Awantura w Khyberze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Awantura w Khyberze
Carry On... Up the Khyber
Gatunek komedia
Rok produkcji 1968
Data premiery 28 listopada 1968
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 88 min
Reżyseria Gerald Thomas
Scenariusz Talbot Rothwell
Główne role Sid James
Kenneth Williams
Charles Hawtrey
Muzyka Eric Rogers
Zdjęcia Ernest Steward
Scenografia Alex Vetchinsky
Kostiumy Emma Selby-Walker
Montaż Alfred Roome
Wytwórnia Rank Organisation
Budżet 280 000 GBP
Poprzednik Doktorze do dzieła
Kontynuacja Cała naprzód: Wakacje! Do dzieła!

Awantura w Khyberze (ang. Carry On... Up the Khyber, alternatywny polski tytuł: Cała naprzód: Wrota Indii) - brytyjska komedia kostiumowa z 1968 roku w reżyserii Geralda Thomasa i ze scenariuszem Talbota Rothwella. Jest szesnastym filmem zrealizowanym w cyklu Cała naprzód i stanowi parodię "nurtu kolonialnego" w kinie przygodowym, m.in. ekranizacji książek Rudyarda Kiplinga.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w połowie XIX wieku na północno-zachodnim pograniczu ówczesnych Indii, w pobliżu przełęczy Chajber, na dzisiejszym pograniczu Pakistanu i Afganistanu. Indyjska część tego obszaru, podobnie jak większość subkontynentu indyjskiego, znalazła się pod panowaniem brytyjskim, zaś miejscowy radża musi z niechęcią znosić dominację rezydującego po sąsiedzku brytyjskiego gubernatora. Interesów brytyjskich broni stosunkowo niewielki garnizon, złożony z żołnierzy elitarnej szkockiej jednostki, budzącej powszechny lęk wśród miejscowych za sprawą panującego wśród nich przekonania, iż żołnierze ci są tak silni i wytrzymali, iż nawet służąc w górach nie noszą nic pod kiltem.

Pewnego dnia w wyniku nieszczęśliwego incydentu miejscowi natrafiają jednak na żołnierza, pod którego kiltem znajdują bieliznę sięgającą kolan. Wkrótce później okazuje się, że jego koledzy również noszą majtki. Ośmieleni tym odkryciem lokalni arystokraci oraz podlegli im bojownicy postanawiają wszcząć antybrytyjskie powstanie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w przypadku wszystkich filmów z cyklu Cała naprzód, sceny studyjne realizowano w Pinewood Studios. Do ujęć rezydencji gubernatora posłużył znajdujący się na terenie tego kompleksu wiktoriański dworek Heatherden Hall. Sceny w górach pogranicza kręcono na zboczach góry Snowdon, najwyższego szczytu Walii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]