Granat RGZ-89

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ręczny granat zaczepny wz. 89
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  Polska
Producent Zakłady Metalowe Dezamet
Przeznaczenie granat zaczepny
Data konstrukcji 1987 - 1992
Lata produkcji 1995 - do chwili obecnej
Dane techniczne
Wysokość 98 mm (nieuzbrojony)
115 mm (z zapalnikiem UZRG)
129 mm (z zapalnikiem UZRGM)
Średnica 58 mm
Masa 370 g (uzbrojony)
Materiał wybuchowy 106 g
Typ zapalnika UZRG lub UZRGM
Opóźnienie 2,8 - 3,2 s
Zasięg rzutu 25 - 30 m
Promień rażenia 5 m
Liczba odłamków ~700 o średniej masie 0,13 g
Użytkownicy
Polska

Ręczny Granat Zaczepny wz. 89 (RGZ-89)polski granat zaczepny produkowany przez Zakłady Metalowe Dezamet w Nowej Dębie.

Historia konstrukcji[edytuj]

W 1987 roku w Katedrze Konstrukcji i Eksploatacji Uzbrojenia Klasycznego (obecnie Instytut Techniki Uzbrojenia) Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęto prace nad nowym granatem który miał zastąpić granaty RG-42. Nowy granat miał być skuteczniejszy a przy tym łatwiejszy i tańszy w produkcji (granat RG-42 wywodził się z czasów drugiej wojny światowej i charakteryzował się skomplikowaną technologią produkcji). Wymagano także aby odłamki nowego granatu przy wysokiej skuteczności rażenia celu nie zagrażały rzucającemu żołnierzowi.

Prace rozpoczęły się w 1989 r. Zespół konstrukcyjny tworzyli S. Ciepielski, S. Derecki, Z. Jopek, S. Majewski, J. Szymański i E. Włodarczyk.

Wstępne teoretyczne obliczenia zostały przeprowadzone w ramach pracy magisterskiej przez podporucznika Jacka Walczewskiego (którego promotorem był pułkownik dr inż Sylwester Majewski, członek zespołu konstrukcyjnego)[1].

Konstruktorzy po przebadaniu kilku wersji granatu zdecydowali się na granat z korpusem z tworzywa sztucznego z wkładką odłamkową w postaci spiralnego drutu duraluminiowego. Prace konstrukcyjne zakończono w 1992 roku. W 1995 roku produkcję granatu rozpoczęły Zakłady Metalowe Dezamet w Nowej Dębie[2].

Opis konstrukcji[edytuj]

Granat RGZ-89 jest granatem zaczepnym. Głównym elementem jest korpus (wykonany z tworzywa sztucznego) zawierający wkładkę odłamkową mającą postać spiralnie zwiniętego drutu o przekroju prostokątnym (nacięcia po wewnętrznej stronie spirali wymuszają fragmentację wkładki). Wewnątrz korpusu znajduje się materiał wybuchowy (heksogen). Korpus od dołu jest zamknięty denkiem. Korpus jest od zewnątrz karbowany. W górnej części korpusu znajduje się gniazdo zapalnika UZRG lub UZRGM.

Przypisy

  1. Jacek Walczewski, Projekt ręcznego granatu zaczepnego, Praca dyplomowa, Wojskowa Akademia Techniczna, Wydział Elektromechaniczny, Warszawa 1990
  2. Oferta zakładów Dezamet

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]