Flaga Barbadosu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Barbadosu
The Broken Trident
Flaga i bandera narodowa
Flaga i bandera narodowa Flaga i bandera narodowa
Informacje
Proporcje 2:3
Wprowadzona 30 listopada 1966
Opis flagi Trzy pionowe pasy, z których zewnętrzne mają barwę ultramaryny, zaś środkowy jest złoty, a w jego centrum znajduje się czarna głowica trójzębu.
Warianty
Bandera państwowa
Bandera państwowa Bandera państwowa
Królewski sztandar Elżbiety II
Królewski sztandar Elżbiety II
Flaga kolonialna z 1870–1966
Wersja historyczna, obecnie niestosowana Flaga kolonialna z 1870–1966

Flaga Barbadosu – jeden z symboli tego karaibskiego państwa na co dzień znany jako The Broken Trident („Złamany Trójząb”)[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Flagę Barbadosu tworzy płat materiału o proporcjach 2:3 składający się z trzech równych pionowych pasów. Pas lewy oraz prawy mają kolor niebieski (ultramaryna), środkowy zaś – złoty. W centrum złotego pasa znajduje się czarny trójząb bez rękojeści[1].

Odcienie barw określono brytyjskimi kodami BCC148 (ultramaryna) i BSO/002 (złoty). Barwa niebieska reprezentuje morza i niebo nad wyspą, zaś złota odwołuje się do koloru piaszczystych plaż. Przełamany trójząb nawiązuje do kolonialnego herbu i symbolizuje odrzucenie zależności wobec metropolii[1].

W użyciu jest także podnoszona przez straż przybrzeżną Barbadosu bandera państwowa, której konstrukcję oparto na brytyjskim Białym Sztandarze. Jest to biała flaga o proporcjach 1:2 z czerwonym krzyżem, zaś w utworzonym przez jego ramiona kantonie znajduje się flaga państwowa o nieznacznie zmienionych proporcjach[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą flagą Barbadosu był wariant brytyjskiego Niebieskiego Sztandaru, na którym umieszczono znak kolonii – dzierżącą trójząb Brytanię płynącą w muszli spoczywającej na grzbietach dwóch hippokampów[3].

Wobec mającej nadejść niepodległości od Wielkiej Brytanii, rząd Barbadosu ogłosił konkurs na wzór flagi narodowej. Nadesłano 1029 prac, jednak sześcioosobowa komisja za najlepszy uznała projekt przedstawiony przez Grantleya W. Prescoda. Flaga trafiła do użytku w dniu ogłoszenia niepodległości, 30 listopada 1966 roku[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Flag of Barbados (ang.). Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego Barbadosu. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-14)].
  2. Barbados – Naval Flag (ang.). Flags of the World. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-06)].
  3. Barbados – Colonial Flag (ang.). Flags of the World. [dostęp 2017-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-18)].