Flaga Gwatemali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga Gwatemali
Flaga Gwatemali
Informacje
Proporcje

5:8

Wprowadzona

26 grudnia 1997

Flaga Gwatemali – używana od 26 grudnia 1997. Proporcje 5:8. Flaga i bandera cywilna są bez herbu.

Barwy flagi pochodzą od flagi Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej, w których skład Gwatemala wchodziła w latach 1823–1838. Flaga ta miała trzy pasy poziome – niebieski, biały i niebieski. W 1871 Gwatemala przyjęła flagę o pasach pionowych, z emblematem w centrum pasa białego. Kształt tego emblematu zmieniano w 1968 i ponownie w 1997.

Kolory symbolizują sprawiedliwość i stałość (błękitny) oraz czystość (biały). Głównym elementem emblematu jest kwezal herbowy (Pharomachrus mocinno), którego Aztekowie uznawali za posłańca bogów. Obecnie ptak uznawany jest za symbol dumy Indian, a ponieważ nie może żyć w niewoli, jest symbolem wolności. Siedzi na pergaminie z napisem „Libertad 15 de Septiembre de 1821” (hiszp. Wolność 15 września 1821) upamiętniającym datę uzyskania niepodległości. Karabiny symbolizują wolę obrony wolności i suwerenności, a wieniec laurowy to symbol zwycięstwa.

Zmiana flagi w 1997 polegała tylko na poprawce pisowni. Widniejące na pergaminie słowo „Setiembre” zamieniono na „Septiembre”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]