Jean-Hugues Anglade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jean-Hugues Anglade
Jean-Hugues Anglade
Data i miejsce urodzenia 29 lipca 1955
Francja Thouars, w regionie Poitou-Charentes, w departamencie Deux-Sèvres, Francja

Jean-Hugues Anglade (ur. 29 lipca 1955 roku w Thouars, w regionie Poitou-Charentes, w departamencie Deux-Sèvres, we Francji) – francuski aktor, reżyser i scenarzysta filmowy i telewizyjny.

Syn pracownicy socjalnej i weterynarza, w wieku 15 lat został aresztowany za kradzież czekolady. W latach 1975-1980 studiował w Conservatoire d’Art dramatique de Paris w Paryżu. Po występie w telekomedii Urodzeni komicy (Un comique né, 1977) zadebiutował na dużym ekranie u boku Jeana Rocheforta i Jeana-Pierre’a Marielle w filmie Niedyskrecja (L’Indiscrétion, 1982). Jego pierwszą wiodącą rolą była postać nastoletniego geja Henriego, który cierpi katusze przez odkrycie własnego homoseksualizmu, nawiązuje związek z napotykanym przy stacji kolejowej drobnym przestępcą, którego zabija w chwili namiętności w dramacie kryminalnym Patrice’a Chéreau Mężczyzna zraniony (L’Homme blessé, 1983), Za tę rolę zdobył po raz pierwszy nominację do nagrody Cezara.

Kolejne nominacje do nagrody Cezara przyniosły mu role: jako wrotkarz w melodramacie kryminalnym Luca Bessona Metro (Subway, 1985) z Isabelle Adjani i Christopherem Lambertem, w roli początkującego pisarza uwikłanego w obsesyjny romans z kelnerką (Béatrice Dalle) w melodramacie Jeana-Jacques’a Beineixa Betty Blue (37°2 le matin, 1986), w podwójnej roli jako Rossignol i jego zaginiony przyjaciel Xavier, którego na próżno poszukuje w Indiach w dramacie psychologicznym Indyjski nokturn (Nocturne indien, 1989) oraz w roli bezwzględnego wydawcy Vincenta Graneca w dramacie Nelly i pan Arnaud (Nelly & Monsieur Arnaud, 1995) z Emmanuelle Béart i Michelem Serrault. W 1987 roku został uhonorowany nagrodą im. Jeana Gabina. Nagrodę Cezara otrzymał za kreację króla Francji Karola IX de Valois w historycznym Patrice’a Chéreau Królowa Margot (La Reine Margot, 1994) z udziałem Isabelle Adjani, Daniela Auteuil, Vincenta Péreza, Virny Lisi, Asi Argento i Thomasa Kretschmanna.

Spotykał się z urodzoną w Indiach Pamelą Soo (1992), która wystąpiła w jego filmie Tonka (1992), do którego napisał także scenariusz. Jednak film został chłodno przyjęty przez krytykę.

21 sierpnia 2015 r. znajdował się w pociągu Thalys relacji Amsterdam-Paryż, w którym doszło do aktu terrorystycznego. Był osobą, która zaciągnęłą hamulec ręczny i zatrzymała pociąg. Zbijając gołą ręką szybkę osłony hamulca, doznał sam niegroźnych obrażeń[1].

Wybrana filmografia[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]