Flaga Barbadosu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Barbadosu
The Broken Trident
Flaga Barbadosu
Informacje
W użyciu

Flaga narodowa oraz bandera cywilna i państwowa Flaga narodowa

Proporcje

2:3

Wprowadzona

30 listopada 1966

Opis flagi

Trzy pionowe pasy, z których zewnętrzne mają barwę ultramaryny, zaś środkowy jest złoty, a w jego centrum znajduje się czarna głowica trójzębu.

Projektant

Grantley W. Prescod

Warianty
Flaga Barbadosu
W użyciu

Bandera wojenna Bandera wojenna

Flaga Barbadosu
W użyciu

Sztandar prezydencki

Proporcje

1:2

Flaga Barbadosu
W użyciu

Sztandar premiera

Flaga Barbadosu – jeden z symboli tego karaibskiego państwa na co dzień znany jako The Broken Trident („Złamany Trójząb”)[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Flagę Barbadosu tworzy płat materiału o proporcjach 2:3 składający się z trzech równych pionowych pasów. Pas lewy oraz prawy mają kolor niebieski (ultramaryna), środkowy zaś – złoty. W centrum złotego pasa znajduje się czarny trójząb bez rękojeści[1].

Odcienie barw określono brytyjskimi kodami BCC148 (ultramaryna) i BSO/002 (złoty). Barwa niebieska reprezentuje morza i niebo nad wyspą, zaś złota odwołuje się do koloru piaszczystych plaż. Przełamany trójząb nawiązuje do kolonialnego herbu i symbolizuje odrzucenie zależności wobec metropolii[1].

W użyciu jest także podnoszona przez straż przybrzeżną Barbadosu bandera państwowa, której konstrukcję oparto na brytyjskim Białym Sztandarze. Jest to biała flaga o proporcjach 1:2 z czerwonym krzyżem, zaś w utworzonym przez jego ramiona kantonie znajduje się flaga państwowa o nieznacznie zmienionych proporcjach[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą flagą Barbadosu był wariant brytyjskiego Niebieskiego Sztandaru, na którym umieszczono znak kolonii – dzierżącą trójząb Brytanię płynącą w muszli spoczywającej na grzbietach dwóch hippokampów[3].

Wobec mającej nadejść niepodległości od Wielkiej Brytanii, rząd Barbadosu ogłosił konkurs na wzór flagi narodowej. Nadesłano 1029 prac, jednak sześcioosobowa komisja za najlepszy uznała projekt przedstawiony przez Grantleya W. Prescoda. Flaga trafiła do użytku w dniu ogłoszenia niepodległości, 30 listopada 1966 roku[1].

Historyczne wersje flagi[edytuj | edytuj kod]

Flagi narodowe[edytuj | edytuj kod]

Flagi osób rządzących[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Flag of Barbados. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego Barbadosu. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-14)]. (ang.).
  2. Barbados – Naval Flag. Flags of the World. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-06)]. (ang.).
  3. Barbados – Colonial Flag. Flags of the World. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-18)]. (ang.).