Henryk Moruś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konferencja Zbigniewa Ziobro, w tle (w środku) wizerunek Henryka Morusia

Henryk Moruś (ur. 1943, zm. 18 sierpnia 2013 w Czarnem) – seryjny morderca z Sulejowa, skazany w 1993 roku przez sąd za popełnienie siedmiu morderstw na terenie województwa piotrkowskiego. W mediach jego nazwisko pojawiało się również w kontekście wyroku kary śmierci wydanego przez polski sąd w trakcie obowiązywania moratorium na jej wykonywanie, zgodnie z Europejską konwencją praw człowieka, jako „ostatniego skazanego na karę śmierci”[1][2].

Śledztwo i sprawa w I instancji[edytuj | edytuj kod]

Henryka Morusia aresztowano w 1992 roku. Początkowo przyznał się do popełnienia wszystkich siedmiu zbrodni, które mu przypisano, tłumacząc je kłopotami materialnymi rodziny. Swoje zeznania odwołał jednak pod koniec postępowania przygotowawczego, oświadczając, że jest niewinny[1].

Prokurator zarzucił oskarżonemu, że z posiadanego karabinka sportowego zastrzelił siedem osób w celu rabunkowym. Pierwszego zabójstwa miał dokonać w roku 1986, a następnych w pierwszej połowie 1992 roku[1][3]. Ofiarami Henryka Morusia byli:

 • Teresa Grabowska (w 1986)
 • 60-letnia sprzedawczyni z Piotrkowa Trybunalskiego, zamordowana we własnym sklepie[3]
 • Zdzisława i Mieczysław Beśkowie (małżeństwo z Sulejowa), zabici we własnym domu w sypialni, przy czym kobieta była w trzecim miesiącu ciąży[4]
 • Józef Jęcek, emeryt z Ciechomina[3]
 • Jarosław Kszczot, handlarz cementem z Czarnocina[3]
 • Andrzej Kłosiński, właściciel kantoru z Koluszek[3].

Podczas długotrwałego postępowania sądowego oskarżony nie odzywał się, nie okazywał skruchy i wykonywał obsceniczne gesty[4], co sugerowało utratę zmysłów (czego jednak nie potwierdziły badania). Biegli psychiatrzy uznali, że jest on w pełni poczytalny i może odpowiadać za swoje czyny – dostrzegli tylko, że nie posiada zdolności do uczuć wyższych. Według najbliższej rodziny był dobrym mężem i troskliwym ojcem trójki dzieci[1]. W 1993 roku Sąd Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim skazał Henryka Morusia za cztery morderstwa na karę śmierci z pozbawieniem praw publicznych na zawsze, a za trzy pozostałe morderstwa i trzy występki (kradzież, nielegalny wyrób alkoholu, posiadanie broni bez wymaganego zezwolenia) na 25 lat pozbawienia wolności[5].

Rozprawy apelacyjne[edytuj | edytuj kod]

3 grudnia 1993 w postępowaniu przed drugą instancją w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi uchylono wyrok, zwracając sprawę do ponownego rozpatrzenia, stwierdzając, że rozstrzygnięcie sądu w Piotrkowie było dotknięte istotnymi uchybieniami[5]. Sąd ten doszedł do wniosku, że jedynym dowodem sprawstwa morderstwa Andrzeja Kłosińskiego, przyjętym przez sąd I instancji, było przyznanie się przez Morusia do tego czynu w śledztwie, co przed zakończeniem śledztwa oskarżony odwołał i nie przyznał się przed sądem. Nie zostało też ustalone, czy w tym zabójstwie brała udział jedna osoba czy więcej, na co mogą wskazywać zeznania trzech świadków[5]. Piotrkowski sąd ponownie wymierzył tę samą karę w 1995 roku.[1]

Dwie odrębne apelacje wniesione przez obrońców zarzuciły wyrokowi wiele sprzeczności zawartych w ocenie sądu oraz kwestionowały orzeczenie kary śmierci przy obowiązującym moratorium na jej wykonywanie. Sąd apelacyjny, który rozpatrywał wnioski obrony, uzupełniał (co jest rzadkością) materiał dowodowy o nowe opinie biegłych. Ostatecznie jednak podtrzymał wyrok niższej instancji. Oskarżony w ostatnim słowie stwierdził, że nikogo nie zabił, a wyrok przyjął chłodno[1].

