Godło Mongolii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Godło Mongolii
Ilustracja
Informacje
Wprowadzono

1911 (pierwsza wersja)
12 lutego 1992 (obecna wersja)

Opis

Symbol Sojombo wpisany w skrzydlatego konia na niebieskim tle, nad zieloną ziemią z kołem Dharmy, która jest na kwiecie lotosu, a to wszystko zdobione swastycznym ornamentem zakończonym u góry Czandmanem.

Godło Mongolii zostało przyjęte w 1992 roku, kiedy w związku ze zmianą nazwy państwa z Mongolska Republika Ludowa na Mongolia zmieniono symbole państwowe.

Godło, zdobione złotym ornamentem z motywem swastycznym, ma kształt koła, które oznacza ciągłość i nieskończoność państwa mongolskiego. U góry zwieńczone jest kamieniem szlachetnym Czandman. Jego trzy kolory symbolizują przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Fundamentem godła jest biały kwiat Lotosu, oznaczający czystość i szlachetność. Na niebieskiej tarczy, nawiązującej do koloru nieba, będącego znakiem trwałości, znajduje się wizerunek historycznego symbolu mongolskiego: złotego Sojombo oraz skrzydlaty koń, który jest symbolem suwerenności i wzniosłości państwa. W dole na zielonym tle ziemi zamieszczone jest koło Dharmy, które oznacza szczęście i pomyślność.

Historyczne wersje herbu[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]