WWE United States Championship

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
WWE United States Championship
Były mistrz Dean Ambrose i obecny wygląd pasa (2003-)
Były mistrz Dean Ambrose i obecny wygląd pasa (2003-)
Detale
Obecny mistrz Chris Jericho
Data zdobycia 9 stycznia 2017
Data utworzenia 1 stycznia 1975
Promocja NWA (1975–1988)
WCW (1988–2001)
WWF/E (2001; 2003–obecnie)
Brand Raw
Inne nazwy

‏• NWA United States Heavyweight Championship (Mid-Atlantic) (1975-1981)
• NWA United States Heavyweight Championship (Undisputed) (1981-1991)
WCW United States Heavyweight Championship (1990-2001)
• WCW United States Championship (2001)

WWE United States Championship – tytuł mistrzowski profesjonalnego wrestlingu stworzony i promowany przez federację WWE dla wrestlerów z brandu Raw. Wraz z WWE Intercontinental Championship (będącym w brandzie SmackDown) jest jednym z dwóch drugorzędnych tytułów w federacji. Obecnie posiada go Chris Jericho przy jego pierwszym panowaniu.

Mistrzostwo zostało wprowadzone jako NWA United States Heavyweight Championship 1 stycznia 1975 dla federacji Mid-Atlantic Championship Wrestling oraz późniejszego World Championship Wrestling (WCW), które oddzieliło się od National Wrestling Alliance (NWA). Harley Race był pierwszym mistrzem. Jest to jedyne aktywne mistrzostwo w WWE, które oryginalnie zostało utworzone w innej federacji, a także drugie najstarsze tuż przed WWE Championship (1963).

Po tym jak WCW zostało kupione przez World Wrestling Federation (WWF, późniejsze WWE) w 2001, posiadacz WCW United States Championship bronił mistrzostwa w WWF do czasu unifikacji z Intercontinental Championship na gali Survivor Series z 2001. Po wprowadzeniu podziału WWE na brandy w 2002, mistrzostwo zostało przywrócone w lipcu 2003 jako WWE United States Championship dla brandu SmackDown.

Historia[edytuj]

Inauguracyjny mistrz Harley Race

WWE United States Championship było oryginalnie znane jako United States Heavyweight Championship i było regionalnym mistrzostwem stworzonym i bronionym w Mid-Atlantic Championship Wrestling prowadzonym przez Jima Crocketta. Wraz z wprowadzeniem w 1975, Harley Race stał się pierwszym mistrzem 1 stycznia[1]. Tytuł szybko zajął miejsce NWA Mid-Atlantic Heavyweight Championship jako głównego tytułu w promocji. Podczas gdy National Wrestling Alliance zaliczało tylko jednego World Heavyweight Championa, nie było pojedynczego niekwestionowanego U.S. Championa podczas gdy regionalne promocje WWE zaliczały własne wersje tytułu i mistrzów. Jednakże, w styczniu 1981 kiedy to terytorium NWA miało bazę w San Francisco, ostatnia promocja będą spoza terytorium Mid-Atlantic (która zaliczała własnego U.S. Championa), została zamknięta.

Tytuł był pierwszorzędnym mistrzostwem w Mid-Atlantic dopóki w 1986 nie objął kontroli nad NWA World Heavyweight Championshipem. U.S. title stało się drugorzędnym mistrzostwem promocji. Po tym jak Ted Turner zakupił federację i zmienił jej nazwę na World Championship Wrestling w listopadzie 1988, życiorys tytułu był kontynuowany i uznawany jako drugorzędne mistrzostwo tuż przed World Championship. WCW zaczęło powoli odcinać się od NWA, zamieniając nazwę tytułu na (WCW) United States Heavyweight Championship w styczniu 1991.

W marcu 2001, World Wrestling Federation (WWF) kupiło World Championship Wrestling. Jako część kupna, tytuł United States Championship stał się własnością WWF. Poprzez 2001, tytuł był ogłaszany jako WCW United States Championship, w czasie trwania The Invasion. Na Survivor Series 2001, tytuł został zunifikowany z WWF Intercontinental Championship. United States Champion, Edge, pokonał Intercontinental Championa Testa, zostając nowym Intercontinental Championem i dezaktywnując United States Championship.

