Herman Jung

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica grobowa rodziny Hermana Junga na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie

Herman Jung (ur. ok. 1818 w Szymanowicach na Śląsku, zm. 12 marca 1890 w Warszawie) – polski piwowar pochodzenia niemieckiego, pierwszy producent ekstraktu słodowego w Polsce.

Był synem śląskiego urzędnika Karola Junga i Szarlotty z domu Schmidt. Do Warszawy przybył w 1840 r., jako czeladnik piwowarski. Przez kilka lat pracował w różnych browarach stołecznych, aż w 1848 r., zakupił nieduży browar Fryderyka Brzezińskiego przy ul. Chłodnej 51. W 1854 r., stał się właścicielem browaru Jana Bogumiła Kazimirusa przy ul Grzybowskiej w Warszawie, a w 1867 r., otworzył dwa kolejne zakłady przy ul Ogrodowej i obecnym pl. Trzech Krzyży.

W 1873 r., rozpoczęło działalność Warszawskie Towarzystwo Akcyjne Wyrobu Piwa "Herman Jung", stanowiące ówcześnie jednego z największych producentów piwa w Królestwie Polskim. Spółka Hermana Junga, posiadała między innymi składy w Brześciu, Kijowie i Odessie.

Herman Jung, zmarł 12 marca 1890 r., został pochowany w alei A nr 5. na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie. Projektantami grobowca byli Edward Lilpop i Józef Pius Dziekoński.

Po śmierci Junga, zlikwidowano jego browary, pozostawiając jedynie ten przy pl. Trzech Krzyży, którego prowadzeniem zajął się syn piwowara z pierwszego małżeństwa - Seweryn Jung. W 1919 r., ostatni z browarów z imperium Hermana Junga wszedł w skład Haberbusch i Schiele Zjednoczone Browary Warszawskie Spółka Akcyjna.

W roku 2014 przeprowadzono zmianę pokrycia dachowego. Cała drewniana konstrukcja jak i płytki zostały odtworzone przy pomocy konserwatora zabytków.