Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

space fantasy, space opera

Data premiery

16 maja 1999[1]
17 września 1999[1] (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

131 minut

Reżyseria

George Lucas

Scenariusz

George Lucas

Główne role

Liam Neeson
Ewan McGregor
Natalie Portman
Jake Lloyd

Muzyka

John Williams

Zdjęcia

David Tattersall

Scenografia

Gavin Bocquet

Kostiumy

Trisha Biggar

Montaż

Paul Martin Smith
Ben Burtt

Produkcja

Rick McCallum
George Lucas

Wytwórnia

Lucasfilm

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

115 000 000 USD[2]

Przychody brutto

1 027 044 677 USD[2]

Kontynuacja

Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów

Nagrody
1 Złota Malina (z 9 nominacji)
Strona internetowa
Chronologia
Produkcja
Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi
(1983)
Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo
(1999)
Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów
(2002)
Wydarzenia
The Acolyte Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo
(1999)
Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów
(2002)
Reggia di Caserta we Włoszech, która zagrała pałac na Naboo

Gwiezdne wojny, część I: Mroczne widmo (ang. Star Wars: Episode I – The Phantom Menace) – chronologicznie pierwsza część sagi Gwiezdne wojny, powstała w 1999 roku jako czwarty z kolei film. Jej reżyserem jest George Lucas. Film opowiada o dzieciństwie Anakina Skywalkera. 10 lutego 2012 do polskich kin trafiła wersja w 3D.

Serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 51%[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Federacja Handlowa rozpoczęła blokadę planety Naboo. Mistrz zakonu JediQui-Gon Jinn i jego uczeń-padawan, Obi-Wan Kenobi otrzymują nakaz rozwiązania konfliktu. Jednak federacja zawarła przymierze z tajemniczym Darthem Sidiousem i otrzymuje od niego nakaz zamordowania Jedi. Ci jednak pokonują przeciwników. Lądują na Naboo, gdzie, uciekając przed wojskami federacji Qui-Gon i Obi-Wan, ratują od śmierci Jar Jar Binksa – niezdarnego Gunganina skazanego na wygnanie. Ten prowadzi ich do swojego podwodnego plemienia, które Jedi mają nadzieję przekonać by współpracowali z innymi mieszkańcami planety i odparli Federację. Jednak Gunganie nie są pokojowo nastawieni, nie lubią przedstawicieli innych gatunków, którzy od lat okazywali im pogardę. Jedi wraz z Jar Jarem odpływają podarowanym przez Gungan statkiem. Zostają zaatakowani przez dwa morskie potwory, jednak oba zabija olbrzymi potwór Sando. Docierają do pałacu czternastoletniej, świeżo upieczonej królowej Naboo – Padmé Amidali, która dostawszy się do niewoli ma zostać zmuszona do podpisania paktu legalizującego inwazję. W porę zostaje jednak ewakuowana przez Jedi.

Niestety podczas ucieczki z planety ich statek kosmiczny został uszkodzony przez droidy. R2-D2 naprawił szkodę, jednak załoga zmuszona została do awaryjnego lądowania na pustynnej planecie Tatooine. Okazało się, iż potrzebna jest wymiana części w maszynie. Qui-Gon, Padmé, Jar Jar i ich droid naprawczy R2-D2 dotarli do kosmoportu Mos Espa, gdzie spotkali handlarza Watto. Jego dziewięcioletni niewolnik – Anakin Skywalker, zaprosił ich do swojego domu. Szybko zakochał się w królowej. Z kolei R2-D2 zaprzyjaźnił się z droidem chłopca – C-3PO. Qui-Gon wyczuł w chłopcu wielką Moc, tą samą, którą posiadają rycerze Jedi i postanowił zbadać próbkę krwi młodego Anakina. Wyniki wykazały, że w krwi chłopca znajdują się midichloriany – mikrokomórki, które sprawiają, że ich posiadacz jest „wrażliwy na Moc” i może się nią posługiwać. Ich liczba w organizmie tego młodego niewolnika jest większa niż w organizmie najpotężniejszego mistrza Jedi – Yody. Gdy Qui-Gon zapytał matkę Skywalkera – Shmi Skywalker, kto jest ojcem chłopca – ta odpowiedziała, że nie było żadnego ojca. Jak się później okazało – to nie żaden mężczyzna począł Anakina, lecz zrobiły to wcześniej wspomniane midichloriany. Qui-Gon tym samym doszedł do wniosku, że chłopiec może być Wybrańcem, który według pradawnej przepowiedni ma przywrócić równowagę Mocy i wpadł na pomysł, by przedstawić go Radzie Jedi. Wpierw należało jednak naprawić statek, na co załoga nie miała pieniędzy. Skywalker zaoferował pomoc – ma zamiar ukończyć budowę swojego pojazdu i wystartować w kosmicznym wyścigu, w którym dozwolone są wszystkie nieczyste zagrania, a nagrodą jest wielka kwota, za którą nowi przyjaciele chłopca mogliby kupić części potrzebne do naprawy ich statku. Qui-Gon zakłada się z Watto, że chłopiec wygra wyścig a ten w zamian zwróci mu wolność. Ku zaskoczeniu wszystkich Anakin wygrywa wyścig (w tej scenie pojawiają się także Huttyjski gangster Jabba oraz Tuskeni) eliminując swojego najgroźniejszego rywala, będącego faworytem, wyjątkowo nieuczciwego Duga Sebulbę.

