Juan Diego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Juan Diego Cuauhtlatoatzin
Ilustracja
Juan Diego na obrazie Miguela Cabrera
Data i miejsce urodzenia

ok. 1474
Tlayacac (obecnie Cuautitlán)

Data i miejsce śmierci

30 maja 1548
Tenochtitlán (obecnie m. Meksyk)

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

6 maja 1990
bazylika Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku
przez Jana Pawła II

Kanonizacja

31 lipca 2002
Guadalupe
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

9 grudnia

Patron

Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie

Szczególne miejsca kultu

bazylika Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku

Juan Diego (mal. Miguel Cabrera).

Juan Diego Cuauhtlatoatzin, pol. Jan Dydak[1] nah. Mówiący orzeł lub Ten, kto mówi jak orzeł (ur. ok. 1474 w Tlayacac w Cuautitlán, Królestwo Texcoco, zm. 30 maja 1548 w Tenochtitlán, obecnie m. Meksyk) – aztecki wizjoner i święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Juan Diego urodził się w indiańskiej wiosce Tlayacac (na terenie dzisiejszego Cuautitlán w stanie Meksyk). Był człowiekiem świeckim i ojcem rodziny. Został ochrzczony przez pierwszych misjonarzy franciszkańskich, prawdopodobnie w 1524 roku. W 1529 roku zmarła jego żona Maria Lucia.

Objawienie Matki Bożej z Guadalupe[edytuj | edytuj kod]

9 grudnia 1531 roku, kiedy św. Juan Diego szedł do Tlatelolco na poranną mszę św. na wzgórzu Tepeyac, miał on ujrzeć piękną kobietę, która przedstawiła mu się jako: Matka Boża z Guadalupe – Święta Maryja zawsze Dziewica, Matka prawdziwego Boga. Objawienia trwały kilka dni – do 12 grudnia 1531 roku, kiedy to zgodnie z przekazami miał zdarzyć się cud – na ponczu św. Juana Diego, w którym niósł róże (róże cudownie urosły na kamienistym, pokrytym lodem wzgórzu), powstał w sposób cudowny obraz Matki Bożej, jako znak dla biskupa Zumárragi.

Po tym wydarzeniu zbudowano mały kościół, który stał się celem licznych pielgrzymek Indian, Metysów i Hiszpanów. Szczególną czcią pielgrzymi otaczali cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe. Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół katolicki. Bazylika Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Meksyku jest największym sanktuarium katolickim – rocznie przybywa tu 12 milionów pielgrzymów.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Kult św. Juana Diego zaczął się szerzyć w Meksyku zaraz po jego śmierci. Jednym ze świadectw tego kultu jest świątynia, którą wzniesiono w Cuautitlán, miejscu urodzenia św. Juana Diego, a którą poświęcono Matce Bożej.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 9 grudnia, w dzień pierwszego objawienia Matki Bożej z Guadalupe.

Beatyfikacja i kanonizacja[edytuj | edytuj kod]

6 maja 1990 roku papież Jan Paweł II beatyfikował go, podczas uroczystej mszy w bazylice Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Meksyku. Podczas kolejnej podróży do Meksyku, papież ogłosił go świętym. Kanonizacja miała miejsce 31 lipca 2002 w Guadalupe[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Papież poleci do Meksyku. e-KAI, 2002-01-18. [dostęp 2013-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-06)].
  2. Kalendarium pontyfikatu Jana Pawła II. portalwiedzy.onet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-20)].WIEM (encyklopedia).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]