Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego
w Chorzowie
liceum ogólnokształcące
Ilustracja
Budynek szkoły (2018)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Chorzów

Adres

ul. gen. Henryka Dąbrowskiego 36

Data założenia

1922

Patron

Juliusz Słowacki

Liczba uczniów

640

Dyrektor

Przemysław Fabjański

Wicedyrektorzy

Aleksandra Zyska
Janusz Dubiel

Położenie na mapie Chorzowa
Mapa konturowa Chorzowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie”
Ziemia50°17′33,6840″N 18°57′02,2392″E/50,292690 18,950622
Strona internetowa

Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowieliceum ogólnokształcące w Chorzowie.

Historia Szkoły[edytuj | edytuj kod]

Początki chorzowskiego szkolnictwa, a tym samym i szkoły sięgają roku 1867, kiedy to, w rok po powstaniu miasta Królewska Huta, otwarto w mieście wielowyznaniową, prywatną szkołę dla chłopców Privat Familien – Vereinsschule, którą w 1872 r. przejęło miasto, a na jej bazie utworzono Gimnazjum, które 15 października 1877 r. zainaugurowało swoją pracę, zaś w 1884 r. zostało upaństwowione. 5 września 1922 r. zainaugurowano działalność polskiego gimnazjum im. Odrowążów w budynku przy ul. Gimnazjalnej – obecnej ul. Powstańców. Dziesięć lat później, w roku 1932 utworzono Liceum Koedukacyjne im. Josepha von Eichendorffa w Królewskiej Hucie w obecnym budynku I LO w Chorzowie, której naukę pobierali przede wszystkim przedstawiciele mniejszości niemieckiej.

Po zmianie granic miasta w 1934 r. i powstaniu Chorzowa, nadano nowej szkole nazwę: Państwowe Gimnazjum im. Odrowążów w Chorzowie, którego tradycje kontynuuje obecne I chorzowskie liceum. W 1937 r. przy Gimnazjum utworzono Liceum z wydziałami: klasycznym i humanistycznym.

We wrześniu 1939 roku, po zajęciu miasta przez Niemców, miała miejsce likwidacja szkoły. Państwowe Gimnazjum i Liceum w Chorzowie wznowiło działalność w obecnej siedzibie przy ul. gen. H. Dąbrowskiego dnia 24 lutego 1945, w budynku dawnego niemieckiego prywatnego gimnazjum im. Josepha von Eichendorffa .

Rok 1948 to rok przekształcenia Gimnazjum i Liceum w Szkołę Ogólnokształcącą Męską Stopnia Podstawowego i Licealnego, która dwa lata później została objęta patronatem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

12 grudnia 1958 roku nadano szkole imię Juliusza Słowackiego.

1 września 2007 roku, na mocy umowy o współpracy dydaktycznej pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego i uchwały Rady Miasta Chorzów, powstaje Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących, w skład którego oprócz Liceum wchodzi Gimnazjum Dwujęzyczne. Po likwidacji gimnazjów, szkoła zmieniła nazwę na Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego.

Budynek szkoły[edytuj | edytuj kod]

Budynek został wybudowany w okresie międzywojennym z przeznaczeniem na szkołę im. Josepha von Eichendorffa dla mniejszości niemieckiej w Królewskiej Hucie. Inwestorem była spółka „Nostra” utworzona w celu budowy szkół dla mniejszości niemieckiej w polskiej części Górnego Śląska.

Projekt budynku powstał w 1931 roku. Odzwierciedlał on architektoniczną koncepcję modernizmu, w tym przypadku silnie inspirowaną Bauhausem. Kierunek ten późnej został przez nazistów uznany za sztukę zdegenerowaną i po ich dojściu do władzy 1933 roku został przez nich odrzucony. Projektantem budynku był Spiller (imię projektanta nie jest znane). Otwarcie szkoły, połączone z poświęceniem budynku, miało miejsce 18 września 1932 roku.

