Flashback (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flashback: The Quest for Identity
Producent Delphine Software
Wydawca U.S. Gold
Projektant Paul Cuisset
Data wydania 1 stycznia 1992
Gatunek gra przygodowa, gra zręcznościowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ELSPA: 11+
ESRB: K-A (6+)
USK: 16+
Wymagania sprzętowe
Platforma Amiga, MS-DOS, SNES, Mega Drive, Macintosh, Jaguar, 3DO, iOS

Flashback: The Quest for Identity – gra przygodowo-zręcznościowa wydana w 1992 roku przez firmę Delphine Software. Jest to gra dwuwymiarowa w trybie dla jednego gracza.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się w przyszłości, w roku 2142. Głównym bohaterem gry jest Conrad B. Hart, będący młodym naukowcem. Podczas swoich badań dowiaduje się o istnieniu istot pozaziemskich realnie zagrażających ludzkości. Aby zapobiec zagładzie, postanawia powiadomić władze o swoim odkryciu. Jego próbę powiadomienia organów władzy udaremniają skorumpowani przeciwnicy. Podczas ucieczki z niewoli, zostaje zestrzelony. Trafia do dżungli, gdzie rozpoczyna się jego przygoda nie tylko w ramach powstrzymania inwazji, ale również odnalezienia własnej tożsamości, gdyż Conrad niczego nie pamięta.

Przebieg gry[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem gracza jest kierowanie głównym bohaterem, który ma na celu ocalenie ludzkości przed zagładą ze strony pozaziemskiej rasy Morphów. Akcja gry przebiega w kilku odmiennych lokacjach, umiejscowionych w różnych zakątkach futurystycznego świata. Aby przejść przez wszystkie lokacje i ukończyć grę, wykonujemy różnego rodzaju zadania. Spotykamy również postacie, z którymi prowadzimy rozmowy. Na drodze głównego bohatera stają zróżnicowani przeciwnicy tj. kosmici, różnego rodzaju roboty, skorumpowani ludzie. Bohater dysponuje bronią palną (pistoletem).

Szczegóły techniczne[edytuj | edytuj kod]

Autorzy umieścili w grze kilkadziesiąt animacji. Zważając na rok w którym gra powstała, oferuje ona dość rozbudowane sterowanie oraz wiele możliwości ruchowych głównego bohatera. Możemy wykonywać skoki z rozbiegu, skradać się, a także rzucać przedmiotami odwracając uwagę przeciwników. W zależności od platformy do sterowania używamy głównie joysticka lub klawiatury.

Gra zadebiutowała w 1992 roku na Amidze, po czym wydano ją również na inne platformy:

Nieoficjalne porty[edytuj | edytuj kod]

REminiscence to silnik stworzony przez Gregory'ego Montoir (cyx). Dostępny dla Windows, Linux, Mac OS X, AmigaOS 4, MorphOS, Windows CE, Palm OS, Falcon, Dreamcast, GP2X, Nintendo DS, Wii, PlayStation 2, PlayStation Portable i Xbox.