do tej pory w nowej Filharmonii odbyły się m.in. następujące wydarzenia:

– ośmiodniowy cykl koncertów ƒorte. ƒortissimo. ƒilharmonia

– Maestro Wit

Adam Pierończyk / Migratory Poets feat. Anthony Joseph

– Europejska droga do wolności (25 lat od upadku muru berlińskiego)

– Muzyka symfoniczna Adama Sztaby

Paleczny gra Chopina

– K2 – Gaba i Andrzej Kulka

Możdżer w Nowej Filharmonii

Projekt Dire Straits symfonicznie

i wiele innych[14].

Na przestrzeni lat z Orkiestrą Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie współpracowali uznani na świecie dyrygenci i soliści tacy jak: Renard Czajkowski, Krystian Zimerman, Piotr Paleczny, Krzysztof Misona, Adam Makowicz, Halina Czerny-Stefańska, Witold Małcużyński, Wiesław Ochman, Rafał Blechacz, Aleksandra Kurzak, Bartłomiej Nizioł, Leszek Możdżer, Andrzej Konstanty Kulka, Małgorzata Walewska, Piotr Pławner, Elżbieta Szmytka, Edward Auer, Kevin Kenner, Natalia Gutman, Leo Brouwer, Iwan Monighetti, Dina Yoffe, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Marek Pijarowski, Karol Stryja, Jacek Kaspszyk, Agnieszka Duczmal, Adam Sztaba, Bassem Akiki, Mikhail Agrest[15].

Filharmonia w Szczecinie dba także o rozwój i współpracę młodych muzyków oraz promocję polskiej muzyki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki Witolda Lutosławskiego, będąc inicjatorem międzynarodowego projektu „International Lustosławski Youth Orchestra[16].

W ramach projektu „Kompozytor-rezydent” organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Orkiestra Symfoniczna im. M. Karłowicza w Szczecinie w sezonie artystycznym 2014/2015 wykonuje utwory młodego kompozytora Miłosza Wośki[17].

Filharmonia prowadzi także bogatą ofertę warsztatów i koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w wieku od 2–6 lat, w wieku wczesnoszkolnym, gimnazjalnym, licealnym oraz dla grup dzieci niepełnosprawnych, a są to:

– Warsztaty: „Ale magia!”, „Ale bajka!”, „InteGRA”, „Będzie cymbalistów wielu”

– Koncerty rodzinne: „Smaki muzyki”, „Upiór w orkiestrze”, „Czy pamiętacie dobranocki? Niko odkrywa prawdziwy skarb!”, „Ale gratka! Koncert dla wnuka i dziadka”, „Legenda Tatr”

– Koncerty szkolne: „Nuta DoNuta w akcji!”, „Nuta DoNuta przedstawia”, „Chopin na 5 kontynentach”, „Liczę na muzykę”

– Spektakl „Gombka F.” powstały w ramach projektu edukacyjnego „Muzyczna Gęba Gombrowicza – alternatywny egzamin dojrzałości”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ciągu czterech pierwszych miesięcy działalności w nowej siedzibie (wrzesień-grudzień 2014 r.) Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odwiedziło ok. 55 tys. Jest to dwa razy tyle, co liczba wszystkich widzów w całym sezonie artystycznym w dawnej siedzibie przy pl. Armii Krajowej[18]. Ogółem w 2014 r. koncertów wysłuchało tu 148 tys. 745 osób[19].

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie[edytuj | edytuj kod]

Historia orkiestry

Pierwszy koncert orkiestry symfonicznej Robotniczego Towarzystwa Muzycznego, bezpośredniej poprzedniczki zespołu Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie odbył się 25 października 1948 roku. Od tej pory rozpoczęła się działalność orkiestry, która pod koniec 1953 roku stała się Państwową Filharmonią w Szczecinie. Jej pierwszym kierownikiem był Janusz Cegiełła, który zarządzał nią do 1955 r. Za rządów dyrektora, jednocześnie dyrygenta Józefa Wiłkomirskiego (1955-1971), w dziesięciolecie swego istnienia (1958), orkiestra otrzymała imię patrona Mieczysława Karłowicza. Funkcję dyrektora artystycznego sprawowali: Józef Wiłkomirski (1955-1971), Stefan Marczyk (1971-1990), Józef Radwan (1994-1996), Jerzy Salwarowski (1996-2003), Zygmunt Rychert (2003-2009), Mykola Diadiura (2009-2012)[15] oraz Michał Dworzyński (2013–2014) (jako I Dyrygent). Od sezonu artystycznego (2013/2014) stanowisko I Dyrygenta – Kierownika Muzycznego pełni Ewa Strusińska. W latach 50. orkiestra zaczęła brać udział w letnich koncertach promenadowych w Świnoujściu i Międzyzdrojach, a także na estradach krajowych i zagranicznych w NRD oraz Czechy. Do 1963 roku muzycy brali również udział w przedstawieniach szczecińskiej Operetki. Od pierwszego koncertu orkiestra dążyła do osiągnięcia wysokiego poziomu artystycznego uznanego również za granicą, m.in. w Belgii, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Bułgarii, we Włoszech, na Festiwalu Flandryjskim, oraz w Holandii i we Francji[15]. W ostatnich latach dokonały się przebudowa i odmłodzenie składu orkiestry, a do repertuaru, grupowanego w zróżnicowane cykle tematyczne, wprowadzono wiele nowych dzieł.

Zespoły kameralne

W Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie działają zespoły kameralne:

Kwintet dęty istnieje od 2012 roku, tworzą go flet, klarnet, obój, waltornia i fagot. Formacja wykonuje muzykę klasyczną, muzykę XX wieku, współczesne aranżacje muzyki popularnej, a także kompozycje pisane specjalnie z myślą o FeelHarmony Quintet. Jesienią 2014 powstała debiutancka płyta zespołu[20].

Najdłużej działający zespół kameralny Filharmonii w Szczecinie. W repertuarze kwintetu znajdują się zarówno taneczne formy renesansowe, kompozycje z okresu baroku i romantyzmu, jak również muzyka XX wieku: francuski impresjonizm, jazz, a także – muzyka filmowa. Muzycy nie boją się nawiązywać do gatunków rozrywkowych. Kwintet bierze udział w wielu festiwalach, audycjach radiowych i projektach edukacyjnych.

Kwartet smyczkowy istnieje od 2010 roku. Szczecińskie kameralistki występują na polskich i międzynarodowych festiwalach muzyki kameralnej. Kwartet uczestniczył również w wydarzeniach wychodzących poza obszar tradycyjnej muzyki kameralnej, np. wraz z towarzyszeniem muzyki elektronicznej.

Projekt artystyczny najmłodszego pokolenia Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Zespół składa się z 7 muzyków grających na instrumentach dętych i smyczkowych (fagot, klarnet, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas). Filharmonicy w różnych konfiguracjach wykonują utwory muzyki kameralnej XVIII, XIX i XX wieku.

Oktet tworzą muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Zespół systematycznie pracuje nad repertuarem komponowanym na osiem instrumentów dętych. W sezonie artystycznym 2014/2015 zespół zaprezentował aranżację słynnej opery MozartaDon Giovanni”.

Działa w niezmiennym składzie nieprzerwanie od 25 lat. Systematycznie pracuje nad repertuarem symfonicznym, a także nad literaturą perkusyjną. Zespół często prezentuje swoje umiejętności podczas zajęć edukacyjnych dla najmłodszych. W repertuarze grupy znajdują się zarówno aranżacje muzyki popularnej, jak i współczesna literatura perkusyjna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]