Galimatias, czyli kogel-mogel II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galimatias, czyli kogel-mogel II
Gatunek komedia[1], obyczajowy[2]
Rok produkcji 1989[1]
Data premiery 20 listopada 1989
Kraj produkcji  Polska[1]
Czas trwania 93 minuty[1]
Reżyseria Roman Załuski[1]
Scenariusz Ilona Łepkowska[3]
Roman Załuski[3]
Główne role Grażyna Błęcka-Kolska
Dariusz Siatkowski
Katarzyna Łaniewska
Jerzy Turek
Zdzisław Wardejn
Ewa Kasprzyk
Małgorzata Lorentowicz
Muzyka Seweryn Krajewski[3]
Zdjęcia Jacek Mierosławski[3]
Scenografia Halina Dobrowolska[3]
Montaż Ewa Pakulska[3]
Produkcja Zespół Filmowy Oko
Poprzednik Kogel-mogel (1988)
Kontynuacja Miszmasz, czyli kogel-mogel 3 (2019)

Galimatias, czyli kogel-mogel II – polski film fabularny, druga część komedii obyczajowej Kogel-mogel w reżyserii Romana Załuskiego[3]. Film miał premierę 20 listopada 1989 roku.

Większość scen nagrywano w miejscowości Nowe Ręczaje oraz we wsi Roszczep (filmowe Grabowo), a także w Warszawie i na stacji kolejowej Jeżewice.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kasia i Paweł po ślubie zamieszkują we wsi Brzózki, w odległości 10 kilometrów od Grabowa[4]. Kasia pragnie wrócić na studia pedagogiczne, dlatego nie chce jeszcze mieć dzieci[5]. Ojciec Kasi, Zenon Solski, obiecuje przepisać na małżonków swą ziemię, jeśli doczeka się wnuków[5][3]. Paweł oświadcza, że chce zerwać z tradycyjną wiejską gospodarką, nastawiając się na specjalistyczną hodowlę owiec, co wywołuje rodzinną sprzeczkę[6]. Kolejna awantura wybucha po tym, gdy Paweł, już jako właściciel hodowli owiec, w wywiadzie dla „Nowej Wsi” oświadcza przejęcie gospodarstwa należącego do teścia[5][6]. Między małżonkami również dochodzi do kłótni, a Kasia wypomina mężowi to, że chce on mieć z nią dzieci po to, by przejąć gospodarstwo należące do teścia[6].

Do Grabowa przyjeżdżają Barbara i Marian Wolańscy z synem Piotrusiem i oferują Kasi pomoc w powrocie na studia[5], na co dziewczyna przystaje. W trakcie wizyty u państwa Wolańskich w Warszawie Kasia dowiaduje się tego, że docent Marian Wolański wylatuje do Londynu, gdzie otrzymał miesięczne stypendium naukowe[6]. Kasia zgadza się ponownie zaopiekować Piotrusiem na czas nieobecności państwa Wolańskich, a także przyjąć pod swój dach babcię Wolańską[5][6]. Później dowiaduje się tego, że wraz z mężem musi wyjechać do Holandii po to, by odebrać sadzonki, które załatwiła im Paulina, koleżanka Pawła[6]. W rozwiązaniu problemu pomaga małżonkom matka Kasi, która wmawia swojemu mężowi Zenonowi to, że Piotruś i babcia Wolańska to letnicy. Po jakimś czasie babcia wraca do Warszawy, zostawiając Piotrusia na wsi[6].

Kasia i Paweł oraz państwo Wolańscy wracają z zagranicznych wyjazdów[6]. Kasia odwozi Piotrusia do Warszawy, gdzie Barbara Wolańska nakrywa ją w trakcie kolacji z Marianem[6]. Wyrzucony z mieszkania docent zamieszkuje w domu państwa Zawadów, gdzie pracuje nad swą książką. W trakcie pobytu na wsi wdaje się w romans z Pauliną[3]. Na wieś przyjeżdża Barbara Wolańska razem z teściową i przyłapują Paulinę i Mariana Wolańskiego podczas pocałunku[6]. Po kłótni rodzina wraca do Warszawy[6].

Kasia odwiedza rodziców i ogłasza im, że jest w ciąży[6].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Zielony Volkswagen Golf I, takim samochodem poruszają się w filmie Kasia i Paweł

Spis sporządzono na podstawie materiału źródłowego[7]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Galimatias, czyli kogel-mogel II, Polska 1989 (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2019-01-03].
  2. Fototeka – Galimatias, czyli Kogel-Mogel II (pol.). fototeka.fn.org.pl. [dostęp 2019-01-03].
  3. a b c d e f g h i Galimatias, czyli Kogel-Mogel II (pol.). sfkadr.com. [dostęp 2019-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-04)].
  4. Galimatias, czyli kogel-mogel II (1989) (pol.). filmowy.pl. [dostęp 2019-01-03].
  5. a b c d e Galimatias, czyli kogel-mogel 2 (pol.). W: Onet.pl [on-line]. programtv.onet.pl. [dostęp 2019-01-03].
  6. a b c d e f g h i j k l Galimatias, czyli kogel-mogel 2 (pol.). filmpolski.pl. [dostęp 2019-01-03].
  7. Galimatias, czyli kogel-mogel II w bazie filmpolski.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]