W lipcu 2003, tytuł został zreaktywowany jako WWE United States Championship przez Generalną Menadżerkę SmackDown! Stephanie McMahon i przydzielony jako drugorzędne mistrzostwo w brandzie SmackDown. Eddie Guerrero stał się pierwszym mistrzem po półtorarocznej wakacji, wygrywając turniej na gali Vengeance. Było to krótko po tym, jak zwakatowane wcześniej WWE Intercontinental Championship zostało również zreaktywowane, lecz dla brandu Raw. Tytuł pozostał na SmackDown do 13 kwietnia 2009, kiedy to mistrz Montel Vontavious Porter został przeniesiony na Raw podczas draftu, przenosząc siebie z tytułem. 26 kwietnia 2011, panujący mistrz Sheamus został przeniesiony na SmackDown podczas draftu, przenosząc tytuł na SmackDown. Pięć dni późnie, Kofi Kingston z Raw pokonał Sheamusa o tytuł na Extreme Rules i tytuł wrócił na Raw. Od czasu zakończenia "brand extension" 29 sierpnia 2011, tytuł może być broniony we wszystkich programach WWE.

W 2015, WWE przedstawiło odświeżoną wersję Grand Slam Championship, gdzie U.S. Championship jest oficjalnie zaliczane jako część do zdobycia tytułu Grand Slam[2].

W lipcu 2016, WWE przywróciło podział WWE na brandy. Podczas draftu z 2016, ówczesny mistrz Rusev został przydzielony do brandu Raw.

Przynależność mistrzostwa[edytuj]

Wraz z przywróceniem tytułu w 2003, został on przydzielony do rosteru SmackDown. Poniższa lista przedstawia zmiany w przenosinach tytułu do brandu Raw i SmackDown.

Kolory

Mistrzostwo zostało przeniesione do brandu Raw.

Mistrzostwo zostało przeniesione do brandu SmackDown!.

Mistrzostwo zostało przeniesione do brandu ECW.
Data przeniesienia Notki
27 lipca 2003 United States Championship zostało przywrócone ekskluzywnie dla brandu SmackDown!.
23 czerwca 2008 Matt Hardy został przeniesiony do ECW, zabierając ze sobą tytuł.
20 lipca 2008 United States Championship powrócił na SmackDown po wygranej tytułu przez członka brandu, Sheltona Benjamina.
13 kwietnia 2009 Podczas draftu, mistrz Montel Vontavious Porter został przeniesiony na Raw wraz z tytułem.
26 kwietnia 2011 Podczas draftu dodatkowego, mistrz Sheamus został przeniesiony na SmackDown wraz z tytułem.
1 maja 2011 United States Championship powrócił na Raw po wygranej członka brandu Raw, Kofiego Kingstona. Tytuł pozostał na Raw do końca podziału.
29 sierpnia 2011 Zakończenie podziału. United States Champion mógł pojawiać się zarówno na Raw jak i SmackDown.
19 lipca 2016 Przywrócenie podziału. United States Champion Rusev został przydzielony do brandu Raw wskutek draftu.

Panowania[edytuj]

Obecny mistrz – Chris Jericho

Pierwszym mistrzem był Harley Race. Ogółem było 83 różnych mistrzów, gdzie Ric Flair posiadał tytuł rekordowe sześć razy[1]. Najdłużej panującym mistrzem był Lex Luger, którego panowanie wyniosło 523 dni – od 22 maja 1989 do 27 października 1990. Najkrócej mistrzem był "Stunning" Steve Austin, trzymając tytuł około 5 minut. Dean Ambrose jest najdłużej panującym mistrzem pod banderą WWE, trzymając mistrzostwo 351 dni od 19 maja 2013 do 5 maja 2014.

6 kwietnia 1991, Nikita Koloff zniszczył pas U.S. z lat 80. po walce z Lexem Lugerem, który ówcześnie był czterokrotnym mistrzem. Koloff, który określał siebie jako prawdziwego mistrza, znokautował Lugera atakując go pasem i niszcząc go o narożnik. WCW stworzyło nowy pas i Luger był pierwszym posiadaczem, który nosił ów pas i każdy kolejny mistrz go posiadał dopóki nie zamknięto WCW w marcu 2001. Ta wersja U.S. Championship była używana podczas "inwazji" WCW na WWF dopóki storyline się nie zakończył na Survivor Series 2001, gdzie U.S. Championship zostało zunifikowane z Intercontinental Championship. Pomiędzy WCW i WWE, tytuł był wakatowany dwadzieścia razy.

Podczas trzeciego panowania Johna Ceny jako U.S. Championa, ukazał on nową "spinner" wersję pasa. 10 marca 2005 na SmackDown, pas ten został "zniszczony" z pomocą Johna "Brashaw" Layfielda, po tym jak Orlando Jordan pokonał Cenę w zeszły tydzień, przywracając tym samym standardową wersję pasa U.S.

Obecnym mistrzem jest Chris Jericho, którego jest to pierwsze panowanie. Pokonał Romana Reignsa w Lista rodzajów walk we wrestlingu#2-on-1 handicap matchu w drużynie z Kevinem Owensem na tygodniówce Raw 9 stycznia 2017.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]