Przejdź do zawartości

Jałowo (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jałowo
Ilustracja
Widok z południowego brzegu
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Region

Równina Augustowska

Wysokość lustra

129,8 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

19-22,5 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,1 km
0,35 km

Głębokość
• maksymalna


12,2 m

Położenie na mapie gminy Nowinka
Mapa konturowa gminy Nowinka, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jałowo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jałowo”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jałowo”
Położenie na mapie powiatu augustowskiego
Mapa konturowa powiatu augustowskiego, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jałowo”
Ziemia53°57′18″N 22°52′26″E/53,955000 22,873889

Jałowojezioro w woj. podlaskim, w pow. augustowskim, w gminie Nowinka, na północny zachód od Augustowa, leżące na terenie Równiny Augustowskiej.

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 19 ha[potrzebny przypis] do 22,5 ha[1]. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 129,8 m n.p.m.[1] lub Głębokość maksymalna jeziora wynosi 12,2 m[potrzebny przypis].

Jezioro rynnowe, otoczone lasem. Poprzez niewielką rzeczkę Jałówkę połączone z rzeką Rospudą. Wiosną na Jałówce można obserwować zjawisko odwrócenia kierunku nurtu, kiedy Rospuda podnosi poziom swych wód o prawie metr i jej wzburzone wody są wtłaczane z powrotem do dopływu.

Przy ujściu Jałówki do Rospudy – Uroczysko Święte Miejsce.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 367. ISBN 83-232-1732-7.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]