Powstał częściowo trójkondygnacyjny a częściowo czterokondygnacyjny budynek, z użytkowymi suterynami, na planie litery „U”. o powierzchni 2 120m² i kubaturze ponad 30 000 m³. W chwili oddania miał 12 sal lekcyjnych, siedem pracowni przedmiotowych, aulę, salę gimnastyczną z w pełni wyposażoną sceną teatralną oraz szereg pomieszczeń gospodarczych i biurowych. Pracownie tematyczne składały się z sal wykładowych (w tym jedna z nich jako amfiteatralna), sal przeznaczonych do ćwiczeń i pomieszczeń na pomoce naukowe. Ponadto powstały: biblioteka, pracownia geograficzna i sala do nauki rysunku. W suterynie urządzone były pracownie obróbki drewna i metalu. Do dziś zachowało się umeblowanie gabinetu dyrektora szkoły oraz częściowo pokoju nauczycielskiego z dużym stołem konferencyjnym i umeblowanie, też częściowo, pracowni przedmiotowych. Korytarze wykończono lamperiami z ryflowanego lastriko a hol główny ceramicznymi płytkami szkliwionymi w pomarańczowym kolorze charakterystycznym dla Bauhausu. Do stylistyki Bauhausu nawiązują drzwi wejściowe i wahadłowe do korytarzy. Elementy te przetrwały po dziś dzień. Pomimo upływu ponad 80 lat budynek nadal można uznać za nowoczesny a jego funkcję za przemyślaną. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/318/10[1][2].

Szkoła akademicka[edytuj | edytuj kod]

Szkoła funkcjonowała jako I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie aż do roku 2007, kiedy to utworzono przy Liceum Gimnazjum Dwujęzyczne. Obie szkoły zostały włączone w skład Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i objęte patronatem naukowym Uniwersytetu Śląskiego.

Patronat ten oznacza w praktyce, że część wykładów akademickich skierowanych do uczniów Zespołu jest prowadzonych przez wykładowców i doktorantów . Wykłady te odbywają się zarówno w Akademickim Zespole, jak i w budynkach Uniwersytetu.

9 maja 2016 roku w siedzibie rektora dyrektor Przemysław Fabjański, prezydent miasta Chorzowa oraz Rektor podpisali umowę, na mocy której od 1 września 2016 roku nazwa Liceum Ogólnokształcącego brzmieć będzie Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie[3].

System specjalizacji (profile nauczania) w Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym[edytuj | edytuj kod]

Od roku 1994 w Liceum funkcjonuje autorski system kształcenia w ramach międzyklasowych bloków specjalizacyjnych. Wdrożenie systemu, którego autorem jest dr n. mat. Marek Piętka – wicedyrektor Liceum, nastąpiło po jego pozytywnym zaopiniowaniu przez Przewodniczącego Krajowej Rady Nauki – prof. dr hab. Tadeusza Wilocha, pracowników naukowych Instytutu Badań Pedagogicznych w Warszawie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.

Uczniowie przystępujący do wyboru profili w 1994 roku mieli do wyboru 18 trójprzedmiotowych specjalizacji. Obecnie, w wyniku zmian organizacyjnych w Liceum jest ich około 100. Rozszerzanie treści programowych w wyniku profilowania procesu dydaktycznego znalazło swój efekt w postaci wyników egzaminów maturalnych oraz kwalifikacji na studia wyższe. Od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku odsetek przyjęć na wyższe uczelnie publiczne nie spada poniżej 98%.

Wyboru profili nauczania (czyli rozszerzeń programowych lub bloków specjalizacyjnych) dokonuje uczeń w II semestrze klasy pierwszej, czyli mniej więcej po półrocznym pobycie w Słowaku. A zatem klasy pierwsze zróżnicowane są jedynie pod względem językowym. Wybór profili dokonuje się poprzez wskazanie trzech wiodących zajęć edukacyjnych, które realizowane są w klasie drugiej i trzeciej w tygodniowym wymiarze „po dwie dodatkowe godziny każdego przedmiotu”.

Istnieje możliwość wyboru przedmiotów dodatkowych a także zmiany bloku specjalizacyjnego w trakcie nauki (w tym przypadku konieczne jest uzupełnienie różnic programowych).

