III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie
średnia
Państwo  Polska
Miejscowość Chorzów
Adres ul. Farna 7, 41-506 Chorzów
Data założenia 1 września 1947
Patron Stefan Batory
Liczba uczniów około 575
Dyrektor mgr Katarzyna Sikora
Wicedyrektorzy mgr Elwira Woźniak Lehnort
Położenie na mapie Chorzowa
Mapa lokalizacyjna Chorzowa
III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie
III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie
III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie
III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie
Ziemia50°16′26,50″N 18°56′09,44″E/50,274028 18,935956
Strona internetowa

III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie, popularnie zwany chorzowskim "Batorym". Jedno z czterech najstarszych chorzowskich liceów ogólnokształcących (obok I LO im. Słowackiego, II LO im. Ligonia, IV LO im. Skłodowskiej-Curie). Szkoła dzieli budynek z Gimnazjum nr 7, z którym od września 2008 roku tworzy Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Chorzowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki szkoły sięgają roku 1930. Wówczas powstał projekt budynku (jak na owe czasy bardzo nowoczesny). W roku 1935 ks. Józef Czempiel – proboszcz pobliskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny dokonał aktu poświęcenia Szkoły Powszechnej (podstawowej) w Wielkich Hajdukach (dziś dzielnica Chorzów Batory). Pierwszym jej kierownikiem była Maria Sztukówna. W czasie II wojny światowej w szkole kwaterowały wojska niemieckie, które były sprawcami wielu zniszczeń szkoły. Znaczna część szyb szkolnych była uszkodzona, a na każdym kroku spotykano ślady plądrowania. Wiele przyborów szkolnych uszkodzono, a jeszcze więcej skradziono. Szkoła wznowiła działalność 16 lutego 1945r, kierownikiem był Paweł Misz. Już w 1947 roku szkołę przemianowano na liceum ogólnokształcące, oraz nadano imię Stefana Batorego (patrona pobliskiej huty i całej dzielnicy). Pierwszy rocznik szkoły średniej zdawał maturę w 1951 roku. Szkołą zarządzało kolejno siedmiu dyrektorów (kierowników). Są nimi: Maria Sztukówna (od powstania szkoły do wybuchu II wojny światowej), Józef Zagała (1948-1949), Zygmunt Stebelski (1949-1963), Bogusław Sznajder (1963-1976), Bolesław Iwanowski (1976-2000), Mariola Strojny (2000-2005), Ilona Helik (2005-2013),Katarzyna Sikora (od 2013)

Życie szkolne[edytuj | edytuj kod]

W "Batorym" od wielu lat organizowane są prestiżowe konkursy i wydarzenia, m.in.:

Szkolny Festiwal Teatralny 
Coroczny przegląd spektakli z III LO oraz z pobliskich miast. W czasie Festiwalu uczniowie przedstawiają własne spektakle, które później są oceniane. To impreza, która najdłużej odbywa się w "Batorym" i posiada rangę wojewódzką. Szkolnemu Festiwalowi Teatralnemu towarzyszy wydawanie gazety redagowanej przez uczniów zwanej "Maseczką Teatralną".
Statuetki Batorego 
W listopadzie każdego roku statuetki otrzymują osoby związane ze szkołą i szczególnie dla niej zasłużone. Wyróżnienia są przyznawane w kategoriach "nauczyciel", "absolwent" i "przyjaciel szkoły".
Dni Europejskie 
Tydzień poświęcony narodom naszego kontynentu (w każdym roku innym). Podczas tej imprezy odbywają się konkursy i wykłady związane z tematyką europejską, działa kawiarenka szkolna, a budynek szkoły w każdym miejscu przypomina o trwającej imprezie. Podczas Dni Europejskich odbywa się także Konkurs Piosenki Anglojęzycznej.
Rajd Batorego 
Co roku we wrześniu odbywa się Rajd Batorowca połączony od niedawna z otrzęsinami klas pierwszych.
Strawberry Fields
Autorskie wieczorki z ciekawą muzyką prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego, Adama Lempę.
Festiwal Nauk Ścisłych (w tym Matprojekt)
Dni Filmu
Dni Sportu

W ciągu roku odbywają się także wymiany z partnerskimi szkołami:

Każda klasa III LO uczestniczy w wycieczce integracyjnej oraz w obozach naukowych.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Szkoła oferuje naukę w systemie klas profilowanych. Od 2009 roku są to klasy kulturoznawcze, matematyczne i przyrodnicze. Dodatkowo uczniowie mają do wyboru warsztaty: informatyczne, menedżerskie, dziennikarskie, teatralne (prowadzone przez aktora Teatru RozrywkiJacentego Jędrusika) lub zajęcia sportowe. Mogą także uczestniczyć w wielu kołach zainteresowań (m.in. matematyczne, szachowe, biologiczne), uczyć się łaciny, języka chorwackiego i japońskiego, przygotowywać gazetę Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu oraz prezentować najlepsze spektakle Szkolnego Festiwalu Teatralnego na profesjonalnych scenach (Teatr Korez, Teatr Gry i Ludzie). Od roku 2012 funkcjonują nowe kierunki Prawniczy i Medyczny. Są one prowadzone przez Wydział Prawa i Administracji UŚ oraz Śląski Uniwersytet Medyczny

W "Batorym" obowiązuje nowoczesny, punktowy system oceniania. Oznacza to, że przy klasyfikacji sumuje się zdobyte przez ucznia punkty i oblicza ich procent. Odpowiednie oceny wystawia się za przekroczenie ustalonych progów procentowych. Frekwencja jest obliczana za pomocą Dziennika Elektronicznego "Librus", który pozwala rodzicom regularnie kontrolować obecność dzieci na lekcjach.

Szkoła współpracuje z wyższymi uczelniami w rejonie, które objęły patronat nad poszczególnymi klasami. Umożliwia to uczniom łatwiejszy start na wybrany kierunek studiów. W roku szkolnym 2009/2010 "Batorowcy" rozpoczęli redagowanie dwumiesięcznika uczelnianego AE, GWSP, SWSIM, UŚ i WSB. "Śląski Biuletyn Akademicki" jako pierwsza gazeta w regionie opisuje szkoły wyższe "widziane oczami" licealistów. Uczniowie biorą także udział w projekcie unijnym "Firma Symulacyjna – Rzeczywiste Kompetencje" przygotowanym przez GWSP.

Mottem III LO jest "Nauczanie przez działanie", dlatego "Batorowcy" zdobywają nie tylko wiedzę, ale także praktyczne doświadczenia. Uczniowie prowadzą własne miniprzedsiębiorstwa i zajmują wysokie miejsca w krajowych konkursach, biorą udział w warsztatach tematycznych, współpracują z redakcjami gazet oraz uczestniczą w wykładach uniwersyteckich (m.in. Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

III LO odnosi sukcesy w konkursach teatralnych, matematycznych, językowych, sportowych oraz wyróżnia się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych. Absolwenci "Batorego" dostają się na prestiżowe kierunki studiów m.in. Kierunek Lekarski na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, Dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, Organizacja Produkcji Radiowej i Telewizyjnej na Uniwersytecie Śląskim, czy Aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu i w Krakowie.

Jednak nauczyciele "Batorego" inwestują nie tylko w najlepszych. Starają się dbać o rozwój wszystkich uczniów.

Od 10 grudnia 2007 roku w szkole funkcjonuje Szkolna Telewizja Internetowa – BATORY TV.

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Wśród wybitnych absolwentów szkoły znajdują się:

Większość nauczycieli III LO jest absolwentami tej szkoły.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]