Galeria Chwały Polskiej Ekonomii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Galeria Chwały Polskiej Ekonomii – stała ekspozycja popiersi ustawionych na metalowych kolumnach znajdująca się w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Członkostwo w tej galerii uważane jest za wielkie wyróżnienie dla polskich ekonomistów.

logo
Wiesław Rozłucki – były Prezes Giełdy Papierów Wartościowych jest członkiem Galerii Chwały Polskiej Ekonomii[1]
Laureatem i nowym członkiem Galerii Chwały została Henryka Bochniarz z PKPP Lewiatan[2]
Ceremonia wręczenia w 2013 r., od lewej: Dorota Goliszewska, Henryk Orfinger, Adam Maciejewski, Marek Belka[3]

Idea[edytuj | edytuj kod]

Galeria Chwały Polskiej Ekonomii została utworzona w 2005 r. przez biznesowy miesięcznik Manager Magazin[4] (wydawany przez spółkę Manager Media należącej do grupy Der Spiegel[5]). Galeria Chwały Polskiej Ekonomii bazuje na podobnym przedsięwzięciu (Hall of Fame), organizowanym przez niemiecką edycję miesięcznika Manager Magazin. Członkostwo przyznawane jest raz w roku i jest wyróżnieniem dla polskich ekonomistów za ich życiowe osiągnięcia w dziedzinie ekonomii.

W roku 2012 Stowarzyszenie Dyrektorów Finansowych Finexa przejęło organizację wydarzenia. Ceremonia wręczenia nagrody odbywa się podczas dorocznego kongresu stowarzyszenia[6]. Partnerami są Giełda Papierów Wartościowych i Grupa PZU[7].

Organizator i członkowie jury[edytuj | edytuj kod]

Galeria Chwały Polskiej Ekonomii organizowana jest przez Stowarzyszenie FINEXA. W skład jury wchodzą znane osobistości związane z polską ekonomią:[6][8]

Rzeźby i artysta[edytuj | edytuj kod]

Popiersia laureatów Galerii Chwały Polskiej Ekonomii zostały wykonane w brązie, w skali 1:1.2. Proces produkcyjny oparty jest o technikę form plastycznych – plastelinę.

Twórcą rzeźb jest Marek Jerzy Nowakowski – artysta mieszkający w Poznaniu. Urodził się w 1963 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jego praca dyplomowa powstała w Pracowni Małych Form Rzeźbiarskich prof. Józefa Kopczyńskiego.

Od 1993 roku prace Nowakowskiego prezentowane są na wystawach w Polsce jak i Niemczech; zamawiane przez miasta: Oborniki, Wolsztyn, Grodzisk Wielkopolski, Nowy Tomyśl (rzeźba Fryderyka Chopina i in.) i instytucje (Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie). Prace odlewane są własnoręcznie w brązie, techniką wosku traconego – materiale tradycyjnym, trwałym i szlachetnym.

Galeria prezentowana jest w głównym holu GPW.[9]

Laureaci[edytuj | edytuj kod]

Członkowie Galerii Chwały:

Laureaci 2005 (nagrody przyznane pośmiertnie)

Laureat 2006

Laureat 2007

Laureat 2008

Laureat 2013

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Adam Budnikowski – Rektor SGH gratuluje nowo wybranemu członkowi Galerii Chwały podczas gali, która odbyła się 13 listopada 2007 r. w hotelu Sofitel w Warszawie. Z tyłu, po prawej redaktor naczelny Manager MagazinDorota Goliszewska.
 2. Podczas uroczystej gali w dniu 5 listopada 2008 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria. W tle Jacek Socha – były minister skarbu, od 1995 r. wiceprezes PricewaterhouseCoopers.
 3. Informacja na stronie internetowej: KarierawFinansach.pl
 4. Informacja na stronie Kariera-managera.pl
 5. Ogólna informacja lub szczegółowa informacja o niemieckim wydaniu Manager Magazin (obie w języku angielskim)
 6. a b Press release 14 czerwiec 2013, oficjalna strona Finexy
 7. Informacja 8 października 2013, oficjalna strona Finexy
 8. Marek Belka wszedł do Galerii Chwały Polskiej Ekonomii. Prezes NBP wyróżniony przez największą polską organizację zrzeszającą dyrektorów finansowych, Dziennik Gazeta Prawna, 5 listopada 2013, nr. 214 (3604), str D2
 9. Marek Belka cały z brązu! Prezes NBP doczekał się imponującego pomnika, Super Express Online, 7 marzec 2014
 10. Artykuł na stronie Marketingprzykawie.pl
 11. Artykuł na stronie Bankier.pl i na prywatnej stronie Henryki Bochniarz
 12. Informacja na stronie internetowej NBP

Linki do stron internetowych[edytuj | edytuj kod]