Flaga Kuby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga Kuby

Flaga Kuby, nazywana przez Kubańczyków La Estrella Solitaria (hiszp. "samotna gwiazda") została zaprojektowana przez redaktora kubańskiej gazety La Verdad ("Prawda"), poetę Miguela Teurbe Tolóna, w 1848 roku. Inspiracją dla niej była flaga USA, zaś gwiazda została zapożyczona z flagi Teksasu. Po raz pierwszy flaga w tej postaci została podniesiona 19 maja 1850 roku w mieście Cárdenas, na północnym wybrzeżu Kuby, gdzie generał Narciso López z 600 ludźmi podjął próbę (nieudaną) wyzwolenia kraju spod kolonialnego panowania.

Oficjalnym symbolem Kuby flaga ta jest od chwili otrzymania niepodległości, tj. od 20 maja 1902 roku.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Umieszczony na fladze trójkąt jest masońskim symbolem wolności, równości i braterstwa, zaś umieszczona na nim gwiazda, La Estrella Solitaria (Samotna gwiazda), miała oświetlać drogę ku wolności, od niej pochodzi potoczna nazwa flagi.

Naprzemiennie ułożone trzy niebieskie i dwa białe poziome pasy nawiązują do amerykańskiej flagi, aczkolwiek nie wyklucza się też powiązań z flagą katalońskiego ruchu niepodległościowego. Na fladze Kuby trzy niebieskie pasy symbolizują dawny podział na trzy części (wschodnią, centralną i zachodnią).

Barwa biała uosabia czystość dążeń rewolucjonistów i sprawiedliwość jak również dwa białe pasy które są drogą (torami) ku wolności, zaś czerwony – krew przelaną za wolność.

Flaga Kuby stała się inspiracją do zaprojektowania flagi Portoryka.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]