Granat RGO-88

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ręczny granat obronny wz. 88
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  Polska
Producent Zakłady Metalowe Dezamet
Przeznaczenie granat obronny
Dane techniczne
Wysokość 114 mm
Średnica 57 mm
Masa 485 g (uzbrojony)[1]
Materiał wybuchowy 60 g
Typ zapalnika UZRG
Opóźnienie 3,2 - 4 s
Zasięg rzutu 30 m
Promień rażenia 5m[1]
Liczba odłamków ~1150 o średniej masie 0,25 g

RGO-88polski granat obronny produkowany przez Zakłady Metalowe Dezamet w Nowej Dębie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W połowie lat osiemdziesiątych rozpoczęto w Polsce prace nad nowym granatem obronnym - następcą granatu F-1. Nowy granat miał mieć przy podobnej masie znacznie większą skuteczność. Cel ten osiągnięto poprzez wyposażenie go w korpus wykonany z tworzywa sztucznego. Wewnątrz korpusu zatopiono stalowe kulki stanowiące elementy rażące. W porównaniu z granatem F-1 udało się osiągnąć trzykrotnie większą skuteczność w polu rażenia przy mniejszej masie.

Dużą zaletą związaną z użyciem prefabrykowanych elementów rażących jest zapewnienie całkowitego bezpieczeństwa rzucającemu (zasięg rażenia jest mniejszy niż zasięg rzutu).

Granat RGO jest produkowany przez Zakłady Metalowe Dezamet w Nowej Dębie[2] i znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Granat RGO jest granatem obronnym. Głównym elementem jest korpus (wykonany z tworzywa sztucznego) z wtopionymi kulkami stalowymi. Wewnątrz korpusu znajduje się materiał wybuchowy (heksogen). Korpus od zewnątrz jest osłonięty płaszczem z cienkiej blachy. W górnej części korpusu znajduje się gniazdo zapalnika UZGR lub UZRGM.

Granaty pakowane są w skrzynki po 20 sztuk w skrzynce o wymiarach 517 x 305 x 150 i masie 16 kg, a zapalniki do nich po 10 sztuk w pudełkach metalowych, hermetycznie zamkniętych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zbigniew Gwóźdź, Zabójcze "pigułki", Komandos 11/96. ISSN 0867-8669