Eryk Krwawy Topór

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eryk I Krwawy Topór
"
król Norwegii
Okres

od ok. 930
do ok. 934

Poprzednik

Harald Pięknowłosy

Następca

Haakon Dobry

król Nortumbrii
Okres

od ok. 947
do ok. 954

Dane biograficzne
Dynastia

Ynglingowie

Data urodzenia

ok. 885

Data śmierci

ok. 954

Ojciec

Harald Pięknowłosy

Matka

Ragnhilda Eriksdotter

Rodzeństwo

Haakon Dobry

Dzieci

Harald II Szara Opończa

Eryk I Krwawy Topór (ang. Eric Bloodaxe, stnord. Eiríkr blóðöx, isl. Eiríkur blóðöx, norw. Eirik Blodøks; ur. ok. 885, zm. 954) – drugi król Norwegii i najstarszy syn pierwszego króla, Haralda Pięknowłosego.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Moneta Eryka. Na awersie napis ERIC REX (łac. król Eryk). Muzeum Brytyjskie

W roku 920, jeszcze jako następca tronu, zorganizował i poprowadził wyprawę wikingów do Bjarmaland w dzisiejszej północnej Rosji. W 930 jego ojciec, Harald Pięknowłosy, abdykował na jego rzecz, a jego młodszym braciom nadał księstwa[1]. Krótko po objęciu władzy Eryk popadł w poważny konflikt z braćmi i zabił ich. Ze względu na ten fakt łacińskie kroniki wspominają o nim jako o fratris interfector (łac. zabójca braci). Także jego przydomek Krwawy Topór odnosi się właśnie do jego bratobójstwa i zamiłowania do zabójstw.

Okrucieństwa Eryka skłoniły możnych norweskich do sprowadzenia w 934 roku z Anglii nieślubnego syna Haralda I Pięknowłosego, Haakona I Dobrego, aby obalić jego rządy. Podburzona przez Haakona ludność strąciła Eryka z tronu.

Eryk próbował potem jeszcze odzyskać tron i stawał na czele wielu kampanii przeciw bratu. W końcu wraz z najbliższą rodziną został wypędzony z Norwegii i zamieszkał na Orkadach na północy Szkocji, a później w Yorku. Został tam ciepło przywitany przez króla Anglii Athelstana, który nawet koronował go na króla Nortumbrii w 947 roku. Athelstan zaopatrywał Eryka w wojsko, broń i twierdzę, które według niego miały mu pomagać w obronie przed ciągłymi najazdami Szkotów oraz Irlandczyków. Eryk Krwawy Topór sprawował funkcję króla Nortumbrii przez 9 lat.

W 954 przeciw Erykowi uknuto spisek. Podstępem został on wydalony z Nortumbrii i rozpoczął wojnę z Oswulfem, który został jej władcą. Eryk zginął w bitwie pod Brunanburg[1] w Anglii.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

4. Halfdan Czarny      
    2. Harald Pięknowłosy
5. Ragnhilda Sigurdsdotter        
      1. Eryk Krwawy Topór
6. Eryk    
    3. Ragnhilda Eriksdotter    
7. nieznany przodek      
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Cesarstwo Niemieckie - Arabowie na półwyspie pirenejskim. T. 17. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 123. ISBN 978-83-7425-697-1.