Janusz Nasfeter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Janusz Lucjan Nasfeter (ur. 15 sierpnia 1920 w Warszawie, zm. 1 kwietnia 1998 tamże[1]) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i pisarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Reżyserii PWST w Łodzi. Był wybitnym znawcą psychiki dziecięcej, tworząc w swoich filmach świat pełen poezji o wartościach uniwersalnych. Zadebiutował Małymi dramatami (1958), poruszającymi tematykę nieszczęśliwego dzieciństwa i trudnego dorastania. Oprócz wielu filmów o tematyce dziecięcej, Nasfeter nakręcił również melodramat Niekochana, kryminał Zbrodniarz i panna, a także wojenne dramaty Długa noc i Ranny w lesie. W jego filmach występowali między innymi: Elżbieta Czyżewska, Ewa Krzyżewska, Zbigniew Cybulski i Daniel Olbrychski. Janusz Nasfeter zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą.

Napisał też książkę Najpiękniejszy dzień w 1962 roku zawierającą trzy opowiadania na podstawie swoich filmów Małe dramaty i Mój stary. Był też autorem powieści Łowcy kangurów, licznych rysunków i opowiadań drukowanych w prasie, a także słuchowisk radiowych[2]. Został pochowany na cmentarzu służewieckim w Warszawie.

Był bratankiem Stefana Nasfetera, przedwojennego producenta filmowego i właściciela kina "Oaza" w Wołominie.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Janusz Nasfeter w bazie Filmweb
  2. Janusz Nasfeter na stronie Akademii Polskiego Filmu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]