Kaczor Howard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaczor Howard
Howard the Duck
Gatunek

komedia
przygoda
akcja
fantastyka naukowa

Data premiery

1 sierpnia 1986

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

110 minut

Reżyseria

Willard Huyck

Scenariusz

Gloria Katz
Willard Huyck

Główne role

Lea Thompson
Jeffrey Jones
David Paymer
Tim Robbins
Ed Gale
Paul Guilfoyle
Chip Zien

Muzyka

John Barry

Zdjęcia

Richard H. Kline

Scenografia

Phil Abramson
Peter Jamison

Kostiumy

Joe I. Tompkins

Montaż

Sidney Wolinsky
Michael Chandler

Produkcja

Ian Bryce
Gloria Katz

Wytwórnia

Lucasfilm

Dystrybucja

Universal Pictures

Budżet

36 milionów $

Kaczor Howard (ang. Howard the Duck) – jest amerykańską komedią science-fiction w reżyserii Willarda Huycka i wyprodukowaną przez George’a Lucasa z 1986 roku. Jest to luźno oparty film na bazie komiksów Marvela, stworzonym przez Steve’a Gerbera. Film skupia się na Howardzie, obcym z planety zamieszkanej przez antropomorficzne kaczki, który zostaje przetransportowany na Ziemię, gdzie spotyka Beverly, początkującą piosenkarkę. Kaczor Howard stara się znaleźć sposób, aby powrócić na swoją planetę i pomaga Beverly z jej karierą. Lucas rozpoczął produkcję filmu po ustąpieniu ze stanowiska prezesa Lucasfilm, aby skupić się na produkcji. Huyck i adaptacji producenta Glorii Katz zmieniła osobowość bohatera i stworzyła mniejszy nacisk na satyryczne opowiadanie, w celu podkreślenia szczególnych skutków pracy Industrial Light & Magic. Film został skrytykowany z powodu decyzji, aby nakręcić film na żywo, a nie jako film animowany oraz z powodu nieprzekonującego wyglądu Howarda.

Film wydaje się być przeciwieństwem komiksu. Mając to na uwadze, Katz oświadczyła, że „To film o kaczce z kosmosu (...) To nie miało być doświadczenie egzystencjalne (...) film każe nam się bawić tym pojęciem, ale z jakiegoś powodu recenzenci nie byli w stanie zrozumieć tego problemu”. Gerber stwierdził, że seria komiksowa jest żartem, mówiąc „To nie jest żart! On jest żartem. Kosmicznym chichotem. Najśmieszniejszym gagiem we wszechświecie. To życie stwarza najpoważniejsze chwile i najbardziej głupie chwile, które często różnią się tylko chwilowym punktem widzenia. Każdy kto w to nie wierzy, prawdopodobnie nie może czytać Kaczora Howarda.”.

Został bardzo negatywnie oceniony przez krytyków; serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 14%, co oznacza „zgniły”[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Howard mieszka na Duckworld, planecie zamieszkanej przez antropomorficzne kaczki. Pewnej nocy podczas czytania najnowszego numeru Playduck Magazine, fotel zaczyna gwałtownie się trząść i wyrzuca go z budynku mieszkalnego w przestrzeń kosmiczną, przez co w końcu ląduje na Ziemi, w Cleveland, Ohio. Po przybyciu Howard zauważa kobietę zaatakowaną przez bandytów i postanawia jej pomóc dzięki znajomości swojego stylu „Quack Fu”. Gdy przegania bandytów, kobieta przedstawia się jako Beverly i postanawia wziąć Howarda do swojego mieszkania, aby mógł u niej przenocować. Następnego dnia Beverly zabiera Howarda do pseudo-naukowca o imieniu Phil Blumburtt, który może pomóc Beverly odesłać Howarda do swojego świata. Phil okazuje się być tylko asystentem w laboratorium, Howard postanawia pogodzić się z życiem na Ziemi i postanawia pomóc Beverly. Ze względu na nierówne traktowanie przez swojego szefa Howard ostatecznie rezygnuje z pracy i wraca do Beverly, która gra w zespole Cherry Bomb. W klubie, w którym gra Cherry Bomb, Howard natrafia na menadżera zespołu i stawia mu czoła, gdy ten okłamuje zespół. Zbieg wydarzeń sprawia iż Howard zakochuje się w Beverly i postanawia zostać na Ziemi, aby obronić ludzkość przed inwazją obcych.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zdobyte Złote Maliny za rok 1986:

Nominacje do Złotej Maliny za rok 1986:

  • Nagroda w kategorii Najgorsza piosenka dla piosenki „Howard The Duck”.
  • Nagroda w kategorii Najgorsza reżyseria dla Willarda Huycka.
  • Nagroda w kategorii Najgorszy aktor drugoplanowy dla Tima Robbinsa.

Nominacja do Złotej Maliny za rok 1990

  • Nagroda w kategorii Najgorszy film dekady.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Howard the Duck (1986) - Rotten Tomatoes, www.rottentomatoes.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]