John W. Campbell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy amerykańskiego pisarza i wydawcy. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
John W. Campbell
Don A. Stuart
Ilustracja
John W. Campbell (1956)
Data i miejsce urodzenia 8 czerwca 1910
Newark
Data i miejsce śmierci 11 lipca 1971
Mountainside
Narodowość amerykańska
Język angielski
Alma Mater Massachusetts Institute of Technology
Duke University
Dziedzina sztuki fantastyka naukowa
podpis

John Wood Campbell Jr., publikujący także pod pseudonimem Don A. Stuart (ur. 8 czerwca 1910 w Newark, zm. 11 lipca 1971 w Mountainside) – amerykański wydawca i pisarz science fiction, jedna z ważniejszych postaci w historii gatunku. W latach 19371971, – jako redaktor pisma Astounding Science Fiction – walnie przyczynił się do rozkwitu s-f. Krytycy uważają, że w dużej mierze dzięki Campbellowi i jego pismu gatunek miał wtedy swój złoty wiek[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na MIT, gdzie zaprzyjaźnił się z Norbertem Wienerem, słynnym później cybernetykiem. Edukację ukończył bakalaureatem na Duke University z fizyki w 1932 r.

Pierwsze utwory s-f napisał i opublikował w wieku 18 lat w magazynie Amazing Stories i szybko zdobył popularność czytelników wydawnictw pulpowych. Były to zwykle space opery. Publikował także pod pseudonimem Don A. Stuart. Najsłynniejszym dziełem literackim autorstwa Campbella jest nowela Who Goes There? (1938), znana z ekranizacji Johna Carpentera z 1982 r., pod tytułem Coś (The Thing).

W 1937, w wieku 27 lat, został zatrudniony na stanowisku wydawcy magazynu Astounding Stories, i pozostał nim aż do śmierci. Pod jego kierownictwem pismo zmieniło nie tylko tytuł, na Astounding Science Fiction, ale stało się najważniejszym periodykiem publikującym fantastykę i wytyczającym drogę gatunkowi. U Campbella debiutowali m.in. Lester Del Rey, Alfred Elton van Vogt, Robert A. Heinlein, Theodore Sturgeon.

Isaac Asimov nazwał Campbella Najpotężniejszą siłą jaka pojawiła się kiedykolwiek w science fiction, siłą, która kompletnie zdominowała gatunek przez pierwsze dziesięć lat swojej działalności[2].

W latach 19391943 wydawał także pierwsze pismo poświęcone fantasyUnknown.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

John W. Campbell jest eponimem pamiątkowej nagrody im. Johna W. Campbella dla najlepszej powieści science fiction. Do 2019 r. był także patronem nagrody dla najlepszego nowego pisarza science fiction, jednakże ze względu na głoszone przez niego rasistowskie poglądy w 2019 zdecydowano się na zmianę patrona - został nim najdłużej ukazujący się magazyn literacki Astounding Stories of Super-Science (dziś Analog Science Fiction and Fact)[3].

Był Gościem Honorowym aż trzech Worldconów – w 1947, 1954 i 1957 roku.

Przekłady na język polski[edytuj | edytuj kod]

  • Ostatni etap ewolucji (The Last Evolution) online, 2012, przekład: Ireneusz Dybczyński
  • Zmierzch (Twilight) w antologii J. Gunna, Droga do science fiction: Od Wellsa do Heinleina,1986, przekład: Andrzej Leszczyński.
  • Kim jesteś? (Who Goes There?) Fenix 1, 1990, przekład: Stefania Szczurkowska.
  • Broń ostateczna / Coś (The Ultimate Weapon / Who Goes There?) Solaris, 2014, przekład: Tomasz Walenciak.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Roberts. The History of Science Fiction. New York: Palgrave Macmillan, 2006.
  2. Isaac Asimov: A Memoir.
  3. A Statement from the Editor (ang.). The Astounding Analog Companion, 2019-08-27. [dostęp 2019-08-28].