Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

space fantasy, space opera

Data premiery

12 maja 2002[1]
16 maja 2002 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

143 minuty

Reżyseria

George Lucas

Scenariusz

George Lucas
Jonathan Hales

Główne role

Ewan McGregor
Natalie Portman
Hayden Christensen

Muzyka

John Williams

Zdjęcia

David Tattersall

Scenografia

Gavin Bocquet
Peter Walpole
Ian Gracie
Phil Harvey
Fred Hole
Michelle McGahey
Jonathan Lee

Kostiumy

Trisha Biggar

Montaż

Ben Burtt
George Lucas

Produkcja

Rick McCallum
Lorne Orleans

Wytwórnia

Lucasfilm

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

115 000 000 USD[2]

Przychody brutto

649 398 328 USD[2]

Poprzednik

Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo

Kontynuacja

Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów

Nagrody
2 Złote Maliny (z 7 nominacji)
Strona internetowa

Gwiezdne wojny, część II: Atak klonów (ang. Star Wars: Episode II – Attack of the Clones) – chronologicznie druga część sagi Gwiezdne wojny, powstała jako piąta w roku 2002. Jej reżyserem jest George Lucas. Film opowiada o młodzieńczych latach Anakina Skywalkera, przyszłego Dartha Vadera. Akcja filmu dzieje się 10 lat później od wydarzeń ukazanych w filmie Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo i 22 lata wcześniej od wydarzeń z filmu Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja.

W serwisie Rotten Tomatoes film uzyskał wynik 67%[3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Minęło 10 lat od śmierci Qui-Gona. Obi-Wan jest rycerzem Jedi, a dziewiętnastoletni Anakin jest jego padawanem. Chłopak właśnie wraca ze swej pierwszej misji i dowiaduje się, że na Coruscant przybywa Padmé Amidala – miłość Anakina z czasów niewolnictwa, dawna królowa Naboo, pełniąca obecnie rolę senatora swej planety. Dochodzi do nieudanego zamachu na Padmé. Po pościgu Anakin i Obi-Wan demaskują napastniczkę o imieniu Zam Wesell; ta jednak umiera trafiona zatrutą strzałą, przed wyjawieniem, kto ją wynajął. Anakin dostaje misję ochrony senator Amidali w drodze na Naboo i szybko odlatuje razem z nią. Obi-Wan z kolei postanawia odnaleźć zabójcę zamachowca Padmé. Jedyną poszlaką jest zatruta strzałka, która pochodzi z planety Kamino. Jedi udaje się tam i uzyskuje informację, że nieżyjący obecnie rycerz Jedi – Sifo-Dyas przed wieloma laty zamówił u mieszkańców tej planety armię klonów. O przedsięwzięciu nie wiedział nikt poza nim. Gdy Obi-Wan informuje o tym Yodę, ten postanawia użyć armii w obronie przed droidami.

W tym samym czasie na Naboo rośnie miłość Padmé i Anakina, mimo iż związek nie ma przyszłości (Jedi nie mogą wchodzić w żadne związki uczuciowe z żadną żywą istotą). Po kilku tygodniach Skywalker ma wizję, w której widzi śmierć swojej matki, więc czym prędzej udaje się na Tatooine, by sprawdzić sytuację. Okazuje się, że Shmi jest teraz w niewoli u Tuskenów – dzikich ludzi pustyni. Anakin odnajduje ich wioskę, gdzie widzi torturowaną matkę. Po chwili kobieta umiera w ramionach syna, który ze wściekłości morduje mieczem świetlnym wszystkich mieszkańców wioski, wliczając w to kobiety i dzieci.

Kenobi ścigał pracodawcę zamachowcy Padmé – Jango Fetta i leci za nim na planetę Geonosis. Odkrywa, że znajduje się tam baza separatystów, dowodzonych przez Mrocznego JediHrabiego Dooku (dla którego pracuje Fett). Kenobi informuje o tym Anakina, a ten z kolei powiadamia Radę Jedi. Obi-Wan jednak podczas rozmowy ze swym uczniem zostaje porwany. Skywalker i Amidala ruszają mu na ratunek, lecz również zostają porwani. Dooku decyduje się na publiczną egzekucję tej dwójki oraz Kenobiego. Zostali oni przywiązani do gigantycznych słupów i gdy mieli już zginąć zabici przez dzikie zwierzęta, na arenę przybyło dwustu dwunastu rycerzy Jedi, dowodzonych przez mistrza Windu. Korzystając z zamieszania więźniowie wspięli się na szczyt słupów, po czym ześlizgując się zeszli na ziemię i uwolnili się z łańcuchów. Po krwawej walce z droidami przy życiu zostało tylko kilkunastu Jedi, w tym Obi-Wan, Anakin i Windu oraz Padmé. Zginął także Jango Fett z rąk Windu. Jego śmierć z ukrycia widzi jego, wychowany jako syn, niezmodyfikowany klonBoba.

