Przejdź do zawartości

Frank Darabont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Frank Darabont
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 stycznia 1959
Montbéliard

Zawód

scenarzysta, producent filmowy, reżyser

Lata aktywności

od 1983

Frank Darabont (ur. 28 stycznia 1959 w Montbéliard) – węgierski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Znany głównie dzięki swoim ekranizacjom dzieł Stephena Kinga.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Montbéliard, we Francji w obozie dla węgierskich uchodźców. Jego rodzice uciekli z Węgier podczas rewolucji w 1956 z powodu prześladowania przez reżim komunistyczny. Cała rodzina przeprowadziła się do Chicago, kiedy Frank był jeszcze dzieckiem.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Karierę w Hollywood Darabont zaczynał jako dekorator i asystent producenta. Podczas asystowania na planie Piekielna noc (1981) Frank poznał reżysera Chucka Russela, który zaproponował mu napisanie scenariusza do trzeciej części Koszmaru z ulicy Wiązów (1987). Kolejne scenariusze autorstwa Darabonta to Plazma (1988) (remake filmu Blob, zabójca z kosmosu), (1958) oraz Mucha II (1989) – sequel słynnego filmu Davida Cronenberga z 1986. Jako reżyser Frank Darabont zadebiutował thillerem telewizyjnym Pogrzebany żywcem (1990) z Jennifer Jason Leigh w roli głównej.

Pierwszy film kinowy, którego reżyserem i scenarzystą był Darabont, to Skazani na Shawshank (1994) – dramat więzienny, w którym zagrali Tim Robbins i Morgan Freeman. Film ten cieszył się dużą popularnością i przyniósł reżyserowi nominacje do Złotego Globu i Oscara dla scenariusza adaptowanego. Pięć lat później na ekrany wszedł drugi film Franka Darabonta – Zielona mila (1999), dramat więzienny z Tomem Hanksem w roli strażnika. Również i ten film okazał się sukcesem. Darabont otrzymał nominację do nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych oraz do dwóch Oscarówdla najlepszego filmu i scenariusza adaptowanego. Oprócz scenariusza i reżyserii, Frank Darabont pełnił w Zielonej mili funkcję producenta.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]