W uzasadnieniu sąd podkreślił związek przyczynowo-skutkowy między przeprowadzonymi dowodami a oceną sądu pierwszej instancji. Sąd wydał również werdykt, że orzeczenie kary śmierci nie stoi w sprzeczności z art. 2 Europejskiej konwencji praw człowieka, ponieważ (zdaniem sądu) dopuszcza ona możliwość wykonania wyroku skazującego zgodnie z polskim ustawodawstwem, a moratorium dotyczy jedynie okresowego wstrzymania wykonywania kary śmierci. Obrońca, mecenas Wiktor Celler, zapowiedział wniesienie o kasację wyroku[1]. Ostatecznie, po zniesieniu w Polsce kary śmierci wraz z wejściem w życie w 1998 roku nowego Kodeksu karnego, zamieniono ją Henrykowi Morusiowi na karę dożywotniego pozbawienia wolności[6].

Odbywanie kary i wniosek o ułaskawienie[edytuj | edytuj kod]

Osadzony został w więzieniu dla recydywistów, w siedmioosobowej celi w Zakładzie Karnym w Wołowie. Jego zachowanie służby penitencjarne oceniły na tyle dobrze, że korzystał z prawa do pracy, szyjąc w szwalni skórzane piłki[7]. W 2008 roku wnosił o ułaskawienie do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podkreślał przy tym, że kara bardzo zmieniła jego życie, bardzo żałuje tego, co zrobił, w więzieniu został świadkiem Jehowy[8] i w ich gronie chciałby spędzić resztę swojego życia[7]. Sąd Apelacyjny w Łodzi wydał negatywną opinię do wniosku o ułaskawienie, podobnie jak Sąd Okręgowy w Piotrkowie – zdecydowano tym samym, by prośbę pozostawić bez dalszego biegu[2]. W listopadzie 2009 roku Moruś przeniesiony został, ze względu na stan zdrowia, z Wołowa do Wrocławia[9].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zmarł 18 sierpnia 2013 roku w szpitalu Zakładu Karnego w Czarnem (województwo pomorskie). Miał 70 lat. Prawdopodobną przyczyną zgonu była miażdżyca, kardiomiopatia niedokrwienna i niewydolność serca. Rodzina nie odebrała jego zwłok (pogrzeb urządził zakład karny). Henryk Moruś został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Sienkiewicza w Człuchowie[10][8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g tygodnik Rzeczpospolita, wydanie 980425, 2001 r.
 2. a b Morderca z Sulejowa bez łaski. "Dziennik Łódzki", przedruk portal wp.pl, 19 czerwca 2008. [dostęp 19 stycznia 2010].
 3. a b c d e Magazyn Kryminalny 997, odcinek nr. 205, 9 grudnia 1999 r.
 4. a b Karolina Wojna: Tu nikt go nie ułaskawi.... tygodnik "7 Dni", 6 czerwca 2008. [dostęp 19 stycznia 2010].
 5. a b c Marian Strzelecki: Sprawa Morusia znów na wokandzie. tygodnik "Rzeczpospolita", 17 września 1994. [dostęp 19 stycznia 2010].
 6. Mariusz Jakubek: Moruś zostanie za kratami. tygodnik "Ziemia Piotrkowska", 18 czerwca 2008. [dostęp 19 stycznia 2010].
 7. a b Marek Obszarny: Arcyzbrodniarz prosi Lecha Kaczyńskiego o łaskę. "Dziennik Łódzki", przedruk portal wp.pl, 30 maja 2008. [dostęp 19 stycznia 2010].
 8. a b Marek Obszarny: Bezwzględny morderca z Sulejowa nie żyje. Henryk Moruś zmarł w więzieniu. dzienniklodzki.pl, 16 września 2013. [dostęp 2017-01-19].
 9. Morderca z Sulejowa przewieziony do Wrocławia. E-Piotrków.pl, 23 listopada 2009. [dostęp 19 stycznia 2010].
 10. Marek Obszarny: Henryk Moruś, morderca siedmiu osób, zmarł w więzieniu. "Dziennik Łódzki", 7-8 września 2013