Anakinowi zostaje zwrócona wolność, jednak musi zostawić na planecie matkę. Przy odlocie z planety Qui-Gon zostaje zaatakowany przez potężnego Lorda Sithów – Dartha Maula, ucznia Dartha Sidiousa, udaje mu się jednak uciec. Jedi zabierają chłopca na planetę Coruscant, gdzie przedstawiają go Radzie. Członkowie Rady m.in. Mistrz Yoda i Mace Windu jednak nie zgadzają się na szkolenie chłopca. Za argument podają, iż nie jest już wystarczająco młody, by rozpocząć szkolenie – zasady nie pozwalają bowiem na szkolenie kogoś, kto ma więcej niż pięć lat. Poza tym Yoda wyczuwa w Anakinie strach spowodowany rozstaniem z matką, który może popchnąć go w kierunku ciemnej strony Mocy. Qui-Gon oferuje, iż może sam przyjąć go na swoje szkolenie oraz oświadcza Radzie, że Obi-Wan jest gotowy już przejść próby Jedi.

Qui-Gon wraz z Obi-Wanem, Jar Jarem, Padmé i Anakinem udają się na Naboo, gdzie królowa pokornie prosi o przymierze Gungan. Ci zgadzają się. W zamian za pojednanie Gungan i poddanych Amidali, Jar Jar zostaje mianowany generałem. Armia Gungańska toczy bitwę z Droidami, podczas gdy mała grupa dywersyjna złożona z Jedi, Królowej, kilku jej służących i Anakina wdziera się do pałacu, gdzie mają pojmać wicekróla federacji. Na drodze staje im Darth Maul, którym Qui-Gon i Obi-Wan postanawiają się zająć. Młody Anakin oddziela się od grupy, zasiada za sterami myśliwca „N-1” i niszczy stację dowodzenia droidów, co przeważa nad przebiegiem bitwy, ponieważ wszystkie droidy zostają wyłączone. Wicekról zostaje pojmany, a w tym samym czasie Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi staczają walkę na miecze świetlne z Darthem Maulem. Po chwili Kenobi zostaje odłączony od swojego mistrza i zmuszony jest obserwować jak wróg przebija ciało mistrza mieczem. Niedługo po tym młody Obi-Wan powraca do walki, jednakże Maul zrzuca go do otchłani. Kenobi traci miecz i desperacko chwyta się stromej ściany. Po chwili wyskakuje z otchłani, za pomocą Mocy chwytając w locie miecz swego mistrza i po krótkiej walce zabija przeciwnika. Konający Qui-Gon prosi Obi-Wana, aby obiecał mu, że wyszkoli Anakina na rycerza Jedi. Rada spełnia ostatnią prośbę zmarłego mistrza Jedi. Odbywa się pogrzeb Qui-Gona, w którym uczestniczą m.in. Rada Jedi, Obi-Wan, Anakin, Amidala i Palpatine. Republika dowiaduje się o nowym zagrożeniu – Sithach, którzy jak wszyscy sądzili, dawno wyginęli. Senator Palpatine zostaje wybrany na nowego Wielkiego Kanclerza Republiki, a Amidala zajmuje miejsce Palpatine’a jako senator. Obi-Wan Kenobi uzyskuje natomiast tytuł rycerza Jedi. Film kończy się uroczystą paradą w sercu stolicy Naboo, z okazji zwycięstwa i pojednania z rdzennym ludem planety – Gunganami.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ewan McGregor
(Obi-Wan Kenobi)
Liam Neeson
(Qui-Gon Jinn)
Natalie Portman
(Padmé Amidala)
Jake Lloyd
(Anakin Skywalker)
Samuel L. Jackson
(Mace Windu)
Ian McDiarmid
(Senator Palpatine)
Rola Aktor Dubbing
Qui-Gon Jinn Liam Neeson Krzysztof Kołbasiuk
Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor Omar Sangare
Królowa Amidala / Padmé Natalie Portman Aleksandra Rojewska
Anakin Skywalker Jake Lloyd Jonasz Tołopiło
Mace Windu Samuel L. Jackson Jacek Rozenek
Yoda Frank Oz Mariusz Czajka
Senator Sheev Palpatine/Darth Sidious Ian McDiarmid Ryszard Nawrocki (Palpatine)
Janusz Bukowski (Darth Sidious)
Shmi Skywalker Pernilla August Maria Gładkowska
Jar Jar Binks Ahmed Best Ryszard Olesiński
Darth Maul Ray Park
Peter Serafinowicz (głos)
Jacek Kopczyński
Kapitan Quarsh Panaka Hugh Quarshie Andrzej Butruk
Nute Gunray Silas Carson Jerzy Dominik
Boss Nass Brian Blessed Włodzimierz Bednarski
Sio Bibble Oliver Ford Davies Andrzej Gawroński
Watto Andrew Secombe Jarosław Boberek
C-3PO Anthony Daniels Grzegorz Wons
Sabé Keira Knightley Jolanta Wilk
Saché Sofia Coppola
R2-D2 Kenny Baker
Kanclerz Finis Valorum Terence Stamp Lech Wierzbowski
Jabba the Hutt Nieznany aktor (głos)

