Przejdź do zawartości

Flaga Saint Vincent i Grenadyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga Saint Vincent i Grenadyn
The Gems
Flaga Saint Vincent i Grenadyn
Informacje
W użyciu

Flaga i bandera narodowa flaga i bandera narodowa

Proporcje

2:3

Wprowadzona

12 października 1985

Projektant

Julien van der Wal[1]

Flaga Saint Vincent i Grenadyn („The Gems”[2]) – jeden z symboli państwowych Saint Vincent i Grenadyn. Flaga w obecnej postaci została przyjęta w 1985 r. i zastąpiła podobną flagę (używającą herbu państwa), która z niewielkimi zmianami była w użyciu od uzyskania niepodległości.

Wygląd i symbolika

[edytuj | edytuj kod]

Flaga składa się z trzech pionowych pasów w kolorach niebieskim, żółtym i zielonym. Środkowy, żółty pas zajmuje 1/2 flagi, dwa boczne – po 1/4. Na żółtym pasie umieszczono trzy zielone romby, układające się w kształt litery V, jak Vincent – od głównej wyspy państwa. Romby te nawiązywać mają do kształtu kamieni szlachetnych, diamentów, co związane jest z dawnym określeniem wysp jako „szlachetnych kamieni Antyli[3]. Kolor niebieski symbolizuje niebo i morze, kolor żółty (złoty) – piaszczyste brzegi Grenadyn[4], zielony zaś – bujną roślinność Saint Vincent[3] i witalność mieszkańców[4].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W czasach kolonialnych władza nad St. Vincent i Grenadynami wielokrotnie przechodziła z rąk francuskich do rąk brytyjskich, do momentu podpisania traktatu paryskiego. Wtedy to Francja na dobre zrzekła się władzy na wyspach, a Saint Vincent i Grenadyny stały się kolonią korony brytyjskiej[1]. W tamtym okresie w użyciu był brytyjski Blue Ensign, z herbem wysp wycentrowanym w lewej połowie flagi. Po uzyskaniu całkowitej niepodległości w 1979 r. wprowadzono flagę zaprojektowaną przez Elaine Liverpool, składającą się z pięciu pionowych pasów: niebieskiego, żółtego i zielonego, przedzielonych cienkimi białymi paskami. Na środku flagi znajdował się herb państwowy na liściu chlebowca[4]. W 1984 r. do władzy doszła Nowa Partia Demokratyczna. Nowemu rządowi zależało na zmianie flagi. Zorganizowano konkurs, jednak żadna praca nie została wyłoniona jako zwycięska[3]. Władze powierzyły więc zadanie szwajcarskiemu grafikowi Julienowi van der Walowi[1], który zaprojektował już wcześniej flagę kantonu Genewy. Usunął on białe paski i zastąpił herb trzema zielonymi klejnotami, układającymi się w literę V. Flaga została oficjalnie przyjęta 21 października 1985 r[2][1].

Wymiary

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Saint Vincent and the Grenadines – History, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-08-16] (ang.).
  2. a b The flags of SVG [online], The Vincentian, 26 czerwca 2020 [dostęp 2022-08-16] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-26] (ang.).
  3. a b c D.K. Publishing, Complete Flags of the World, Penguin, 6 stycznia 2009, ISBN 978-0-7566-5486-3 [dostęp 2022-08-16] (ang.).
  4. a b c flag of Saint Vincent and the Grenadines, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-08-16] (ang.).