Tom Hanks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tom Hanks
Tom Hanks w kwietniu 2009
Tom Hanks w kwietniu 2009
Imię i nazwisko Thomas Jeffrey Hanks
Data i miejsce urodzenia 9 lipca 1956
Concord w stanie Kalifornia
Zawód aktor, reżyser, producent filmowy
Współmałżonek Samantha Lewes (1978-1987)
Rita Wilson (od 1988)

Tom Hanks, właśc. Thomas Jeffrey Hanks (ur. 9 lipca 1956 w Concord, Kalifornia) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jest drugim po Spencerze Tracy aktorem, któremu udało się zdobyć statuetkę Oscara dwa razy z rzędu[1]. Jest synem Amosa Mefforda Hanksa (pochodzenia angielsko-walijskiego) i Janet Merilyn Frager (pochodzenia portugalskiego). Miał niezbyt szczęśliwe dzieciństwo, większość czasu spędził w rodzinach zastępczych.

Jego przygoda z aktorstwem zaczęła się w szkole średniej. Nie mogąc dostać roli w przedstawieniu szkolnym, rzucił uczelnię i wyjechał do Cleveland, by wziąć udział w Great Lakes Shakespeare Festival. Udało mu się zaangażować do Riverside Theater, gdzie debiutował w sztuce The Taming of the Shrew (Poskromienie złośnicy). W 1980 został zaangażowany do opowiadającego o parze cwaniaków telewizyjnego serialu komediowego Bosom Buddies. Pierwsze jego role na dużym ekranie to również występy w komediach: Plusku, Wieczorze kawalerskim czy Skarbonce.

Tom Hanks, 29 marca 1989

Przez wiele lat był przez krytyków uznawany za komika (pierwsza nominacja do Oscara za rolę w filmie Duży) i próby obsadzania go w innych rolach nie spotykały się z dobrym przyjęciem. Zmieniło się to dopiero w 1993 po filmie Filadelfia, w którym Tom Hanks pokazał wszystkim, że drzemie w nim również wielki talent dramatyczny. Dowodziła tego jego wielka kreacja w filmie Forrest Gump. Zarówno za jedną jak i drugą rolę został nagrodzony Oscarem. W 1996 Hanks zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmem Szaleństwa młodości (That Thing You Do), w którym także wystąpił. W 1999 Tom Hanks otrzymał Złoty Glob oraz czwartą nominację do nagrody Akademii za rolę kapitana Millera w filmie Stevena Spielberga Szeregowiec Ryan. Piątą nominację otrzymał w 2000 r. za rolę w filmie Cast Away: Poza światem.

Wyprodukował m.in. filmy: Kompania braci (2001), Moje wielkie greckie wesele (2002), Ekspres polarny (2004), Evan Almighty (2007), My Life in Ruins (2008), Mamma Mia! (2008), Pacyfik (2010).

W marcu 2015 wystąpił w teledysku Carly Rae Jepsen „I Really Like You”[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Hanks jest żonaty z poślubioną w 1988 roku aktorką Ritą Wilson. Spotkali się trzy lata wcześniej na planie filmu Ochotnicy. Mają dwoje dzieci. Dla żony Hanks zmienił wyznanie z katolickiego na prawosławne. Wcześniej, w latach 1978–1987 Hanks był żonaty z aktorką Samanthą Dillingham (nazwisko sceniczne Samantha Lewes). Z tego małżeństwa ma dwoje dzieci, a syn Samanthy i Toma Colin jest również aktorem. Samantha Lewes zmarła w 2001 roku na raka kości.

Spokrewniony z szesnastym prezydentem USA Abrahamem Lincolnem. Wspólnym przodkiem Lincolna i Toma Hanksa był John Hanks, ur. w 1687 roku, który był pradziadkiem matki Abrahama Lincolna - Nancy Hanks[3]. Od dzieciństwa był bliskim przyjacielem Bruce'a Springsteena.

Jest wielbicielem serialu Star Trek, a także fanem The Beatles i The Dave Clark Five (czego wyraz dał wprowadzając uroczyście zespół, 10 marca 2008 roku, do Rock and Roll Hall of Fame) oraz klubu angielskiej ligi piłki nożnej Aston Villa.

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Hanks wspierał finansowo wielu polityków amerykańskiej Partii Demokratycznej. Publicznie wyraża swe poparcie dla idei małżeństw osób tej samej płci. W czasie prezydenckiej kampanii wyborczej w USA w 2008 roku wyraził publiczne poparcie dla Baracka Obamy[4].

Aktor wspiera także idee pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i ochrony środowiska naturalnego. Posiada samochód elektryczny[5].

Hanks zaangażował się w ruch sprzeciwu wobec propozycji poprawki konstytucyjnej w amerykańskim stanie Kalifornia (tzw. Propozycja 8), która precyzując obowiązującą w Kalifornii definicję związku małżeńskiego jako związku "między mężczyzną i kobietą", eliminowała prawo par tej samej płci do zawierania małżeństw[6].

W czasie wyborów prezydenckich w USA w 2008 roku aktor użyczył głosu jako narrator w spocie wyborczym Baracka Obamy[7]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Jako Forrest Gump (1994)

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]