Języki obce[edytuj | edytuj kod]

Gimnazjaliści w Zespole uczą się języków: angielskiego i francuskiego, niemieckiego lub hiszpańskiego. Ponadto część przedmiotów (np. geografia, chemia, biologia lub fizyka) od drugiej klasy włącznie jest w części wykładana w języku angielskim. Kandydaci do Gimnazjum Dwujęzycznego muszą przystąpić do sprawdzianu predyspozycji językowych, częściowo w języku angielskim, którego wynik ma zasadnicze znaczenie przy przyjęciu ich do szkoły.

W Liceum, z uwagi na system specjalizacji, a nie tradycyjnych profili, klasy są zróżnicowane pod względem języków. Istnieje kilka możliwości ich doboru. Kandydaci mogą wybrać język hiszpański, niemiecki lub francuski jako drugi język obcy nowożytny.

Część oddziałów licealnych realizuje specjalny program nauczania języka angielskiego pn. Cambridge, skutecznie przygotowujący do egzaminów ESOL. Sądząc po wynikach Olimpiady Języka Angielskiego w ostatnich latach, nauka w tych oddziałach daje wyższe umiejętności językowe niż w szkołach z międzynarodową maturą. Absolwenci oddziałów Cambridge uzyskują międzynarodowe certyfikaty językowe CPE lub CAE.

Miejsce w rankingu szkół ponadgimnazjalnych[edytuj | edytuj kod]

W Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektyw i Rzeczpospolitej liceum zajęło w skali kraju (na około 8.500 szkół):

- 158. miejsce w roku 2016 (16. miejsce w województwie śląskim; 41. miejsce w ogólnopolskim rankingu olimpijskim, 2. miejsce w województwie śląskim),

- 232. miejsce w roku 2015 (25. miejsce w województwie śląskim; 39. miejsce w ogólnopolskim rankingu olimpijskim, 3. miejsce w województwie śląskim),

- 214. miejsce w roku 2014 (22. miejsce w województwie śląskim; 40. miejsce w ogólnopolskim rankingu olimpijskim, 3. miejsce w województwie śląskim),

- 131. miejsce w roku 2013 (10. miejsce w województwie śląskim; 39. miejsce w ogólnopolskim rankingu olimpijskim, 3. miejsce w województwie śląskim),

- 167. miejsce w roku 2012 (18. miejsce w województwie śląskim; 99. miejsce w ogólnopolskim rankingu olimpijskim, 9. miejsce w województwie śląskim),

- 138. miejsce w roku 2011 (14. w województwie śląskim),

- 104. miejsce w roku 2010 (13. w województwie śląskim),

- 66. miejsce w roku 2009 (8. w województwie śląskim),

- 88. miejsce w roku 2008,

- 32. miejsce w roku 2007,

- 50. miejsce w roku 2006,

- 329. miejsce w roku 2005,

- 99. miejsce w roku 2004.

Wyjazdy naukowe i krajoznawcze[edytuj | edytuj kod]

Od wielu lat w Szkole wielką uwagę przywiązuje się do inspirowania pasji poznawczych. Tradycyjna metoda klasowo – lekcyjna urozmaicana jest licznymi wyjazdami naukowymi – polonistycznymi, historycznymi, przyrodniczymi czy też geograficznymi, krajowymi i zagranicznymi.

Od 1978 roku organizowany jest górski Rajd Słowaka, a od 1993 roku rejsy żeglarskie. Od 2012 roku organizowane są także obozy windsurfingowe.

Od początku lat 90. XX wieku szkoła współpracuje z ośrodkami polonijnymi i szkołami polskimi na Ukrainie i Zaolziu, szczególnie zaś z dawnym Liceum Krzemienieckim.

Słowak jest niewątpliwie kuźnią podróżników. Od 1991 do 2015 roku licealiści, a później absolwenci uczestniczyli w kilkunastu kilkutygodniowych wyprawach geograficznych, zwiedzając kraje południowej i południowo-wschodniej Azji, wschodniej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Od 1991 roku szkoła współpracowała bądź współpracuje z placówkami edukacyjnymi we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Rumunii, Indiach, Austrii, na Ukrainie, Litwie, Sri Lance. Część z nich to kontakty bilateralne, część sformalizowana została w ramach programów Unii Europejskiej. Uczniowie Gimnazjum Dwujęzycznego realizują dziesięciodniowy projekt edukacyjny w Wielkiej Brytanii.

Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka powstało w 1995 r. Przez dziesięć lat działało na rzecz I L.O. im. J. Słowackiego w Chorzowie. Ufundowało „Słowakowi” sztandar, wydało dwie monografie szkoły (1999, 2009). W tych również latach zorganizowało I i II Wielki Zjazd Absolwentów ze wszystkich roczników. Od sześciu lat jest organizatorem obozów narciarskich na Rysiance w gminie Ujsoły i corocznych zawodów „O Puchar Rysianki”. W 2005 roku przeprowadziło wielką akcję mającą na celu zebranie pieniędzy na pomoc zniszczonej tsunami Sri Lance, zaś w 2015 współorganizowało pomoc dla szkół nepalskich dotkniętych trzęsieniem ziemi. Podejmuje także szereg mniejszych inicjatyw.

Po zmianie statutu sąd przyznał Stowarzyszeniu status organizacji pożytku publicznego. Jego statutowym celem jest wspieranie chorzowskiej młodzieży w zakresie rozwijania zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz pomoc w rozszerzaniu bazy materialnej i dydaktycznej chorzowskich szkół. Do realizacji powyższego celu Stowarzyszenie zdąża przez prowadzenie działalności: edukacyjnej, wychowawczej, upowszechniania, krajoznawstwa i wypoczynku, krzewienia kultury fizycznej i sportu, rozwijającej świadomość narodową i obywatelską, współpracy z organami samorządu terytorialnego oraz organizacjami działającymi na terenie miasta Chorzów.

Od 2015 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka przyznaje stypendia uczniom Gimnazjum i Liceum. Fundatorami są nauczyciele i absolwenci Słowaka.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Gimnazjum im. Odrowążów w Chorzowie ukończyli m.in.:

Absolwentami chorzowskiego liceum są m.in.:

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Każdy uczeń „Słowaka” dobiera sobie indywidualne specjalizacje, na które uczęszcza w klasie drugiej i trzeciej. Do wyboru ma około 100 możliwych, trójprzedmiotowych bloków specjalizacyjnych.
  • Rokrocznie odbywa się losowanie terminów, w których zainteresowane klasy udają się na obóz narciarski na Rysiance. Często wyjazd ten jest dofinansowany dla osób, które nie mają odpowiednich możliwości finansowych.
  • Ostatni zjazd absolwentów odbył się w czerwcu 2009 r. W 2015 roku odbył się Bal Absolwentów Słowaka.
  • W szkole funkcjonują systemy promocji uzdolnionych uczniów oraz osób znajdujących się w trudniejszej sytuacji materialnej, w tym Fundusz Stypendialny, na którym gromadzone są środki finansowe pochodzące z darowizn samych nauczycieli oraz absolwentów Słowaka.
  • W 2006 r. został wprowadzony obowiązkowy mundurek szkolny. Dla chłopców jest nim biała lub niebieska koszula, krawat oraz granatowa, sztruksowa marynarka (z logo szkoły). Mundurek dla dziewcząt składa się ze sztruksowego żakietu (z logo szkoły), białej (od 2012 roku dopuszczona również niebieska) bluzki oraz krawatu. Opcjonalny jest szary bezrękawnik. Krawat jest jednolity dla całej szkoły (granatowy w ukośne szaro-błękitne paski). Uczniowie Gimnazjum, zamiast marynarki lub żakietu, noszą czarny sweter.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Czas-Forma-Funkcja-Detal-Genius Loci. Architektura I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie” - Dr inż. arch. Henryk Mercik, w „Druga Księga Jubileuszowa. Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie im. J. Słowackiego.” praca zbiorowa pod redakcją A. Zyski, Chorzów 2009
  2. Materiały informacyjne Urzędu Miasta oraz strona internetowa https://web.archive.org/web/20150530225057/http://zabytkichorzowa.eu/zabytki/zabytkowe_obiekty_szkolne/104.html
  3. Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego powołane, dostęp 2016-05-13

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]