Jim Crockett Promotions

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jim Crockett Promotions
Logo
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Karolina Północna

Siedziba

Charlotte

Data założenia

1935

Data likwidacji

1988

Prezes

Jim Crockett (1935-1973)
Jim Crockett Jr. (1973-1988)

brak współrzędnych

Jim Crockett Promotions (JCP) – amerykańska firma, organizująca gale wrestlingu w latach 1935-1988, jeden z najbardziej wpływowych członków National Wrestling Alliance, na jej podstawie powstała firma World Championship Wrestling.

Jej założycielem był Jim Crockett. W 1952 roku firma dołączyła do federacji National Wrestling Alliance. Szczególnie się rozwinęła pod kierownictwem jego syna i następcy, Jima Crocketta Jr. Ukształtowała ona całą branżę, popularyzując między innymi koncept cyklicznych gal, różne rodzaje walk i termin Dusty.

W 1988 roku w następstwie monopolizacji rynku przez WWE, z którym JCP nie było w stanie konkurować, firma została sprzedana koncernowi Turner Broadcasting System, który przekształcił ją w World Championship Wrestling.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Organizacja nie promowała się publicznie oficjalną nazwą firmy, czyli Jim Crockett Promotions[1]. Używała różnych nazw w zależności od miejsca, w którym organizowała gale i inne wydarzenia[1]. Regularnie wystawiane gale wrestlingu nosiły między innymi nazwy:

  • All Star Wrestling
  • Eastern States Championship Wrestling
  • Mid-Atlantic Championship Wrestling (MACW)
  • NWA Pro Wrestling
  • NWA World Championship Wrestling
  • World Wide Wrestling[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prezes organizacji w latach 1973-1988, Jim Crockett Jr.

Organizacja wrestlingu Jim Crockett Promotions została założona w 1935 roku w Charlotte, w Karolinie Północnej[1]. Jej założycielem był Jim Crockett, uznany organizator gal wrestlingu w latach 20. i 30. XX wieku[1].

W 1952 roku JCP dołączyła do federacji National Wrestling Alliance, zrzeszającej wiele organizacji i regulującej podział na terytoria ich operowania[1]. Firma Crocketta zabezpieczyła terytoria Karoliny Północnej, Karoliny Południowej i Wirginii[1].

Gdy Jim Crockett zmarł w 1973 roku, firma została przejęta przez jego syna, Jima Crocketta Jr.[1]. Od tego czasu Jim Crockett Promotions stało się jednym z najbardziej wpływowych członków National Wrestling Alliance, a sam Crockett Jr. trzykrotnie pełnił funkcję prezesa National Wrestling Alliance[1]. Zyskał też licencję na używanie nazwy National Wrestling Alliance do promowania swoich gal oraz pozyskał mistrzostwo NWA World Heavyweight Championship[1].

W latach 80. XX wieku Jim Crockett Promotions rywalizowało z WWE, które zaczęło powoli monopolizować branżę[1]. W tym celu firma JCP eskalowała ekspansję[1]. W marcu 1985 roku zaczęła organizować gale w Georgii, a we wrześniu 1985 roku w Saint Louis[2]. Do lutego 1987 roku kontrolowała już stany centralne[2]. W lutym 1987 roku[2] wykupiła organizację Championship Wrestling from Florida[3], a w kwietniu 1987 roku[2] Universal Wrestling Federation[3]. Do organizacji został sprowadzony wrestler Sting, który wkrótce zaczął być kreowany na główną atrakcję gal[3]. Firma zaczęła też emitować gale w telewizji TBS, należącej do koncernu Turner Broadcasting System, oraz rozpoczęła serię gal specjalnych Starrcade, które ukształtowały przyszłą tradycję cyklicznych gal pay-per-view w innych organizacjach[1] i są uważane przez różnych analityków za prekursora WrestleManii[1][3].

Ostatecznie JCP nie było w stanie konkurować z WWE i w listopadzie 1988 roku[2] Jim Crockett Jr. zdecydował się sprzedać firmę koncernowi medialnemu Turner Broadcasting System, który przekształcił ją w World Championship Wrestling[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Nazwa organizacji Jim Crockett Promotions była też skracana do JCP[3]. Charakterystyczne dla nich były wówczas brutalne walki, w czasie których dochodziło do rozlewu krwi i używania różnych przedmiotów jako broni[3].

Portal sportowy Bleacher Report wyróżnił rywalizację Dusty'ego Rhodesa i Rica Flaira jako jedną z największych atrakcji gal tej organizacji[3]. Dużą popularnością cieszył się też tag team heelów The Four Horsemen[3]. W pewnym momencie grupa ta posiadała wszystkie mistrzostwa organizacji[3].

Innymi popularnymi rywalizacjami w organizacji były między innymi Tully Blanchard kontra Magnum T.A., The Russians kontra The Road Warriors, The Rock n Roll Express kontra Midnight Express oraz Jimmy Valiant kontra Paul Jones[3], a innymi popularnymi wrestlerami należącymi do organizacji byli Rick Rude, Jimmy Valiant, Tully Blanchard, Barry Windham[3], Harley Race[1] i tag team The Road Warriors[3].

Promowane mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

Tag team The Four Horsemen (w składzie Ric Flair, Arn Anderson, Tully Blanchard, Barry Windham i ich menadżer manage JJ Dillion, pokazujący swoje mistrzostwa

Wpływ na wrestling[edytuj | edytuj kod]

Portal sportowy Bleacher Report spekulował, że grupa heelów The Four Horsemen posiadająca wszystkie mistrzostwa organizacji mogła zainspirować grupę The Evolution, która występowała w WWE[3].

Organizacja Jim Crockett Promotions spopularyzowała takie typy walk jak Wargames i „I Quit” match, serie walk typu Best of Seven i turniej typu Bunkhouse Stampede[3]. Używane w terminologii związanej z wrestlingiem określenie Dusty finish pochodzi od częstych sytuacji, jakie miały miejsce w Jim Crockett Promotions i były związane z Dusty'm Rhodesem[3].

Schemat gal specjalnych opracowany przez Jim Crockett Promotions znacząco przyczynił się do tego jak wyglądały później gale pay-per-view w innych organizacjach[3]. Coroczna gala WrestleMania kreowana na najważniejszą galę każdego roku w WWE[4] była inspirowana galami Starrcade[3], a letnie gale Summerslam galami American Bash[3]. 31 lipca 2022 roku została zorganizowana gala Ric Flair’s Last Match, która pomimo nieistnienia już firmy, była promowana pod szyldem Jim Crockett Promotions i specjalnie na tę okazję zastrzeżono odpowiednie znaki towarowe[1]. W ten sposób chciano uczcić karierę Rica Flaira, który zdobył dużą popularność w czasie działalności w ramach JCP i na tej gali miał stoczyć swój ostatni pojedynek w życiu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Danny Djeljosevic, 10 Things Wrestling Fans Should Know About Jim Crockett Promotions [online], TheSportster, 3 lutego 2023 [dostęp 2024-01-30] (ang.).
  2. a b c d e f National Wrestling Alliance [Jim Crockett Promotions] [online], Wrestling-Titles.com [dostęp 2024-01-30] (ang.).
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Anakin Cane, The Jim Crockett Promotions Era [online], Bleacher Report [dostęp 2024-01-30] (ang.).
  4. Cec Van Galini, 5 Reasons Brock Lesnar Vs. The Undertaker Must Happen [online], Bleacher Report [dostęp 2024-01-30] (ang.).