Gmina Potylicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Potylicz
gmina wiejska
1934-1939 [1]
Herb
Herb
Państwo  II Rzeczpospolita
Województwo lwowskie
Powiat rawski
Siedziba Potylicz
Powierzchnia (1934) 109,77 km²
Populacja (1931)
• liczba ludności

9966[2]
• gęstość 90,8 os./km²
brak współrzędnych
Portal Portal Polska

Gmina Potylicz – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-1939 [3] w woj. lwowskim (dzisiejszy obwód lwowski/woj. podkarpackie). Siedzibą gminy był Potylicz; obecnie wieś na Ukrainie.

Gmina zbiorowa Potylicz została utworzona 1 sierpnia 1934 roku w powiecie rawskim w woj. lwowskim z dotychczasowych jednostkowych gmin wiejskich: Dziewięcierz/Dziewięcierz, Einsingen, Huta Obedyńska, Huta Zielona, Olszanka, Potylicz, Ulicko Seredkiewicz i Ulicko Zarębane[4].

Po wojnie obszar gminy Potylicz znalazł się głównie w ZSRR oprócz części Dziewięcierza[5], który przypadł Polsce wchodząc przejściowo w skład powiatu tomaszowskiego w woj. lubelskim [6], a następnie w skład gminy Horyniec w powiecie lubaczowskim w nowo utworzonym woj. rzeszowskim.

Zobacz też: gmina Siedliska i gmina Wróblaczyn

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W czasie II wojny światowej poza administracją polską, po II wojnie światowej poza granicami Polski (oprócz fragmentów obszaru, które pozostały w Polsce).
  2. Skorowidz gmin Rzeczypospolitej Polskiej
  3. od 1 sierpnia 1934 do 17 września (?) 1939 roku
  4. Dz.U. z 1934 r. nr 64, poz. 550
  5. Pozostała część wsi utworzyła radziecki Dziewięcierz, obecnie na Ukrainie
  6. Obszar ten stanowił podłużny wąski klin (w którego skład wchodziły także Prusie, Werchrata i Radruż) na samym południu woj. lubelskiego wbijający się w głąb woj. rzeszowskiego. Cypel powstał ze skrawków gmin powiatu rawskiego (Wróblaczyn, Potylicz, Siedliska, Wierzbica i Bruckenthal oraz w całości Bełżec, Lubycza Królewska i miasto Uhnów) które początkowo utrzymano razem, mimo niedogodnych warunków komunikacyjnych (łączność dróg przecięła granica)