Irian Zachodni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Irianu Zachodniego

Irian Zachodni[1] (indonez. Irian Barat) – dawna prowincja Indonezji, istniejąca w latach 1963–2001, obejmująca zachodnią część wyspy Nowa Gwinea oraz wyspy do niej przyległe.

Obszar prowincji do 1962 r. stanowił terytorium zależne Holandii zwane Nową Gwineą Holenderską. Stolicą terytorium było miasto Hollandia. Terytorium to przeszło 1 października 1962 r. pod tymczasową administrację ONZ. Wtedy to zmieniono jego nazwę na Irian Zachodni (Irian to dawne indonezyjskie określenie Nowej Gwinei, lecz w Polsce nie stosowano nazwy Zachodnia Nowa Gwinea), a nazwę jego stolicy na Kotabaru (Kota Baru). Po przeprowadzonym referendum Irian Zachodni został przyłączony do Indonezji jako kolejna prowincja. Sposób przeprowadzenia referendum i co za tym idzie jego wyniki są do tej pory podważane przez rdzenną ludność domagającą się niepodległości i nazywającą ten obszar Zachodnią Papuą.

W 1966 r. ponownie zmieniono nazwę stolicy z Kotabaru na Sukarnopura, a w 1969 r. zmieniono ją na Djajapura (reforma ortografii w 1972 r. wprowadziła zapis Jayapura).

W 1973 r. zmieniono indonezyjską nazwę prowincji z Irian Barat na Irian Jaya, co w tłumaczeniu znaczy „zwycięski Irian”. Jednak nazwa polska (podobnie jak nazwy w innych językach) nie uległa zmianom i nadal używano formy Irian Zachodni.

W 1999 r. ustawowo podzielono Irian Zachodni na trzy prowincje: Irian Jaya Barat (Irian Jaya Zachodni), Irian Jaya Tengah (Irian Jaya Środkowy) i Irian Jaya Timur (Irian Jaya Wschodni). Ustawa ta nie weszła jednak w życie.

22 grudnia 2001 r. zmieniono nazwę prowincji, która od tego czasu nazywa się Papua. 1 stycznia 2002 r. Papua uzyskała autonomię.

W 2003 r. lokalne władze złożone z osadników indonezyjskich proklamowały, na podstawie ustawy z 1999 r. powstanie prowincji Irian Jaya Barat (Irian Jaya Zachodni) i Irian Jaya Tengah (Irian Jaya Środkowy) i rozpoczęły tworzenie prowincjonalnych administracji. Decyzja o powstaniu tych dwóch prowincji została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, który w 2004 r. usankcjonował powstanie prowincji Irian Jaya Barat, lecz uznał za niezgodne z prawem powstanie prowincji Irian Jaya Tengah (rozbieżność orzecznictwa wynikała z tego, że w prowincji Irian Jaya Barat powstała do tego czasu w miarę sprawna administracja, a w prowincji Irian Jaya Tengah nie).

7 lutego 2007 zmieniono nazwę prowincji Irian Jaya Zachodni na Papua Zachodnia (Papua Barat).

30 czerwca 2022 r. z prowincji Papua wydzielono trzy nowe prowincje: Papua Środkowa, Papua Wyżynna i Papua Południowa[2]. Jak oficjalnie uzasadniono nowy podział jest zgodny z aspiracjami ludności papuaskiej, ma poprawić dostęp do usług publicznych i przyśpieszyć rozwój gospodarczy tego rejonu. W rzeczywistości ma na celu skłócić lokalnych przywódców papuaskich i stłumić ich separatystyczne dążenia.

Obecnie terytorium dawnej prowincji Irian Zachodni to prowincje Papua, Papua Zachodnia, Papua Środkowa, Papua Wyżynna i Papua Południowa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polskie nazwy geograficzne świata. T. II: Europa Wschodnia i Azja. Warszawa: Państwowa Służba Geodezyjna i Kartograficzna, 1996, s. 21. ISBN 83-7144-733-7.
  2. Chandra Gian Asmara, Sah! Jokowi Teken Pembentukan 3 Provinsi Baru Papua, Ini Dia, CNBC Indonesia [dostęp 2022-08-10] (indonez.).