Jelonki (województwo mazowieckie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jelonki
Stacja kolejowa w Jelonkach
Stacja kolejowa w Jelonkach
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat ostrowski
Gmina Ostrów Mazowiecka
Strefa numeracyjna (+48) 029
Kod pocztowy 07-302
Tablice rejestracyjne WOR
SIMC 0516420
Położenie na mapie gminy Ostrów Mazowiecka
Mapa lokalizacyjna gminy Ostrów Mazowiecka
Jelonki
Jelonki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jelonki
Jelonki
Ziemia 52°53′11″N 21°48′32″E/52,886389 21,808889

Jelonkiwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Ostrów Mazowiecka.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.

Zniszczona prawie całkowicie w czasie II wojny światowej. Znajduje się tu szkoła, ośrodek zdrowia, kościół, kilka sklepów, piekarnia, punkty skupu, młyn Interchemal. Obok miejscowości znajdują się jeziora w miejscu wyeksploatowanej żwirowni.

Odbywają się tu także targi końmi w piątki 6.30–9.00.

W miejscowości znajduje się kościół, który jest siedzibą parafii św. Anny. W strukturze kościoła rzymskokatolickiego parafia należy do metropolii białostockiej, diecezji łomżyńskiej, dekanatu Ostrów Mazowiecka – Wniebowzięcia NMP.

Parafię Jelonki utworzono w 1509 r. staraniem braci Górskich h. Nałęcz, wówczas pobudowano drewniany kościół. Drugi, też drewniany, został konsekrowany w 1702 r. Kościół ten spłonął w 1914 r. a kolejny spłonął w 1944 r. Następny również drewniany służył do lat 60. Obecny murowany kościół zbudowano w latach 1952–1964. Jest on z cegły, tynkowany, trójnawowy, o wymiarach: długość 39 m, szerokość 26 m, wysokość do sklepienia 13 m, wieża 27 m. W kościele są cztery ołtarze. W ołtarzu głównym znajduje się Krzyż, po bokach ołtarza stoją figury św. Anny i św. Jana Ewangelisty. Ołtarz w kaplicy posiada obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, ołtarz boczny po prawej stronie zawiera obraz Matki Boskiej Bolesnej, a po lewej stronie – obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W kościele są z XVIII wieku tabernakulum i dwa ornaty.

Do parafii należą wsie: Czesin, Grądziki, Jelenie, Jelonki, Malinowo Nowe, Malinowo Stare, Modlinek, Przyborowie, Przyborowie Kolonie, Sulęcin Szlachecki Kolonie, Sulęcin Włościański, Trynosy, Trynosy PGR, Wólka Seroczyńska, Zakrzewek, Zalesie, Zalesie PGR i Zgorzałowo; razem (w 1990 r.) 3400 wiernych. Odpust na św. Anny.

O okolicy opowiada Sienkiewicz na kartach „Potopu”

„...Książę ruszył głęboką i ciemną nocą ku Wąsowu i Jelonce, przeszedł w Czerwinie rzekę i zostawiwszy jazdę w gołym polu, zasadził piechotę w pobliskich zagajnikach, aby niespodziewanie wychylić się mogła ....”

Zobacz też[edytuj]