David Cronenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
David Paul Cronenberg
Ilustracja
Cronenberg na rozdaniu nagród Genie (2012).
Data i miejsce urodzenia 15 marca 1943
Toronto
Zawód reżyser, scenarzysta
Lata aktywności od 1966
Odznaczenia
Order Kanady II Klasy

David Paul Cronenberg (ur. 15 marca 1943 w Toronto) − kanadyjski reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, okazjonalnie aktor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karierę rozpoczął w latach 60. XX wieku, kręcąc undergroundowe filmy krótkometrażowe. Następnie przez wiele lat pracował w telewizji, czasem reżyserując film kinowy, najczęściej horror lub produkcje fantastycznonaukowe. Takie filmy jak Dreszcze (1975) czy Martwa strefa (1983) sprawiły, iż stał się rozpoznawalny w środowisku, jednak prawdziwym przełomem okazała się dopiero Mucha (1986) z Jeffem Goldblumem w roli głównej. Film odniósł wielki sukces kasowy, a Cronenberg wreszcie mógł kręcić w pełni autorskie filmy.

Jest reżyserem wzbudzającym przeciwstawne emocje. Zarzucano mu zamiłowanie do kiczu, nadmierne prowokowanie widzów, ocieranie się o pornografię. Nie można jednak odmówić mu ani talentu, ani artystycznej odwagi. Równie ważna jak treść, jest dla niego forma przekazu. Cronenberg dba o szokującą, ale i wysmakowaną plastycznie, oprawę wizualną swoich filmów − z reguły przypominającą bardziej senny koszmar niż tradycyjny utwór filmowy.

Do najbardziej kontrowersyjnych jego dzieł należy Nagi lunch (1991) − swobodna adaptacja, opublikowanej pod tym samym tytułem, powieści amerykańskiego pisarza Williama S. Burroughsa.

Przewodniczył jury konkursu głównego na 52. MFF w Cannes (1999).

Podczas 75. MFF w Wenecji w 2018 nagrodzony został Honorowym Złotym Lwem za całokształt twórczości[1].

Reżyseria (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]