Przejdź do zawartości

Julian Holloway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Julian Holloway
Data i miejsce urodzenia

24 czerwca 1944
Watlington

Zawód

aktor

Lata aktywności

od 1961

Julian Holloway (ur. 24 czerwca 1944 w Watlington) – brytyjski aktor, w pierwszej części swojej kariery znany z ról komediowych, m.in. w filmach z cyklu Cała naprzód, a od lat 90. pracujący głównie jako aktor dubbingowy.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jego debiut ekranowy miał miejsce w 1961 roku, kiedy to zagrał maleńką, nieujętą w napisach, rólkę w filmie Dentist on the Job. Rok później po raz pierwszy pojawił się w serialu telewizyjnym, grając w czterech odcinkach produkcji Our Man Higgins. W 1967 zagrał w filmie Za tym wielbłądem!, który był pierwszą z siedmiu części Całej naprzód z jego udziałem. Ze względu na swój wiek i aparycję był tam zwykle obsadzany w rolach młodych chłopaków, nie gardzących towarzystwem pięknych kobiet.

W kolejnych latach występował m.in. w takich produkcjach jak Królowa Elżbieta, Beverly Hills, 90210, The Professionals, The New Avengers, Młody Winston, Gruby szlif czy Dziennik zakrapiany rumem. Od początku lat 90. mieszka w Los Angeles, gdzie pracuje przede wszystkim w dubbingu. Jego głos można było usłyszeć w angielskich wersjach językowych takich filmów i seriali jak m.in. Kapitan Zed: strefa snu, Gdzie jest Wally?, Opowieść wigilijna czy Zwyczajny serial.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Jest synem aktora Stanleya Hollowaya. W połowie lat 70. był krótko związany z pisarką Tessą Dahl, córką pisarza Roalda Dahla. Ma z tego związku córkę Sophie Dahl, która była przez wiele lat modelką, a obecnie sama została pisarką. Jego zięciem jest Jamie Cullum, jeden z najpopularniejszych brytyjskich muzyków jazzowych. Później był jeszcze dwukrotnie żonaty, jednak oba związki zakończyły się rozwodami.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]