François Tombalbaye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
François Tombalbaye
François Tombalbaye p1959.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 czerwca 1918
Bessada
Data i miejsce śmierci 13 kwietnia 1975
Ndżamena
Czad Prezydent Czadu
Okres od 11 sierpnia 1960
od 20 kwietnia 1962 prezydent kraju
do 13 kwietnia 1975
Przynależność polityczna Czadyjska Partia Postępu (PPT)
Poprzednik
Następca Noël Milarew Odingar
François Tombalbaye (signature).png

François Tombalbaye, znany także jako Ngarta Tombalbaye lub N'Garta Tombalbaye (ur. 15 lipca 1918, zm. 13 kwietnia 1975) – czadyjski polityk, nauczyciel i działacz związków zawodowych, pierwszy prezydent niepodległego Czadu. Wieloletni szef Czadyjskiej Partii Postępu.

Tombalbaye zainicjował akcję "afrykanizacji" przestrzeni publicznej Czadu, czyli usuwania obcych obyczajów, nazw i symboli i promowania takich, które uznane zostały za rodzime. Efektem akcji była m.in. zmiana nazwy stolicy kraju z Fort-Lamy na Ndżamena oraz zmiana imienia prezydenta Tombalbaye z François na Ngarta[1]. Tombalbaye był zwolennikiem panafrykanizmu, zagorzałym chrześcijaninem i przeciwnikiem arabskich wpływów. Autorytarna i monopartyjna polityka wewnętrzna Tombalbaye doprowadziła w 1965 roku do wybuchu wojny domowej z rebeliancką grupą FROLINAT z islamskiej części państwa. Wsparcia rebeliantom udzieliła Libia która przeszkoliła i uzbroiła rebeliantów za pośrednictwem państw bloku wschodniego (szczególnie NRD)[2][3][4].

13 kwietnia 1975 roku Tombalbaye został zamordowany w zamachu stanu zorganizowanym przez zbuntowane jednostki żandarmerii, dowodzone przez niższych rangą oficerów. Władzę objął po nim Félix Malloum.

Przypisy

  1. Według innej pisowni: N'Garta
  2. K. Pollack, Arabs at War, s. 375.
  3. R. Brian Ferguson, The State, Identity and Violence, s. 267.
  4. Flint and de Waal, Darfur: A Short History of a Long War, s. 23.