Iwona Szymańska-Pavlović

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iwona Szymańska-Pavlović
Czarna Mamba
Ilustracja
Iwona Szymańska-Pavlović (2010)
Data i miejsce urodzenia 2 listopada 1962
Olsztyn, Polska
Zawód tancerka, konferansjerka

Iwona Szymańska-Pavlović (ur. 2 listopada 1962 w Olsztynie) – polska tancerka, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcu towarzyskim oraz sędzia w wielu międzynarodowych konkursach tanecznych, a także konferansjerka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Iwona Szymańska-Pavlović urodziła się w rodzinie o tradycyjnych wartościach. Ma dwóch starszych braci[1][2].

Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 14 w Olsztynie, a potem do lokalnego Liceum Ekonomicznego. W trakcie nauki w szkole podstawowej przez trzy lata trenowała piłkę ręczną[3][2]. Skończyła studia na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa[4].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W wieku siedmiu lat zaczęła trenować taniec ludowy[2], jako piętnastolatka zaczęła pobierać nauki tańca towarzyskiego[5], a swoje pierwsze zajęcia taneczne odbywała w olsztyńskim zespole tańca nowoczesnego Miraż. Niedługo później zaczęła trenować taniec towarzyski, w 1987 roku razem z partnerem tanecznym, Arkadiuszem Pavloviciem, wyjechała do Londynu, gdzie doskonaliła swoją technikę[4]. W 1991 roku wróciła do Polski, a w 1994 roku zakończyła karierę turniejową[6]. Jest wielokrotną mistrzynią Polski w tańcach latynoamerykańskich oraz wicemistrzynią w tańcach standardowych.

Iwona Pavlović, 2007

Jest sędzią międzynarodowym, posiada uprawnienia sędziowskie dwóch tanecznych organizacji międzynarodowych: amatorskiej IDSF i zawodowej WD&DSC. Sędziuje wiele międzynarodowych turniejów tanecznych najwyższej rangi, m.in. mistrzostwa Europy i świata, a także prowadzi ogólnopolskie turnieje taneczne[7]. Jest trenerką wielu par tanecznych, jej uczniami byli m.in. Przemysław Łowicki, Agustin Egurrola[8] i Joanna Szokalska[9]. W 1997 roku wraz z Arkadiuszem Pavloviciem założyła szkołę tańca „Pavlović – Szkoła mistrzów tańca”[6].

W 2003 roku wystąpiła w programie Druga twarz w telewizji TVN. Od 2005 do 2012 (TVN) i ponownie od 2014 (Polsat) jest jednym z jurorów w polskiej edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami, w którym – z powodu swoich krytycznych opinii – otrzymała pseudonim „Czarna Mamba”[10]. W 2007 roku współpracowała przy produkcji 10-tomowej serii książek z płytami DVD/CD Akademia Tańca z Gwiazdami, w której uczyła kroków poszczególnych tańców[11]. Ze względu na małe zainteresowanie serią sprzedaż kolekcji zakończono na czwartej części. W 2009 roku prowadziła autorski program Rytmy Mamby, który był emitowany na antenie stacji TVN Warszawa[12]. W tym samym roku wystąpiła w reklamie produktów marki Bolero, producenta mrożonek[13].

W 2010 roku wypuściła własną linię perfum o nazwie Czarna Mamba w trzech wariantach zapachowych: Freestyle, Tango i Paso Doble[14]. W tym samym roku startowała z Komitetu Wyborczego Wyborców „Odważnie i z perspektywą” w wyborach do rady gminy Dywity[15][16]. W 2013 roku, razem z aktorem Piotrem Gąsowskim, prowadziła program Zakręceni w TTV. W 2014 roku premierę miał wyreżyserowany przez nią spektakl Dziadek do orzechów, który był wystawiany w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie[17][18].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1981 roku na jednym ze zgrupowań tanecznych poznała Arkadiusza Pavlovicia, który był jej pierwszym mężem. W 2008 roku, po ponad 20 latach małżeństwa, para wzięła rozwód. 25 września 2009 roku w Olsztynie wzięła ślub z przedsiębiorcą Wojciechem Oświęcimskim, z którym wychowuje jego trzech synów[1].

W 2008 roku przeszła operację plastyczną nosa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]