Juan Diego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy świętego. Zobacz też: Jana Dydaka – boksera.
Ten artykuł dotyczy azteckiego wizjonera. Zobacz też: Juana Diego – aktora hiszpańskiego.
Święty
Jan Dydak
Juan Diego Cuauhtlatoatzin
Mexico.SanJuanDiego.statue.jpg
Data urodzenia ok. 1474
Tlayacac (obecnie Cuautitlán)
Data śmierci 30 maja 1548
Tenochtitlan (obecnie m. Meksyk)
Czczony przez Kościół katolicki
Data beatyfikacji 6 maja 1990
Bazylika Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku
przez Jana Pawła II
Data kanonizacji 31 lipca 2002
Guadalupe
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 grudnia
Szczególne miejsca kultu Bazylika Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku
Juan Diego (mal. Miguel Cabrera).

Juan Diego Cuauhtlatoatzin, pol. Jan Dydak[1] nah. Mówiący orzeł lub Ten, kto mówi jak orzeł (ur. ok. 1474 roku w Tlayacac w Cuautitlán, Królestwo Texcoco, zm. 30 maja 1548 w Tenochtitlan, obecnie m. Meksyk) – aztecki wizjoner i święty Kościoła katolickiego.

Juan Diego urodził się w indiańskiej wiosce Tlayacac (na terenie dzisiejszego Cuautitlán w stanie Meksyk). Był człowiekiem świeckim i ojcem rodziny. Został ochrzczony przez pierwszych misjonarzy franciszkańskich, prawdopodobnie w 1524 roku.
W 1529 roku zmarła jego żona Maria Lucia.

Objawienie Matki Bożej z Guadalupe[edytuj]

9 grudnia 1531 roku, kiedy św. Juan Diego szedł do Tlatelolco na poranną mszę św. na wzgórzu Tepeyac, miał on ujrzeć piękną kobietę, która przedstawiła mu się jako: Matka Boża z Guadalupe – Święta Maryja zawsze Dziewica, Matka prawdziwego Boga. Objawienia trwały kilka dni – do 12 grudnia 1531 roku, kiedy to zgodnie z przekazami miał zdarzyć się cud – na ponczu św. Juana Diego, w którym niósł róże (róże cudownie urosły na kamienistym, pokrytym lodem wzgórzu), powstał w sposób cudowny obraz Matki Bożej, jako znak dla biskupa Zumárragi. Po tym wydarzeniu zbudowano mały kościół, który stał się celem licznych pielgrzymek Indian, Metysów i Hiszpanów. Szczególną czcią pielgrzymi otaczali cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe. Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół katolicki. Bazylika Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Meksyku jest największym sanktuarium katolickim – rocznie przybywa tu 12 milionów pielgrzymów.

Kult[edytuj]

Kult św. Juana Diego zaczął się szerzyć w Meksyku zaraz po jego śmierci. Jednym ze świadectw tego kultu jest świątynia, którą wzniesiono w Cuautitlán, miejscu urodzenia św. Juana Diego, a którą poświęcono Matce Bożej.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 9 grudnia.

Beatyfikacja i kanonizacja[edytuj]

6 maja 1990 roku papież Jan Paweł II beatyfikował go, podczas uroczystej mszy w bazylice Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Meksyku. Podczas kolejnej podróży do Meksyku, papież ogłosił go świętym. Kanonizacja miała miejsce 31 lipca 2002 w Guadalupe[2]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]