Jerzy Cnota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Cnota
Jerzy Cnota
Imię i nazwisko Jerzy Feliks Cnota
Data i miejsce urodzenia 17 października 1942
Jastrzębie-Zdrój
Zawód aktor
Lata aktywności od 1965

Jerzy Feliks Cnota (ur. 17 października 1942 w Jastrzębiu-Zdroju) – polski aktor.

Życiorys[edytuj]

Absolwent III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie. Ukończył filologię rosyjską w Krakowie, a następnie PWST w Warszawie (1972, eksternistycznie).

W Krakowie występował w teatrze studenckim 38, gdzie grano Becketta i Ionesco. Często były to prapremiery ich utworów. Przez trzy lata występował w Piwnicy pod Baranami.

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1965 roku w filmie pt. Święta wojna w reżyserii Juliana Dziedziny, a na małym ekranie zaliczył w 1971 roku w serialu pt. Podróż za jeden uśmiech w reżyserii Stanisława Jędryki. Jednak największą popularność przyniosła mu rola Gąsiora w serialu pt. Janosik (1973) w reżyserii Jerzego Passendorfera oraz rola Augusta Mola w filmie pt. Perła w koronie w reżyserii Kazimierza Kutza.

Potem grał zazwyczaj epizodyczne role w filmach i serialach m.in. Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? (1978), Miś (1980) w reżyserii Stanisława Barei, rolę Czarnosyjca, pracownika kopalni Siekierka w serialu Dom (1982-1996) w reżyserii Jana Łomnickiego, Święta wojna (2000). Od 2011 roku wciela się w rolę emeryta Kopcińskiego w serialu pt. Świat według Kiepskich.

W wyborach samorządowych w 2002 kandydował do sejmiku województwa śląskiego z ramienia Antyklerykalnej Polski[1].

W 2009 roku Jerzy Cnota otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Chorzowa w dziedzinie kultury[2].

Filmografia[edytuj]

Filmy[edytuj]

Seriale[edytuj]

Dubbing[edytuj]

Nagrody[edytuj]

  • 2009: Nagrodę Prezydenta Miasta Chorzowa w dziedzinie kultury

Ciekawostki[edytuj]

  • Jerzy Cnota jest jedynym aktorem, który w produkcjach pt. Święta wojna zarówno w filmowej z 1965 roku, jak i w serialu w 2000 roku i obu tych produkcjach kreowane przez niego postacie nazywały się Nowok.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]