Gdy sytuacja stawała się dramatyczna, z odsieczą przybyło kilka republikańskich kanonierek z armią klonów i mistrzem Yodą na ich czele. Rozpoczęła się bitwa o Geonosis. Anakin i Obi-Wan podążyli za uciekającym hrabią Dooku do hangaru, gdzie stoczyli z nim walkę na miecze świetlne. Kenobi doznał ciężkich obrażeń i nie mógł kontynuować walki. W jego obronie stanął młody Skywalker, któremu po długiej walce Dooku odciął prawą rękę. Niezdolnego do walki Anakina uratował Yoda, któremu przeciwnik uciekł po krótkiej walce.

Skywalkerowi podłączono biomechaniczną rękę ze stali i pasowano na rycerza Jedi, a Obi-Wan trafił na leczenie i dostał tytuł mistrza. Dooku z kolei przybył na Coruscant, gdzie spotkał się ze swym mistrzem – najpotężniejszym żyjącym Mrocznym Jedi – Darthem Sidiousem, zwanym też Lordem Sithów. Hrabia oznajmia mu, iż rozpoczęły się wojny klonów, co było częścią wielkiego planu Sidiousa.

Setki tysięcy żołnierzy-klonów przygotowuje się do odlotu na wojnę. Z kolei na spokojnej planecie Naboo Padmé i Anakin potajemnie biorą ślub.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ewan McGregor
(Obi-Wan Kenobi)
Hayden Christensen
(Anakin Skywalker)
Natalie Portman
(Padmé Amidala)
Christopher Lee
(Hrabia Dooku)
Samuel L. Jackson
(Mace Windu)
Ian McDiarmid
(Kanclerz Palpatine)
Postać Aktor Polski dubbing
Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor Jarosław Domin
Padmé Amidala Natalie Portman Aleksandra Rojewska
Anakin Skywalker Hayden Christensen Tomasz Bednarek
Hrabia Dooku Christopher Lee Zbigniew Konopka
Mace Windu Samuel L. Jackson Jacek Rozenek
Yoda Frank Oz Mariusz Czajka
Kanclerz Sheev Palpatine
(Darth Sidious)
Ian McDiarmid Ryszard Nawrocki (Palpatine)
Janusz Bukowski (Darth Sidious)
Shmi Skywalker Pernilla August Maria Gładkowska
Dormé Rose Byrne Maria Gładkowska
Jango Fett Temuera Morrison Wojciech Paszkowski
Boba Fett Daniel Logan Marcin Jakimiec
Bail Organa Jimmy Smits Piotr Zelt
Cliegg Lars Jack Thompson Krzysztof Zakrzewski
Jar Jar Binks Ahmed Best Mieczysław Morański
Zam Wesell Leeanna Walsman Elżbieta Kopocińska
Sio Bibble Oliver Ford Davies Andrzej Gawroński
Dexter Jettster Ron Falk Jacek Czyż
Kapitan Gregar Typho Jay Laga’aia Jacek Mikołajczak
Watto Andrew Secombe Jarosław Boberek
C-3PO Anthony Daniels Grzegorz Wons
Królowa Jamillia Ayesha Dharker Elżbieta Kopocińska
Owen Lars Joel Edgerton Jarosław Boberek
Beru Lars Bonnie Piesse Elżbieta Kopocińska
Lama Su Anthony Phelan Aleksander Wysocki
Taun We Rena Owen Ewa Kania
Jocasta Nu Alethea McGrath Ewa Kania
Elan Sleazebaggano Matt Doran Mieczysław Morański
Ask Aak Steven Boyle Jarosław Boberek
R2-D2 Kenny Baker
Qui-Gon Jinn Liam Neeson Janusz Bukowski
Cordé Verónica Segura Elżbieta Kopocińska
Ki-Adi-Mundi Silas Carson Aleksander Wysocki
Poggle Mniejszy Marton Csokas (głos) Janusz Bukowski
San Hill Chris Truswell Janusz Nowicki
Nute Gunray Silas Carson Jerzy Dominik
Wat Tambor Chris Truswell Andrzej Gawroński

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Atak Klonów był nominowany do Oscara w kategorii Najlepsze Efekty Specjalne. Otrzymał również MTV Movie Award w kategorii Najlepsza Walka (Yoda kontra hrabia Dooku). Był również nominowany do tej nagrody w kategoriach Najlepsza Scena Akcji (walka na arenie) i Najlepsza Rola Wirtualna (Yoda).

Film zdobył również dwie Złote Maliny w kategoriach Najgorszy Scenariusz i Najgorszy Aktor Drugoplanowy (Hayden Christensen). Był ponadto nominowany w kategoriach Najgorszy Film, Najgorsza Reżyseria, Najgorsza Aktorka Drugoplanowa (Natalie Portman), Najgorszy Zespół (Hayden Christensen i Natalie Portman) oraz Najgorszy Remake lub Sequel.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Star Wars: Episode II – Attack of the Clones (2002). IMDb. [dostęp 2016-07-05]. (ang.).
  2. a b Box Office Mojo. [dostęp 2016-01-24]. (ang.).
  3. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002) - Rotten Tomatoes, www.rottentomatoes.com [dostęp 2017-11-23] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]