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 2000: John Williams (I) (nominacja) Grammy najlepsza muzyka
 • 2000: Trisha Biggar Saturn najlepsze kostiumy
 • 2000: Saturn najlepsze efekty specjalne
 • 2000: (nominacja) Saturn najlepszy film sci-fi
 • 2000: George Lucas (nominacja) Saturn najlepszy reżyser
 • 2000: Liam Neeson (nominacja) Saturn najlepszy aktor
 • 2000: Ewan McGregor (nominacja) Saturn najlepszy aktor drugoplanowy
 • 2000: Pernilla August (nominacja) Saturn najlepsza aktorka drugoplanowa
 • 2000: Natalie Portman (nominacja) Saturn najbardziej obiecująca aktorka
 • 2000: Ahmed Best Złota Malina najgorszy aktor drugoplanowy
 • 2000: (nominacja) Złota Malina najgorszy film
 • 2000: Sofia Coppola (nominacja) Złota Malina najgorsza aktorka drugoplanowa
 • 2000: George Lucas (nominacja) Złota Malina najgorszy scenariusz
 • 2000: George Lucas (nominacja) Złota Malina najgorszy reżyser
 • 2000: Jake Lloyd (nominacja) Złota Malina najgorszy aktor drugoplanowy
 • 2000: (nominacja) Oscar najlepsze efekty specjalne
 • 2000: (nominacja) Oscar najlepszy dźwięk Akademia Filmowa
 • 2000: Ben Burtt (nominacja) Oscar najlepszy montaż dźwięku
 • 2000: (nominacja) BAFTA najlepsze efekty specjalne
 • 2000: Ben Burtt (nominacja) BAFTA najlepszy dźwięk
 • 2000 wyścig ścigaczy MTV Movie Awards najlepsza scena akcji
 • 2000 Liam Neeson, Ewan McGregor i Ray Park (nominacja) MTV Movie Award najlepsza walka
 • 2000: Ray Park (I) (nominacja) MTV Movie Award najlepszy czarny charakter
 • 1999: Złoty Ekran (Niemcy)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999) – Release Info. IMDb. [dostęp 2016-07-05]. (ang.).
 2. a b Box Office Mojo. [dostęp 2016-01-24]. (ang.).
 3. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999) [online], Rotten Tomatoes [dostęp 2021-08-30] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]