Eystein Halfdansson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eystein Halfdansson
władca Romerike
Okres

od 700
do 730

Poprzednik

Halfdan I Biały

Następca

Halfdan II Łagodny

władca Vestfoldu
Okres

od
do 730

Poprzednik

Eryk Agnarsson

Następca

Halfdan II Łagodny

Dane biograficzne
Dynastia

Ynglingowie

Data urodzenia

ok. 668

Data śmierci

730

Ojciec

Halfdan I

Matka

Asa Øysteindottir

Żona

Hilda Erykdottir

Dzieci

Halfdan II

Eystein Halfdansson (jęz. stn. Eysteinn Hálfdansson; ur. ok. 668 w Romerike, zm. 730 pod Rygge) – na wpółlegendarny norweski władca plemienny Romerike (ob. część Hedmarku) i Vestfoldu. Był członkiem rodu Ynglingów, panował w południowo-wschodniej Norwegii. Według legendy Eystein miał być przodkiem Haralda Pięknowłosego, pierwszego historycznego króla Norwegii.

Eystein był synem Halfdana Białego i Asy, córki Eysteina. Po śmierci ojca ok. 700 roku został jego następcą na tronie Romerike. Ożenił się z Hildą, córką Eryka Agnarssona, który nie miał męskich potomków; po jego śmierci Eystein objął tron Vestfoldu, jako mąż Hildy.

W 730 roku Eystein udał się na wyprawę wojenną do Varny (ob. Rygge), na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Według przekazu Sagi o Ynglingach Snorriego Sturlusona, na wybrzeże wyszedł Skjold, władca Varny, który dostrzegł płynące po grabieży statki napastników i rzucił na nie zaklęcie. Eystein zachwiał się, wpadł do wody i utonął. Jego ludzie zdołali jednak wydobyć ciało i pochowali je w miejscowości Borro (ob. Borre w gminie Horten)[1][2],.

Następcą Eysteina został jego syn Halfdan II Łagodny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Saga o Ynglingach "O śmierci króla Eysteina" (pol.). [dostęp 2012-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-18)].
  2. Saga o Ynglingach, zwrotka XLVI (ros.) - dostęp: 2 kwietnia 2012.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]