Quake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Quake
Producent id Software
Wydawca GT Interactive (PC)
Dystrybutor LEM
Seria gier Quake
Silnik Quake engine
Wersja 1.08 (DOS), 1.09 (Windows)
Data wydania PC: 22 czerwca 1996
Amiga: 1998
Gatunek FPS
Tryby gry jednoosobowa, wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Mature (M)
BBFC: 15
Wymagania sprzętowe
Platforma PC (DOS/Windows/Linux), Amiga, MorphOS, Mac OS, Pocket PC, N64, Symbian, Sega Saturn
Nośniki CD (1)
Wymagania

PC: Pentium 75 MHz, 8 MB RAM, Amiga: 68020 +FPU (zalecany 68040), AGA

Kontrolery klawiatura, mysz, dżojstik
 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
GameSpot Saturn: 6,4/10[1]
Secret Service PC: 90%[2]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

PC: 93,22% (z 9 recenzji)[3]

Quakestrzelanka pierwszoosobowa stworzona przez id Software i wydana 22 czerwca 1996 roku przez GT Interactive[4]. Jako jedna z pierwszych miała silnik graficzny wyświetlający trójwymiarowy, teksturowany obraz. Wywodzi się pośrednio z serii Doom, kontynuując jej niektóre rozwiązania. W tej grze po raz pierwszy pojawiła się konsola służąca do konfiguracji i automatyzacji ustawień oraz rozmów z pozostałymi graczami.

W 1997 id Software wydało łatę do QuakeWorld, która zmieniała fizykę świata gry (m.in. dodała większą kontrolę lotu oraz zmieniła sposób obsługi skoków).

Muzyka do gry została skomponowana przez Trenta Reznora z zespołu Nine Inch Nails[5].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Quake oferuje dwa podstawowe rodzaje rozgrywki: jednoosobowa oraz wieloosobowa.

Gra jednoosobowa[edytuj | edytuj kod]

Gracz wciela się w postać „Rangera” – żołnierza, który podobnie jak wielu jego kompanów został wysłany przez dowództwo w celu zlikwidowania złowrogiej istoty zwanej „Shub-Niggurath” (postać nawiązuje do bóstwa z powieści H.P. Lovecrafta)[4]. Niestety wszyscy żołnierze oprócz głównego bohatera zginęli, przez co musi on zniszczyć potwory w pojedynkę.

Przed rozpoczęciem gracz ma do wyboru cztery ścieżki z łatwym, średnim i trudnym poziomem umiejętności, aby osiągnąć poziom umiejętności Nightmare (opisany w instrukcji gry jako „tak zły, że został ukryty, aby ludzie nie wchodzili tam przez przypadek[6]”), gracz musi spaść w wodzie przed wejściem do 4 epizodu na zagiętą belkę, skręcić po belce w bok, i na końcu belki wejść do tajnego przejścia.

Po zakończeniu każdego epizodu gracz wraca do początkowego poziomu, gdzie może wybrać kolejny. Każdy epizod rozpoczyna się bez wcześniej zebranych broni i przedmiotów. Po ukończeniu wszystkich czterech epizodów i zdobyciu czterech magicznych run na początkowym poziomie otwiera się podłoga ukazując wejście do ostatniego poziomu End.

Gra wieloosobowa[edytuj | edytuj kod]

W trybie wieloosobowym gracze znajdują się na wybranej, zamkniętej mapie. Mapa jest zazwyczaj wielkości kilku pomieszczeń, w których rozlokowane są takie przedmioty jak bronie, amunicja, zbroja i apteczki. Gracze walczą między sobą w pojedynkę bądź w zespołach. id Software stworzył specjalną wersję Queka'a do gry wielosoobowej - QuakeWorld. QuakeWorld stał się jedną z najpopularniejszych gier wieloosobowych i na wiele lat wyznaczył trend rozwoju gier typu strzelanek pierwszoosobowych.

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

W 1997 roku zostały wydane dwa oficjalne dodatki do gry: Mission Pack 1: Scourge of Armagon oraz Mission Pack 2: Dissolution of Eternity. Oba wprowadzają nowe poziomy, jak również kilka nowych rodzajów broni i przeciwników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Quake Review. GameSpot, 1998-03-05. [dostęp 2017-06-20].
  2. Kamil Mętrak. Quake. „Secret Service”, s. 50-51, wrzesień 1996. Warszawa: ProScript Sp. z o.o.. ISSN 1230-7726. 
  3. Quake for PC. GameRankings. [dostęp 2013-12-12].
  4. a b Quake (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-06-11].
  5. Geeta Dayal: Video Offers Glimpse of Trent Reznor's New Music for Black Ops II (ang.). Wired, 2012-07-19. [dostęp 2015-10-02].
  6. ID Software. Quake (instrukcja do gry), strona 3. ID Software, 1996.