Granica francusko-niemiecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Granica międzypaństwowa
Państwa graniczące  Niemcy
 Francja
Okres istnienia od 1870
W obecnym przebiegu od 1945
Długość 451 km
Ewolucja terytorialna Francji od 985 do 1947 roku
Urbanizacja terenów na trójstyku ze Szwajcarią
Most graniczny nad Renem

Granica francusko-niemieckagranica międzypaństwowa, ciągnąca się na długości 451 km od trójstyku ze Szwajcarią na południu, do trójstyku z Luksemburgiem na północy.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Granica biegnie w południowej części korytem rzeki Ren w kierunku północno-wschodnim, następnie zaś kilka kilometrów na południe od Karlsruhe skręca na północny zachód w stronę Luksemburga, który osiąga dochodząc do koryta Mozeli.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od powstania Francji w średniowieczu granica między tym państwem i państwami germańskimi sukcesywnie przesuwała się na wschód. W 1680 roku granice francuskie na wschodzie oparły się na Renie, a przebieg granicy podobny do obecnego Francja uzyskała w 1766 roku. Granica francusko-niemiecka powstała w 1870 roku, gdy powstało państwo niemieckie i przebiega obecnie w prawie identycznym kształcie. Jedynie w okresie pomiędzy wojną francusko-pruską i I wojną światową oraz w czasie hitlerowskiej okupacji Francji granica przebiegała na zachód od obecnej, zostawiając po stronie niemieckiej Alzację i Lotaryngię.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]